Στις 2 Ιούνη πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών και Αγροπεριβάλλοντος σύσκεψη με θέμα τον υγρότοπο της Λίμνης Στυμφαλίας. Στη σύσκεψη αυτή πήραν μέρος και οι προϊστάμενοι της Διεύθυνσης Συντονισμού της Γενικής Διεύθυνσης Δασών της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου και της Γενικής Διεύθυνσης Δασών και ο εκτελών χρέη γενικού γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου. Οι συγκεκριμένοι υπηρεσιακοί παράγοντες υποχρεώθηκαν να εκδώσουν απόφαση, με αποδέκτη την Τράπεζα Πειραιώς, στην οποία θα τονίζουν στους εκπροσώπους της τράπεζας ότι δεν μπορεί να γίνει η επέμβαση που σχεδίαζαν στη Λίμνη της Στυμφαλίας, γιατί μετατρέπει τον υγροβιότοπο σε αγρότοπο παραγωγής βιομάζας για την παρασκευή πέλετ. Οι δύο απ’ αυτούς (Μπακουλόπουλος και Καταρτζόπουλος), που είναι και δασολόγοι, αρνούνταν να εκδώσουν την εν λόγω απόφαση, μολονότι είναι καθ’ ύλην αρμόδιοι. Γι’ αυτό πραγματοποιήθηκε η σύσκεψη στις 2 Ιούνη, ώστε να τελειώσει οριστικά το θέμα με την έκδοση της απαγορευτικής απόφασης για την καταστροφική επέμβαση στη λίμνη.
Μέχρι τις 23 Ιούνη που γράφεται αυτό το ρεπορτάζ επικοινωνήσαμε δύο φορές με τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Συντονισμού της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου Ν. Μπακουλόπουλο και του θυμίσαμε την υποχρέωσή του για την έκδοση της συγκεκριμένης απόφασης. Του θυμίσαμε ότι είναι υποχρεωμένος να εκδώσει την απόφαση και πως δε χρειάζεται να «το ψάξει» γιατί στη σύσκεψη του ορίσανε τι θα γράψει. Μας απάντησε ότι ως διευθυντής δεν υπακούει σε κανέναν και πως δεν πειράζει αν περάσει ένας μήνας ακόμη!
Εκτιμούμε ότι ο συγκεκριμένος διευθυντής δε θέλει να εκδώσει την απόφαση, γιατί έτσι θα κλείσει οριστικά η δυνατότητα παρεμβάσεων από την Τράπεζα Πειραιώς στους υπηρεσιακούς παράγοντες, προκειμένου να τους αναγκάσει να δεχτούν την καταστροφική επέμβαση στη Λίμνη της Στυμφαλίας. Αν βγει η απόφαση, το ζήτημα των επεμβάσεων στη Λίμνη της Στυμφαλίας θα κλείσει οριστικά και ο υγροβιότοπος θα σωθεί. Ο Γενικός Διευθυντής Δασών Κ. Δημόπουλος οφείλει να θυμίσει στον Ν. Μπακουλόπουλου την υποχρεώσή του να εκδώσει άμεσα τη συμφωνηθείσα απόφαση.