Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΝ δεν έχει πάρει ακόμα καμιά απόφαση για υποβολή ερωτήματος στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους σχετικά με το αν η συμφερόντων Μελισσανίδη εταιρία «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» δικαιούται να ανεγείρει ποδοσφαιρικό γήπεδο στο οικόπεδο (ιδιοκτησίας του Ελληνικού Δημοσίου) που έχει παραχωρηθεί κατά χρήση, διοίκηση και διαχείριση στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ, προκειμένου να αθλούνται οι αθλητές όλων των τμημάτων της.
Οπως μας ενημέρωσε υψηλόβαθμος παράγοντας, το ζήτημα θεωρείται σοβαρό και το μελετούν ακόμα σε επίπεδο πολιτικής ηγεσίας. Επομένως, αυτό που πέταξε ο υπουργός στην άτυπη συνάντησή του με τους δημοσιογράφους του περιβαλλοντικού ρεπορτάζ, απαντώντας σε δική μας ερώτηση, δηλαδή ότι δε χρειάζεται καμιά προσφυγή στο ΝΣΚ γιατί το ζήτημα είναι λυμένο (υπέρ του Μελισσανίδη εννοούσε), ήταν μια παπάρα της στιγμής.
Η δική μας άποψη, βέβαια, είναι πως δεν έχουν τίποτα να μελετήσουν. Τα πράγματα ήταν πάντοτε πεντακάθαρα, με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, και γίνονται ακόμα πιο καθαρά ενόψει της Γνωμοδότησης 112/2006 του ΝΣΚ, που έχει γίνει αποδεκτή από τον υφυπουργό Οικονομικών και η εφαρμογή της είναι υποχρεωτική. Η Γνωμοδότηση αυτή δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας, καθώς προβλέπει ρητά ότι οικόπεδα που έχουν παραχωρηθεί σε ερασιτεχνικά αθλητικά σωματεία είναι πράγματα εκτός συναλλαγής και δεν μπορούν να μεταβιβαστούν σε τρίτους και ιδιαίτερα σε κερδοσκοπικά νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου.
Παρά τη διαβεβαίωσή της, η προϊσταμένη του Αυτοτελούς Τμήματος Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του ΥΠΕΝ Μ. Μελισσάρη, δεν έχει στείλει ακόμα στην πολιτική ηγεσία συμπληρωματικό έγγραφο με τη Γνωμοδότηση 112/2006 του ΝΣΚ. Οταν επικοινωνήσαμε μαζί της και τη ρωτήσαμε γιατί δεν το έκανε, μολονότι εμείς της καταθέσαμε το έγγραφο (το οποίο ως νομική υπηρεσία όφειλε να γνωρίζει και όχι να το πληροφορείται από δημοσιογράφους), η κ. Μελισσάρη μας απάντησε ότι δεν έχει να μας πει τίποτα και διέκοψε την επικοινωνία! Γιατί άραγε;