Ουδείς φανταζόταν στην έναρξη της προεκλογικής περιόδου, ότι ένα μπουκάλι με σκουρόχρωμο υγρό, το οποίο ο εκπρόσωπος των Οικολόγων Ν. Χρυσόγελος παρουσίασε ως νερό του Ασωπού (μπορεί και να ήταν) θα άλλαζε τον ρουν της προεκλογικής ιστορίας. Στα μυστικά γκάλοπ που ακολούθησαν ο Χρυσόγελος κατέγραψε εντυπωσιακά θετικές γνώμες, τον Γιωργάκη τον πήρε και τον σήκωσε και ο δάμαλος ξαφνικά αισθάνθηκε… Νικοπολίδης. Πώς περίμενε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πότε θα του βάλει γκολ η Αρσεναλ; Το πάλεψε και στο τέλος έχασε αξιοπρεπέστατα, με δυο γκολ εκ των οποίων το ένα οφσάιτ.
Το νερό του Ασωπού, λοιπόν, άλλαξε τα δεδομένα. Οι Οικολόγοι βρήκαν ένα δικό τους ακροατήριο (αυτή είναι η μεγαλύτερη κατάντια, η μεγαλύτερη τιμωρία για το αστικό πολιτικό σύστημα) και η Ρηγίλλης απέκτησε ξαφνικά εκλογική στρατηγική. Οι εντολές δόθηκαν: «σπρώξτε» όσο μπορείτε τους Οικολόγους, μπας και πιάσουν το 3% και κόψουν την αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ, που έως τότε θεωρούνταν «κλειδωμένη». Πώς τους «σπρώχνουν»; Με τα κρατικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα, τα οποία ελέγχουν.
Μετά το ντιμπέιτ όλα άλλαξαν. Ο «κουρασμένος» Καραμανλής έγινε «μαχητής» και άρχισε να οργώνει τη χώρα, μιλώντας κάθε μέρα και σε άλλη πόλη. Οι επιτελείς της Ρηγίλλης άρχισαν να διαρρέουν πληροφορίες για κλείσιμο της ψαλίδας και μη αυτοδυναμία, βάσει των κρυφών κυλιόμενων γκάλοπ που κάνουν τα κόμματα. Ταυτόχρονα, άρχισε το άγριο πέσιμο στο ΛΑΟΣ, που έχει «λαχανιάσει».
Το ΠΑΣΟΚ απέσυρε τον Παπανδρέου από την τηλεόραση. Οχι μόνο αρνήθηκε και δεύτερη τηλεοπτική μονομαχία με τον Καραμανλή, αλλά απέρριψε και όλα τα αιτήματα για συνεντεύξεις που είχε από κανάλια, αφού οι ερωτήσεις που υποβάλλονται στον Παπανδρέου είναι οι ίδιες, δηλαδή η εξής μία: πού θα βρείτε τα λεφτά. Η αμηχανία της απάντησης, σε συνδυασμό με τα… υπέροχα ελληνικά του νέου «καταλληλότερου», μόνο ζημιά μπορούν να κάνουν στο ΠΑΣΟΚ. Επιλέχτηκε ο ασφαλής μονόλογος και μια διακαναλική, στην οποία ο λόγος δόθηκε αρχικά στον εσμό των «ενσωματωμένων» στην Ιπποκράτους δημοσιογράφων, όπως έγινε και στη ΔΕΘ. Σ’ αυτή ο Παπανδρέου δεν έριξε το βάρος στην οικονομία, αλλά στη δημόσια διοίκηση. Κορυφαία στιγμή η ανακοίνωση ότι θα μετονομαστεί το υπουργείο Δημόσιας Τάξης σε υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. Δηλαδή, οι μπάτσοι θα μας δέρνουν για να μας προστατεύσουν από τον… κακό μας εαυτό! Και τι να πεις για το… ασυμβίβαστο κόμματος-κράτους, το οποίο επίσης εξήγγειλε. Οσοι Πασόκοι θα καταλάβουν κρατικά αξιώματα –είπε– θα παραιτούνται από τα κομματικά τους αξιώματα! Και θα… πάψουν να είναι Πασόκοι! Οπως ακριβώς ο Μάκης Ψωμιάδης δεν είναι ιδιοκτήτης της Καβάλας…Αν δεν κάνουμε λάθος, ούτε σ’ αυτό πρωτοτυπεί ο Γιωργάκης. Το είχε κάνει κάποτε και ο πατέρας του. Επαψε από υπουργούς όλους τους πρωτοκλασάτους του και τους έβαλε στο ΕΓ του κόμματος, διακηρύσσοντας το ασυμβίβαστο. Και γέλασε και το παρδαλό κατσίκι.
