♦ Το αλιεύσαμε από την ειδησεογραφία για τα διεθνή ζητήματα. Στην πρόταση που έκανε η δωσιλογική κυβέρνηση του Ιράκ προς τις αντιστασιακές οργανώσεις, για να ενσωματωθούν στην «πολιτική διαδικασία», προσφέρει ως αντάλλαγμα και την απελευθέρωση «αθώων φυλακισμένων»! Σε τέτοιο σημείο έχει φτάσει ο κυνισμός τους. Να παραδέχονται ότι υπάρχουν αθώοι φυλακισμένοι και την απελευθέρωσή τους από τις φυλακές να μη τη θεωρούν ως αυτονόητο καθήκον τους, αλλά να την προτείνουν ως αντάλλαγμα σε μια διαπραγμάτευση.
♦ Το πιο ωραίο στη συμφωνία ανάμεσα στην ΙΑΑF και τους Κεντέρη-Θάνου, που δέχτηκαν να «φάνε» μια ποινή αποκλεισμού 2,5 χρόνων, αποφεύγοντας τα χειρότερα, ξέρετε πιο είναι; Οτι οι Κεντέρης-Θάνου υποσχέθηκαν να γίνουν σημαιοφόροι στον αγώνα κατά του ντόπινγκ!!! Κατά τα άλλα, ο ΣΕΓΑΣ πανηγυρίζει «γιατί κλείνει οριστικά ένα σημαντικό κεφάλαιο»… «για το καλό του αθλήματος». Ειδικά στο τελευταίο θα συμφωνήσουμε απόλυτα. Και θα αρχίσουμε να ψάχνουμε να βρούμε κάποια άλλη λέξη που να εκφράζει αυτό που άλλοτε εξέφραζε η λέξη αθλητισμός.
♦ Μπλέχτηκε το Dragasakis με το Κawasaki και χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε με χειροπέδες ο βουλευτής του ΣΥΝ στο παρισινό αεροδρόμιο. Σύντομα, βέβαια, αφέθηκε ελεύθερος και ζητήθηκε και επίσημη συγνώμη από τη γαλλική κυβέρνηση. Φαντάζεστε, όμως, το μπέρδεμα να είχε γίνει με κανέναν άλλο, «ανώνυμο»; Ακόμα θα ‘τρεχε να ξεμπλέξει ο άνθρωπος. Κι αυτό δεν συζητήθηκε καθόλου. Κι ας είναι η ουσία.
Επίσης οι ΣΥΝασπισμένοι θα έπρεπε να θυμηθούν λίγο τη στάση τους όταν γίνονταν τα όργια με την «εξάρθρωση της τρομοκρατίας» στη χώρα μας.