Ο Γ. Παπανδρέου την περασμένη Κυριακή, συνοδευόμενος από πέντε υπουργούς, επισκέφτηκε την πυρόπληκτη Ηλεία με σκοπό να καλλιεργήσει φρούδες ελπίδες στον ελληνικό λαό για τις προθέσεις του και τις προθέσεις της κυβέρνησής του. Οπως είναι γνωστό, το καλοκαίρι του 2007 ο νομός Ηλείας, όπως και άλλοι νομοί της Πελοποννήσου, είχαν υποστεί μεγάλες καταστροφές και θρήνησαν πολλά ανθρώπινα θύματα. Είναι γνωστό ακόμη ότι οι περιοχές αυτές είχαν εγκαταληφθεί από την κυβέρνηση της ΝΔ στην τύχη τους με αποτέλεσμα να έχει φουντώσει η λαϊκή δυσαρέσκεια.
Το ΠΑΣΟΚ επένδυσε πάνω σ’ αυτή με την κατάθεση στις 5 Ιούνη του 2008 πρότασης νόμου με τίτλο «Ειδικό Πρόγραμμα Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης Πυρόπληκτων Περιοχών και Δομές Διαχείρισης». Η πρόταση νόμου συζητήθηκε στις 15 και 16 Ιούλη του 2008 στην αρμόδια επιτροπή της βουλής και στις 28 Αυγούστου στο θερινό τμήμα της, χωρίς όμως να γίνει ψηφοφορία και να βγει απόφαση για την τύχη των ρυθμίσεών της. Δεν έγινε, γιατί πρώτον αυτό δεν επιτρέπεται από σχετικό άρθρο του συντάγματος, όταν το νομοσχέδιο εισάγεται από την αντιπολίτευση, και γιατί δεύτερον η κυβέρνηση δεν ήθελε να έχει τύχη το νομοσχέδιο αυτό, μιας και ανάμεσα στ’ άλλα προέβλεπε και κάποιες ρεφορμιστικές ρυθμίσεις για τους φτωχούς αγρότες όπως: «1. Το κράτος εγγυάται ελάχιστο εισόδημα για κάθε αγροτική οικογένεια των πυρόπληκτων περιοχών ύψους 1000 ευρώ μηνιαίως έως το τέλος του έτους 2012. Ειδικά για τους ελαιοπαραγωγούς, η εγγύηση του εισοδήματος επεκτείνεται έως το τέλος του έτους 2014. 2. Η εγγύηση συνίσταται στη χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης προς τις αγροτικές οικογένειες ώστε το εισόδημά τους να ανέρχεται μηνιαίως στο ως άνω ποσό» (άρθρο 4 παρ. 1 και 2).
Τώρα που ξαναπήγε ο Παπανδρέου στην Ηλεία, ως πρωθυπουργός της Ελλάδας πλέον, στις ομιλίες του αναφέρθηκε στην απόρριψη της πρότασης νόμου του ΠΑΣΟΚ από την κυβέρνηση της ΝΔ, αποσιώπησε όμως όλες αυτές τις ρεφορμιστικές ρυθμίσεις και περιορίστηκε στην αναφορά διατάξεων της πρότασης νόμου για την Ολυμπία που δεν «κοστίζουν» πολλά στον κρατικό κορβανά. Εάν τις επαναλάμβανε, θα ήταν υποχρεωμένος να τις συμπεριλάβει στο νομοσχέδιο που θα καταθέσει στη βουλή και που αυτή τη φορά θα ψηφιστεί. Γιατί θα ενημερώνονταν όλοι οι αγρότες των πυρόπληκτων περιοχών και θα απαιτούσαν την άμεση ικανοποίησή τους.
Είμαστε περίεργοι να δούμε πώς θα δικαιολογήσει την αθέτηση των υποσχεθέντων. Πρέπει να γνωρίζει ο Γ. Παπανδρέου ότι με τέτοια τακτική δεν μπορεί να πάει πολύ μακρυά. Αργά ή γρήγορα θα πέσουν οι μάσκες και θα αποκαλυφθεί. Οσο για την περιβόητη «πράσινη ανάπτυξη», ο μόνος ωφελημένος θα είναι το μεγάλο κεφάλαιο, σε βάρος των δασών και του περιβάλλοντος.