Εδώ και χρόνια καθιερώθηκε η διαδικασία να προσλαμβάνονται 1200-1400 εργαζόμενοι με τρίμηνες συμβάσεις για να βοηθήσουν, υποτίθεται, στην προστασία και ανάπτυξη των δασών, ώστε να είναι έτοιμα την περίοδο των υψηλών θερμοκρασιών να αντιμετωπίσουν επιτυχώς τις αναπόφευκτες πυρκαγιές, που οφείλονται βασικά στις υψηλές θερμοκρασίες, στην ανομβρία κατά τους θερινούς μήνες και στις άπειρες χωματερές που υπάρχουν μέσα και δίπλα στα δάση. Φέτος το κακό παράγινε, γιατί βρισκόμαστε στις 8 Ιούλη και ακόμη δεν εγκρίθηκε η πρόσληψη των τριμηνιτών.
Στις 10 Φλεβάρη, η αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου Γεωργίας με έγγραφό της ζητούσε από τον υπουργό Οικονομίας να εγκρίνει την πρόσληψη 1140 ατόμων διάφορων ειδικοτήτων. Ο υφυπουργός Ν. Λέγκας εδέησε μόλις στις 19 Ιούνη να απαντήσει απλά ότι στον προϋπολογισμό υπάρχει το αναγκαίο κονδύλι για την πρόσληψη 1000 τριμηνιτών. Ο κύριος αυτός χρειάστηκε 4 μήνες και 9 μέρες για να απαντήσει για το αυτονόητο, ότι δηλαδή στον προϋπολογισμό υπάρχει το κονδύλι, κάτι για το οποίο μπορούσε να απαντήσει αυθημερόν. Ετσι, στις 19 Ιούνη δεν είχαμε απόφαση έγκρισης του διορισμού.
Πού βρίσκεται η υπόθεση του διορισμού; Στις 3 Ιούλη έφυγε από το υπουργείο Εσωτερικών το έγγραφο που είναι απαραίτητο για να βγει η Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου (ΠΥΣ) που εγκρίνει το διορισμό. Η πράξη αυτή υπογράφηκε από τον Π. Παυλόπουλο και πρέπει να υπογραφεί και από τον υπουργό Οικονομίας Ι. Παπαθανασίου και τον Γραμματέα του Υπουργικού Συμβουλίου Α. Καρρά. Μέχρι τις 8 Ιούλη είχε υπογραφεί μόνο από τον Παυλόπουλο. Με τους ρυθμούς που βαδίζουν τα πράγματα θα περάσουν κι άλλες ημέρες μέχρι να βγει η ΠΥΣ. Προσθέστε και το μήνα, τουλάχιστον, που χρειάζεται για να γίνουν οι διορισμοί των 1000 ατόμων και θα καταλάβετε ότι θα φτάσουμε στα τέλη Αυγούστου για να τοποθετηθούν οι δασεργάτες! Δηλαδή, τότε που η επικίνδυνη περίοδος θα βρίσκεται στο τέλος της!
Πολλές φορές έχουμε αναφέρει ότι ακόμη και ο Β. Γιωτάκης (ο εμπνευστής του δασοκτόνου νόμου 3208/2003) εισηγούνταν,ότι χρειάζονται 40 εκατ. ευρώ τουλάχιστον για τη δασοπροστασία. Αυτή η εισήγηση δεν έγινε δεκτή και σε αντίβαρο μπήκε διάταξη για το λεγόμενο Ειδικό Φορέα Δασών του Κεντρικού Ταμείου Γεωργίας Κτηνοτροφίας και Δασών. Αν εξαιρέσουμε τα δύο τελευταία χρόνια που δόθηκαν κάποια χρήματα για τη δασοπροστασία, ο Φορέας αυτός είχε ανοίξει αλλά όχι για την προστασία των δασών. Και τώρα που άνοιξε από τον Κ. Κιλτίδη και συνεχίζεται από τον Σ. Χατζηγάκη τα κονδύλια είναι πάλι περιορισμένα.
Συγκεκριμένα, φέτος, από τις 9 Μάρτη μέχρι τις 22 Ιούνη, βγήκαν έξι υπουργικές αποφάσεις με τις οποίες θα εκταμιευθούν 7,557 εκατ. ευρώ, ποσό που είναι κοντά στο ετήσιο πλαφόν των 8 εκατ. ευρώ. Ποσό πενιχρότατο για τις πραγματικές ανάγκες της δασοπροστασίας. Απ’ αυτά, τα 3,553 εκατ. ευρώ δόθηκαν για έργα αναδάσωσης των Ταϋγέτου, Πάρνωνα και Πεντέλης, μετά τις φωτιές του καλοκαιριού του 2007. Κανονικά, το κονδύλι αυτό έπρεπε να δοθεί είτε από τον προϋπολογισμό,είτε από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων για να πάει για έργα ανάπτυξης και προστασίας των δασών.
2,03 εκατ. ευρώ δόθηκαν για την ανάπτυξη των φυτωρίων, για να καλυφθεί μέρος των αναγκών σε δενδρύλλια που απαιτούνται για τις τεχνικές αναδασώσεις. Ετσι, έμεινε μόνο το ποσό των 1,974 εκατ. ευρώ που πάνε για έργα δασοπροστασίας. Πρόκειται για ένα ποσό εξευτελιστικό μπροστά στο κονδύλι των 40 εκατ. ευρώ που έβαζε ο Β. Γιωτάκης στο δασοκτόνο νόμο. Η δασοκτόνα πολιτική (και) της γαλάζιας κυβέρνησης φαίνεται και στον τομέα της δασοπροστασίας.