♦«Αφού υπεβλήθη σε τόσες στερήσεις και ξόδεψε με αυταπάρνηση τόσα δισεκατομμύρια δολάρια για να φέρει τη δημοκρατία στο Ιράκ, ο Λευκός Οίκος βλέπει τώρα τη δημοκρατία να ανθίζει… στο εσωτερικό των ΗΠΑ. Αλλά τα “μπουμπούκια” που ξεμυτίζουν δεν είναι ακριβώς της αρεσκείας των παροικούντων το προστατευμένο θερμοκήπιο της Ουάσιγκτον (…) την περασμένη Τρίτη και Τετάρτη οργανώθηκαν δημοψηφίσματα σε 32 πόλεις, κωμοπόλεις και χωριά (…) η ερώτηση ήταν με ασήμαντες παραλλαγές: “επιθυμείτε να αποχωρήσουν άμεσα τα αμερικάνικα στρατεύματα από το Ιράκ;” (…) και η απάντηση ήταν ένα καθαρό και ξάστερο “Ναι” φέρτε τους πίσω εδώ και τώρα (…) το αποτέλεσμα σόκαρε κάποιους σχολιαστές που δεν κατάλαβαν γιατί οι συμπατριώτες τους ακολούθησαν μια τέτοια οδό». Τα παραπάνω δημοσιεύτηκαν στην «Καθημερινή» και δε χρήζουν κανενός δικού μας σχολίου.
♦ «Η ΕΓΣΣΕ ικανοποιεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, τις απαιτήσεις και διεκδικήσεις των εργαζόμενων, μέσα σε πολύ δύσκολες πολιτικές και οικονομικές συνθήκες». Πάει, τελείωσαν οι «μετριοπαθείς» δηλώσεις περί «έντιμου συμβιβασμού». Τώρα, οι εργαζόμενοι πρέπει να πιστέψουν ότι με τη νέα διετή ΕΓΣΣΕ ικανοποιούνται στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό οι απαιτήσεις και οι διεκδικήσεις τους. Η ξεδιάντροπη αυτή τοποθέτηση έγινε από τη ΓΣΕΕ σε Δελτίο Τύπου μετά την τελετή υπογραφής της ξεπουληματικής σύμβασης. Υπενθυμίζουμε και πάλι: η ΓΣΕΕ ζητούσε αυξήσεις 8% για το 2006 και υπέγραψε 3,96%. Αυτός είναι ο… μεγαλύτερος δυνατός βαθμός. Ούτε καν τα μισά.
♦ Ξέρετε με πόσο «έτρεχε» στα τέλη Μάρτη ο κάλπικος Δείκτης Τιμών Καταναλωτή; Με 3,4% από Μάρτη σε Μάρτη (2006/2005) και με 3,5% σε μέσα επίπεδα, που είναι το ποσοστό που ενδιαφέρει την εργατική τάξη. Ο ρυθμός αυτός εξανεμίζει την αύξηση του 3,96% που σε μέσα επίπεδα για το 2006 υπέγραψε η ΓΣΕΕ. Και βέβαια, πρέπει να σημειώσουμε ότι ο πραγματικός τιμάριθμος, αυτός που αφορά το καταναλωτικό πρότυπο μιας μέσης εργατικής οικογένειας, είναι πολύ ψηλότερος. Πρέπει ακόμα να σημειώσουμε ότι στην αύξηση που υπέγραψε η ΓΣΕΕ περιλαμβάνεται και η απώλεια εισοδήματος από την προηγούμενη σύμβαση. Μείον και πάλι μείον…