Αύριο το βράδυ ενδέχεται να ζήσουμε το θρίλερ του… νερού του Ασωπού. Από την είσοδο των Οικολόγων στη Βουλή εξαρτάται η αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ (η νίκη του δεν αμφισβητείται). Μπαίνουν οι Οικολόγοι, πάπαλα η αυτοδυναμία. Δεν μπαίνουν οι οικολόγοι, η αυτοδυναμία κουτσά-στραβά εξασφαλίζεται. Οι διαρροές από τη Ρηγίλλης τους φέρνουν να μπαίνουν. Πασόκοι που γνωρίζουν τα μυστικά κυλιόμενα γκάλοπ λένε ότι παίζεται, με πιθανότερο να μη μπουν. Στα μέσα της εβδομάδας η αδιευκρίνιστη ψήφος εμφανιζόταν σε ιδιαίτερα για τελευταία προεκλογική βδομάδα ψηλά επίπεδα (15%), ενώ το ΠΑΣΟΚ εμφανιζόταν να έχει πιάσει κορυφή και να μην κερδίζει τίποτα. Κοντός ψαλμός, αλληλούια. Πριν τα μεσάνυχτα της Κυριακής μάλλον θα ξέρουμε αν θα γίνει ή όχι ο Χρυσόγελος βουλευτής (ελπίζουμε να μη μας ξενυχτήσουν, όπως το 2000 με το μπαίνει-δεν μπαίνει ο ΣΥΝ).
Περιττεύει να πούμε πως έτσι και δεν υπάρξει αυτοδυναμία ο Καραμανλής θα πανηγυρίζει σαν τον Νικοπολίδη. Μέχρι και να μη φύγει από την αρχηγία της ΝΔ μπορεί να σκεφτεί. Ετσι και υπάρξει αυτοδυναμία, η προσοχή θα στραφεί στη διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Οι Ρηγιλλάριοι διαδίδουν ότι 4 με 4,5 μονάδες διαφορά είναι καλά, αφού θα πρόκειται για συγκράτηση στα επίπεδα των ευρωεκλογών!
Ετσι και δεν υπάρξει αυτοδυναμία, θα ξεκινήσει άλλο θρίλερ. Θα πάει κατευθείαν ο Παπανδρέου σε νέες εκλογές ή θα σχηματίσει κυβέρνηση συνασπισμού με τους προθυμότατους Οικολόγους; Αν γίνει το δεύτερο, τότε κάθε βδομάδα θα «μυρίζει» εκλογές, καθώς ο Παπανδρέου θα περιμένει ένα «κιχ» από τους συμμάχους του, για να διαλύσει την κυβέρνηση και να ζητήσει «καθαρή εντολή», προσδοκώντας ότι αυτή τη φορά θα βγάλει σίγουρη αυτοδυναμία, ποντάροντας όχι μόνο στο +10 του νόμου Παυλόπουλου, αλλά και στο τράβηγμα πολλών από τους «νοικοκυραίους» που θέλουν ησυχία και τάξη.
Το βράδυ της Κυριακής θα είναι σε κάθε περίπτωση ένα διασκεδαστικό βράδυ. Με θρίλερ ή χωρίς θρίλερ. Από Δευτέρα, όμως, θα βρούμε και πάλι μπροστά μας τ’ αγγούρια. Η καπιταλιστική κρίση, βλέπετε, δεν ακολουθεί τον πολιτικό κύκλο, αλλά έχει τη δική της δυναμική. Μια δυναμική από την οποία συναρτάται απόλυτα ο πολιτικός κύκλος. Αύριο θα ρίξουμε μια μεγαλοπρεπή μούντζα στο αστικό πολιτικό σύστημα, αλλά σημασία έχει αν από Δευτέρα θ’ ανταμώσουμε στους δρόμους των ταξικών και κοινωνικών αγώνων. Εκεί… δεν σηκώνει πλάκα.