Το περασμένο Σάββατο, ο «Κόσμος του Επενδυτή» είχε μια αποκάλυψη. Με φωτογραφίες τραβηγμένες από ελικόπτερο, αποκάλυψε ότι στην Πάρνηθα, στην καρδιά του δάσους, χτίζονται τουλάχιστον τρεις βιλάρες (η μία, μάλιστα, και με πισίνα).
Δυο μέρες αργότερα, το υπουργείο του Σουφλιά εξέδωσε Ανακοίνωση Τύπου, στην οποία υποστήριζε ότι «οι περιοχές της Πάρνηθας που κάηκαν το περασμένο καλοκαίρι παρακολουθούνται δορυφορικά και με βάση τα τελευταία διαθέσιμα στοιχεία (Μ. Πέμπτη 24 Απριλίου) δεν υπάρχει καμία αυθαίρετη κατασκευή σε αυτές. Οι κατοικίες που αναφέρονται στο δημοσίευμα δεν βρίσκονται στις καμένες περιοχές της Πάρνηθας, αλλά στην περιοχή της Δροσοπηγής. Με εντολή του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργου Σουφλιά, οι Επιθεωρητές Περιβάλλοντος βρίσκονται από χθες στην περιοχή όπου εντοπίστηκαν οι κατοικίες και διεξάγουν έλεγχο».
Το ότι οι βιλάρες δε χτίζονται σε καμένες περιοχές ήταν προφανές από τις φωτογραφίες που δημοσίευσε ο «ΚτΕ», που έδειχναν τις οικοδομές μέσα σ’ ένα καταπράσινο περιβάλλον, περικλειόμενες από πανύψηλα δέντρα. Πώς γίνεται, όμως, ο Σουφλιάς να ξέρει ότι οι συγκεκριμένες βίλες χτίζονται στη Δροσοπηγή και από την άλλη να λέει πως έβαλε τους Επιθεωρητές Περιβάλλοντος να ψάξουν;
Είναι απλό. Στην περιοχή της Δροσοπηγής γίνεται τσιμεντοποίηση με τις ευλογίες του Σουφλιά. Νόμιμη και παράνομη τσιμεντοποίηση. Στο θέμα έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν («άρχοντα του τσιμέντου» και «δασοκτόνο» έχουμε χαρακτηρίσει το Σουφλιά). Ενδεικτικά μόνο αναφέρουμε το «Αφιέρωμα στην πολιτική του αποχαρακτηρισμού και της τσιμεντοποίησης των δασών» («Κ», αρ. φύλλου 474, 14.7.07) και την ανάλυση «Με το προεδρικό διάταγμα Σουφλιά:
Συνεχίζεται το τσιμεντάρισμα της Πάρνηθας» («Κ», αρ. φύλλου 475, 21.7.07).
Περιμένουμε τις αναλυτικές ανακοινώσεις που υποσχέθηκε ο Σουφλιάς και θα επανέλθουμε.