Χωρίς την παρουσία του οπαδικού στρατού, αλλά με απειλές και ύβρεις προς τα μέλη της ΑΕΚ που προσέβαλαν το παράνομο παραχωρητήριο και τη γενική συνέλευση-παρωδία, έγινε το πρωί της Πέμπτης η εκδίκαση της προσφυγής στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών.
Οι μάρτυρες από την πλευρά των μελών της ΑΕΚ αναφέρθηκαν στη ζημιά που θα υποστεί το ερασιτεχνικό σωματείο από τη λεόντειο σύμβαση παραχώρησης του οικοπέδου (που το ελληνικό δημόσιο έχει παραχωρήσει στο σωματείο) στην ιδιωτικών συμφερόντων κερδοσκοπική εταιρία «Δικέφαλος 1924 ΑΕ». Αναφέρθηκαν, επίσης, στο κλίμα τρομοκρατίας που επικράτησε στη «γενική συνέλευση», καθώς και στις απειλές που δέχονταν συνεχώς.
Αντίθετα, ο «πρόεδρος» της ΑΕΚ Αλεξίου δεν μπόρεσε να προσφέρει ούτε μια απόδειξη υπέρ του ισχυρισμού του ότι η σύμβαση παραχώρησης είναι προς όφελος της ομάδας. Εξεταζόμενος, δε, αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι στα μέλη του σωματείου δε στάλθηκαν επιστολές, όπως ορίζει το καταστατικό.
Σαν δικολάβος επαρχιακού Ειρηνοδικείου της δεκαετίας του ’50, ο Αλεξίου έφτασε στο σημείο να ισχυριστεί ότι το οικόπεδο έχει παραχωρηθεί για να γίνει μόνο ποδοσφαιρικό γήπεδο. Αυτός ο άνθρωπος θέλει να λέγεται πρόεδρος της ΑΕΚ! Αυτό, όμως, είναι το λιγότερο και δεν μας αφορά κιόλας (ας το δουν τα μέλη αυτού του ιστορικού σωματείου). Εκείνο που εμείς θέλουμε να τονίσουμε είναι πως πρόκειται για ψευδή ισχυρισμό. Το αρχικό παραχωρητήριο (του 1934) παραχώρησε οικόπεδο στην ΑΕΚ για να αθλούνται τα παιδιά των προσφύγων. Ακόμα, όμως, και ο κακόφημος νόμος 4277/2014, που άρπαξε έκταση του άλσους και την τσοντάρισε στο οικόπεδο, προβλέπει: «Εκταση συνολικού εμβαδού 29.121 τμ. περίπου, η οποία βρίσκεται στο Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας − Χαλκηδόνας Αττικής (…) παραχωρείται κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση στο ερασιτεχνικό αθλητικό σωματείο με την επωνυμία “Αθλητική Ενωση Κωνσταντινουπόλεως“ (…) για την εκπλήρωση του καταστατικού του σκοπού και την ανέγερση στην παραπάνω έκταση Κέντρου Αθλητισμού, Μνήμης και Πολιτισμού με την επωνυμία “Αγία Σοφία – Νέα Φιλαδέλφεια“». Ο καταστατικός σκοπός του σωματείου (η άθληση όλων των ερασιτεχνών αθλητών του) μπαίνει πρώτος, ενώ και η περιβόητη «Αγία Σοφία» δεν προσδιορίζεται ως αποκλειστικά ποδοσφαιρικό γήπεδο και αποκλειστικά για χρήση της επαγγελματικής ποδοσφαιρικής ομάδας. Γιατί κάτι τέτοιο θα αφαιρούσε τον κοινωφελή σκοπό, χάριν του οποίου το κράτος παραχωρεί περιουσιακά του στοιχεία σε ερασιτεχνικά σωματεία.
Θυμίζουμε πως τα κτήματα που παραχωρεί το δημόσιο προς ερασιτεχνικά σωματεία για την ανάπτυξη κοινωφελούς έργου είναι «πράγματα εκτός συναλλαγής» (ακόμα και όταν έχει παραχωρηθεί και η ιδιοκτησία και όχι μόνο η χρήση, διοίκηση και διαχείριση, όπως στην περίπτωση της ΑΕΚ). Επομένως, ο νόμος απαγορεύει τη μεταβίβασή τους σε οποιονδήποτε τρίτο και δη σε ένα κερδοσκοπικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου (όπως η «Δικέφαλος 1924 ΑΕ»). Οπως έχουμε αποκαλύψει υπάρχει και σχετική Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους επ' αυτού (η 112/2006 του Β' Τμήματος), που έχει γίνει αποδεκτή από τον υφυπουργό Οικονομικών και επομένως είναι υποχρεωτικά εφαρμοστέα από τη δημόσια διοίκηση.
Οι άνθρωποι του Μελισσανίδη ξέρουν πολύ καλά ότι αυτόν τον σκόπελο δεν μπορούν να τον ξεπεράσουν με νόμιμο τρόπο. Γι' αυτό και προκάλεσαν διαδοχικές αναβολές της εκδίκασης της αγωγής των μελών της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, σε μια προσπάθεια να πάρουν μια θετική γνωμοδότηση από το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΕΝ. Μ' αυτή τη γνωμοδότηση ανά χείρας, προσδοκούσαν να ασκήσουν πίεση στο δικαστήριο ώστε να απορρίψει την αγωγή των μελών της ΑΕΚ. Δεν τα κατάφεραν μέχρι στιγμής να πάρουν έγγραφο από το ΥΠΕΝ που θα νομιμοποιούσε την παραχώρηση του οικοπέδου στη «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», οπότε αναγκαστικά προσήλθαν στη δίκη, προσπαθώντας τις προηγούμενες μέρες να τρομοκρατήσουν τα μέλη της ΑΕΚ, με την τραμπούκικη δράση του οπαδικού στρατού στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Οπως είπαμε, παρά τα «ηρωικά προσκλητήρια» των προηγούμενων ημερών, ο «λαός» δεν εμφανίστηκε στην Ευελπίδων. Μετά τον ξυλοδαρμό του προέδρου του δημοτικού συμβούλιου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, δόθηκε εντολή προσωρινής αναδίπλωσης. Δείγμα του ότι πρόκειται για «στρατό», που δρα οργανωμένα και με εντολές, και όχι για «αγανακτισμένους ατάκτους».
Οι ελάχιστοι παράγοντες που παρευρέθηκαν (μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού) δεν παρέλειψαν τις απειλές και τις ύβρεις (στα μουλωχτά) κατά των μελών της ΑΕΚ που έκαναν την προσφυγή. Ακούσαμε έναν απ’ αυτούς, στην είσοδο της δικαστικής αίθουσας, να απειλεί μέλος της ΑΕΚ με τη φράση «θα πεθάνεις» και να βρίζει άλλο μέλος της ΑΕΚ με τη λέξη «ξεφτίλες». Οταν τελείωσε η διαδικασία της εξέτασης μαρτύρων στο Μονομελές Πρωτοδικείο και οι συμμετέχοντες αποχωρούσαν, ο ίδιος παράγοντες ούρλιαζε στον προαύλιο χώρο «ξεφτίλες, θα τα πούμε», απευθυνόμενος στα μέλη της ΑΕΚ. Απ' ό,τι είδαμε, δεν τους τρόμαξαν, αλλά τους εξόργισαν.