Ντυμένοι με φανέλες στα χρώματα της παλαιστινιακής σημαίας και με τις σημαίες της Παλαιστίνης να ανεμίζουν πάνω και κάτω από τη σκηνή, οι διάσημοι SKA-P, που ξεκίνησαν από την εργατογειτονιά Βαγιέχας της Μαδρίτης, ξεσήκωσαν το κοινό στο Σαντιάγο της Χιλής παίζοντας το γνωστό Intifada (και όχι μόνο).
Στην Αθήνα, στον 40ό Μαραθώνιο, που εμφανίστηκαν πολλοί αθλητές να τερματίζουν ανεμίζοντας παλαιστινιακές σημαίες, μας διέφυγε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου. Η αθλήτρια αυτή είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Οχι επειδή πέρυσι τερμάτισε πρώτη στις γυναίκες και πρόπερσι τρίτη, αλλά επειδή είναι μάνα ενός μικρού παιδού και γυναίκα που έδωσε μάχη με τον καρκίνο και επανήλθε στους στίβους. Η Βασιλική ξέρει τι σημαίνει να είσαι μάνα και τι σημαίνει να αγωνίζεσαι για ένα σκοπό. Είχε παραπάνω λόγους να τρέξει ανεμίζοντας την παλαιστινιακή σημαία, καταχειροκροτούμενη από τους θεατές. Με δυο λόγια, δεν «χαμπάριασε» κυβέρνηση, χορηγούς και μίντια. Εκανε αυτό που της υπαγόρευσε η ευαισθησία της.