Τη μεγαλύτερη συγκέντρωση και πορεία εδώ και πολλά χρόνια γνώρισε το απόγευμα της Πέμπτης η Νέα Φιλαδέλφεια. Πάνω από 2.500 διαδηλωτές (άλλες εκτιμήσεις μιλούν για πάνω από 3.000), οι οποίοι θα ήταν σίγουρα περισσότεροι, αν δεν λειτουργούσε ένα κλίμα τρομοκράτησης, που μιλούσε για συγκρούσεις και αίμα, διατράνωσαν την αλληλεγγύη τους στους αγωνιζόμενους κατοίκους της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, στο Συντονιστικό Κατοίκων και στη «Στρούγκα» που πριν δυο εβδομάδες δέχτηκαν την επίθεση των τραμπούκων, υπό την προστασία και σε αγαστή συνεργασία με τα ΜΑΤ.
Φυσικά, δεν έγινε το «παραμικρό». Τα ΜΑΤ με κλοιό από κλούβες κάθετα στη Δεκελείας, προστάτευσαν τους λίγους οπαδούς της ΑΕΚ (100-200 άτομα) που συγκεντρώθηκαν έξω από το κλαμπ της Original. Δεν χρειαζόταν, βέβαια, καμιά προστασία, γιατί οι διαδηλωτές δεν είχαν σκοπό να πάνε να τους επιτεθούν, αλλά να διατρανώσουν την αλληλεγγύη τους και τη στήριξή τους στον αγώνα για την προστασία του Αλσους από τα καταστροφικά σχέδια του Μελισσανίδη.
Δυο διαφορετικές μέρες, δυο διαφορετικοί κόσμοι. Από τη μια ο «ιδιωτικός στρατός» του Μελισσανίδη, που σε συνεργασία με την αστυνομία ματοκυλά κόσμο και βανδαλίζει κοινωνικούς χώρους, και από την άλλη ο κόσμος της αλληλεγγύης και του αγώνα, που χωρίς καμιά προστασία, με δική του συγκροτημένη περιφρούρηση διατρανώνει τη θέλησή του να σταθεί δίπλα στους αγωνιζόμενους κατοίκους της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, μέχρι την τελική νίκη.
Αρκετοί οπαδοί της ΑΕΚ, φορώντας μπλουζάκια της ομάδας τους, διαδήλωσαν μαζί μας. Αυτή ήταν οι καλύτερη απάντηση στον μαφιόζο και τα τσιράκια του.
Στις 6 το απόγευμα, εκατοντάδες διαδηλωτές που θα συγκροτούσαν την περιφρούρηση συγκεντρώθηκαν στο σταθμό των Ανω Πατησίων. Λίγη ώρα αργότερα, βαδίζοντας συγκροτημένα, με παλμό και συνθήματα, έφτασαν στην κεντρική πλατεία της Φιλαδέλφειας, κάνοντας σαφές πως «σήμερα τραμπούκοι δε χωράνε». Σιγά-σιγά συγκεντρώθηκε κόσμος, στήθηκε μικροφωνική, διαβάστηκαν κείμενα του Συντονιστικού Κατοίκων, ψηφίσματα και μηνύματα από κοινωνικές και πολιτικές συλλογικότητες και ξεκίνησε η μεγάλη πορεία, η οποία κατηφόρισε τη Δεκελείας προς τη Χαλκηδόνα και τελείωσε πάλι στο σταθμό.
Στο μεταξύ, ο Μελισσανίδης δέχτηκε ένα ακόμη πλήγμα, καθώς την Τετάρτη, μετά από πολλές άγονες συνεδριάσεις της πολιτικής του γραμματείας και της κοινοβουλευτικής του ομάδας, ο ΣΥΡΙΖΑ (μετά από ψηφοφορία στην ΠΓ, που «έγραψε» 12 προς 9), αναγκάστηκε να ανακρούσει πρύμναν και να καταψηφίσει στη Βουλή και τα άρθρα 81 και 82 του Ρυθμιστικού, δηλώνοντας με την εισηγήτριά του Αφρ. Θεοπεφτάτου, ότι αυτά τα δύο άρθρα είναι «αδελφάκια».
Για την άθλια συμπεριφορά του ΣΥΡΙΖΑ πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, από την αρχή μέχρι το τέλος, που έχει ευρύτερες πολιτικές προεκτάσεις, θα επανέλθουμε αναλυτικότερα στο επόμενο φύλλο. Εδώ σημειώνουμε μόνο τις τοποθετήσεις της Θεοπεφτάτου στην Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου της Βουλής, η οποία –εμμέσως πλην σαφώς– παραδέχτηκε ότι ήταν το κίνημα εκείνο που ανάγκασε τον ΣΥΡΙΖΑ να κάνει τη νέα κωλοτούμπα. Το κίνημα που αναπτύχθηκε στη Φιλαδέλφεια-Χαλκηδόνα και δημιούργησε το Συντονιστικό Κατοίκων, που συγκέντρωσε πάνω του το μένος του Μελισσανίδη και των σκυλιών του.
Είπε η Θεοπεφτάτου, όταν ο πρόεδρος της Επιτροπής, ο δεξιός Γ. Βλάχος, τη ρώτησε –δήθεν αθώα– τι έγινε και αλλάζουν θέση: «Είχαμε δείξει μια θετική διάθεση και για κατάθεση τροπολογίας κλπ., αλλά πραγματικά υπό το κράτος απειλών και τραμπουκισμών χωρίς να έχουν τη δυνατότητα οι κάτοικοι να εκφράσουν τη θέλησή τους … είμαστε τελείως αρνητικοί και στο άρθρο 81 και στο άρθρο 82». Ο Βλάχος επανήλθε και η Θεοπεφτάτου απάντησε: «Κύριε πρόεδρε, μεσολάβησαν πάρα πολλά. Τρεις φορές διαλύθηκε η συγκέντρωση των κατοίκων της περιοχής να εκφράσουν τις απόψεις τους και υπό το κράτος τέτοιων απειλών και τρομοκρατίας δεν δεχόμαστε καμία συζήτηση».
Οταν άλλοι έβγαιναν μπροστά, ο ΣΥΡΙΖΑ έκλεινε μυστική συμφωνία στα γραφεία του Μελισσανίδη. Επρεπε να γίνουν τα γεγονότα της Παρασκευής 20 Ιούνη, να ματώσει τόσος κόσμος, να βανδαλιστεί η Στρούγκα, για να κάνουν δυο μικροκινήσεις οι συριζαίοι της περιοχής και στο τέλος να σχηματιστεί η πλειοψηφία που ανέτρεψε τη συμφωνία με τον Μελισσανίδη. Μπορεί τα άρθρα 81 και 82 να ψηφίστηκαν κατά πλειοψηφία από ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΑΝΕΛ (ΣΥΡΙΖΑ και Περισσός καταψήφισαν στο σύνολο, ενώ ΔΗΜΑΡ και νεοναζί επιφυλάχτηκαν!), όμως τελικά θα πάει στο Β’ Θερινό Τμήμα και όταν ψηφιστεί θα είναι αποδυναμωμένο πολιτικά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα σχέδια του Μελισσανίδη.