Την προηγούμενη βδομάδα στο άρθρο μας με τίτλο «Στόχος η παράνομη δόμηση 14,5 εκατ. στρεμμάτων χορτολιβαδικών εκτάσεων» αναφέραμε ότι ο Γενικός Διευθυντής Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΓΔΑΠΔΦΠ) ανακάλεσε εγκύκλιο που είχε υπογράψει ο ίδιος, η οποία συνόδευε τη γνωμοδότηση 331/2011 του Β’ Τμήματος του ΝΣΚ. Επανερχόμαστε, όπως είχαμε υποσχεθεί την προηγού-μενη εβδομάδα, και θα αποκαλύψουμε τη μεθόδευση που έγινε πριν την ανάκληση της εγκυκλίου και τι ακολούθησε στη συνέχεια.
Το άρθρο μας δημοσιεύτηκε στην ηλεκτρονική έκδοση της «Κ» την Παρασκευή 8 Μάρτη, ενώ δύο μέρες πριν με αίτησή μας ζητήσαμε από τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος (ΔΠΔΦΠ) να μας δώσει όλα τα δημόσια έγγραφα του φακέλου που είχαν διεκπεραιωθεί. Είδαμε όλα τα έγραφα του φακέλου, παρουσία του προϊσταμένου, και απ’ αυτά πήραμε δύο και διαβάσαμε άλλα δύο.
Διαπιστώσαμε, λοιπόν, ότι στις 21 Φλεβάρη έγινε στα κεντρικά γραφεία του ΥΠΕΚΑ ευρεία σύσκεψη υψηλόβαθμων υπηρεσιακών παραγόντων με θέμα την ανάκληση της εγκυκλίου που συνόδευε την γνωμοδότηση 331/2011, η οποία έβαζε φρένο στις επιδιώξεις των μεγαλοκαταπατητών-καπιταλιστών που θέλουν να κατασκευάσουν βίλες, πετρελαϊκές εγκαταστάσεις και άλλες κατασκευές σε χορτολιβαδικές εκτάσεις, χωρίς να έχουν ακολουθήσει τις νόμιμες διαδικασίες για να αποδείξουν ότι έχουν πραγματικούς τίτλους ιδιοκτησίας. Στη σύσκεψη συμμετείχαν ο ΓΔΑΠΔΦΠ Κ. Δημόπουλος, ο Ειδικός Γραμματέας Δασών Γ. Αμοργιανιώτης, ο Γενικός Γραμματέας Χωροταξίας και Αστικού Περιβάλλοντος Σ. Αλεξιάδης και ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Νομοθετικού Εργου. Λόγω χώρου θα αναφερθούμε άλλη φορά στο ρόλο των τριών τελευταίων. Στη σύσκεψη αποφάσισαν την ανάκληση της εγκυκλίου, ικανοποιώντας άμεσες απαιτήσεις μεγαλοκαπιταλιστών και ανοίγοντας το δρόμο για μαζική παράνομη δόμηση χορτολιβαδικών εκτάσεων.
Την επομένη, δηλαδή στις 22 Φλεβάρη, ο ΓΔΑΠΔΦΠ, Κ. Δημόπουλος υποχρέωσε τους υπηρεσιακούς παράγοντες να συντάξουν την ανακλητική εγκύκλιο. Αυτοί τη συνέταξαν, όμως στο σχέδιο εξέφρασαν τη διαφωνία τους και ταυτόχρονα συνέταξαν ένα δισέλιδο ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΣΗΜΕΙΩΜΑ που είναι καταπέλτης. Επειδή αυτό πρέπει να γίνει «σημαία» όλων των δασολόγων και των τίμιων ανθρώπων που αγωνίζονται ανιδιοτελώς για την προστασία του δάσους και του περιβάλλοντος, το δημοσιεύουμε ολόκληρο. Το δημοσιεύουμε και για έναν ακόμη λόγο. Είναι αναγκαίο να συνεχίσουμε τον αγώνα για να πεταχτεί στα σκουπίδια η κατάπτυστη γνωμοδότηση 331/2011, που φέρει την υπογραφή αποδοχής του διαβόητου Γ.Παπακωνσταντίνου, προκειμένου να αποτρέψουμε την καταπάτηση των 16.087.870 στρεμμάτων (και όχι 14.500.000 στρεμμάτων όπως γράψαμε) χορτολιβαδικών εκτάσεων. Το Ενημερωτικό Σημείωμα φέρει αριθμό πρωτοκόλλου 831/25-2-2013, απευθύνεται στον Γενικό Διευθυντή Δασών Κ. Δημόπουλο, κοινοποιείται στον Ειδικό Γραμματέα Δασών Γ. Αμοργιανιώτη και υπογράφεται από τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών Τρύφωνα Δασκαλάκη.
«ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
Μετά την αριθμ. 125998/829/22-2-2013 εγκύκλιο διαταγή, που προκλήθηκε με την αριθ. 264/22-2-2013 εντολή σας, σχετικά με την ανάκληση της αριθ. 171409/2029/13-6-2012 εγκυκλίου δγής της υπηρεσίας, την οποία εισηγηθήκαμε, και επί της οποίας εντολής υπήρξε διαφωνία μας, επισημαίνουμε τα εξής:
Οι χορτολιβαδικές και βραχώδεις εκτάσεις της χώρας, που καταλαμβάνουν έκταση 16.087.870 στρέμματα ("Αποτελέσματα Πρώτης Εθνικής Απογραφής Δασών", Υπουργείου Γεωργίας 1992), είναι μη δασικού χαρακτήρα εκτάσεις, υπαγόμενες στην παράγραφο 6β, γ του άρθρου 3 του νόμου 998/1979, οι οποίες διαχειρίζονται από τη δασική υπηρεσία, σύμφωνα με την παράγραφο 7 του άρθρου 3 του νόμου 998/1979, και διατίθενται για συγκεκριμένους σκοπούς. Προστατεύ-ονται δε με τις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τα άρθρα 61 και 280 του Ν.Δ. 86/1969. Επιπροσθέτως, με το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 7 του άρθρου 3 του νόμου 998/1979, αρμόδιο όργανο για τη διοικητική αναγνώριση της κυριότητας ή άλλων εμπράγματων δικαιωμάτων επί των εκτάσεων αυτών, είναι τα Συμβούλια του άρθρου 8 του νόμου 998/1979, ενώ, για τη μη προβολή δικαιωμάτων του Δημοσίου επί των εν λόγω εκτάσεων, έχει εφαρμογή το άρθρο 10 του νόμου 3208/2003, που συμπληρώθηκε με την παράγραφο 11 του άρθρου 55 του νόμου 4030/2011.
Με την αριθ. 171409/2029/13-6-2012 εγκύκλιο διαταγή, καθορίστηκε το πλαίσιο εφαρμογής των διατάξεων της δασικής νομοθεσίας επί των παραπάνω εκτάσεων, σε σχέση με την αποδοχή της αριθ. 331/2011 γνωμοδότησης, χωρίς να ανατρέπει αυτήν. Τούτο κρίναμε ότι ήταν απαραίτητο να συμβεί, καθότι ο παρεπίμπτων έλεγχος του ιδιοκτησιακού καθεστώτος των χορτολιβαδικών εκτάσεων από την κατά τόπο πολεοδομική υπηρεσία, πρέπει να πραγματοποιηθεί κατόπιν σχετικής ενημέρωσης από τη δασική υπηρεσία, που είναι η αρμοδία επί της εφαρμογής των διατάξεων της δασικής νομοθεσίας. Τούτο εξάλλου προκύπτει σαφώς από τη διάταξη του άρθρου 10 του νόμου 3028/2003, όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 11 του άρθρου 55 του νόμου 4030/2011, ως προς την προβολή των δικαιωμάτων του Δημοσίου στις χορτολιβαδικές εκτάσεις, την οποία, προφανώς, δεν έλαβε υπόψη της η αριθ. 331/20011 γνωμοδότηση, διότι κατά τον χρόνο έκδοσής της δεν είχε ψηφιστεί η διάταξη.
Εαν ακολουθηθεί η προκύπτουσα από την αποδοχή της γνωμοδότησης διαδικασία, χωρίς συμμετοχή της δασικής υπηρεσίας σε αυτήν, και χωρίς την εφαρμογή των διατάξεων της δασικής νομοθεσίας, τότε ο κίνδυνος να απωλεσθούν δημόσιες χορτολιβαδικές και βραχώδεις εκτάσεις, με την αλλαγή της χρήσης τους και χωρίς να ελεχθούν σύμφωνα με δασική νομοθεσία τα δικαιώματα του δημοσίου επί αυτών, με τη έκδοση π.χ. Αδειών δόμησης από την πολεοδομική υπηρεσία, είναι υπαρκτός. Κάθε δε επόμενη ενέργεια της δασικής υπηρεσίας, στηριζόμενη στην αρχή της νομιμότητας, για την προστασία των εν λόγω εκτάσεων, καθίσταται άγονος, καθότι η διαμορφωθείσα κατάσταση στηρίζεται σε ενέργειες που περιβάλλονται με το τεκμήριο της νομιμότητας.
Παρακαλούμε τα ανωτέρω να λάβετε υπόψη σας για επόμενες ενέργειες της υπηρεσίας, προς διόρθωση εσφαλμένων χειρισμών που κατά την άποψή μας χώρησαν, και θα βλάψουν την προστασία των δημόσιων χορτολιβαδικών και βραχωδών εκτάσεων της χώρας».
Προς το παρόν (θα επανέλθουμε την επόμενη εβδομάδα), κλείνουμε με έκκληση σε όλους τους προϊσταμένους των Διευθύνσεων Δασών που στην περιοχή τους βρίσκονται χορτολιβαδικές εκτάσεις να εφαρμόζουν την ισχύουσα δασική νομοθεσία και όχι την κατάπτυστη γνωμοδότηση 331/2011.