Μοντέρνες δηλώσεις νομιμοφροσύνης ζητούν οι άνθρωποι της «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» για να επιτρέψουν σε κάποιον αγρότη ή μικροπωλητή να συμμετάσχει στις λαϊκές αγορές των Μαντεμοχωριών. Αν δεν υπογράψει ότι αποδέχεται την «επένδυση», εκδιώκεται από το χώρο της λαϊκής αγοράς!
Δημοσιεύουμε στη συνέχεια (διατηρώντας ατόφια τη σύνταξη και την ορθογραφία των κειμένων) δυο συλλογικές καταγγελίες που εκδόθηκαν τις τελευταίες μέρες.
Συνέλευση πωλητών λαϊκών αγορών
«Απαράδεκτη και παράνομη χαρακτηρίζεται από την συνέλευση των πωλητών λαϊκών αγορών που πραγματοποιήθηκε σήμερα (29/9) στην Λ. Αγορά της Ιερισσού η ενέργεια μιας ομάδας μεταλλορύχων να εμπλέξουν τις λαϊκές αγορές ως μέσο πίεσης για επίτευξη των δικών τους επιδιώξεων. Δεν είναι δυνατόν να επιλέγουν αυτοί ποιος θα ανοίξει πάγκο και ποιος θα φύγει, ανάλογα με το ποια άποψη έχει κάποιος συνάδελφος για την λειτουργεία των μεταλλείων. Καλούμε όλους τους συναδέλφους να αντισταθούμε σ’αυτές τις πρακτικές και να μην υποκύψουν υπογράφοντες στα διάφορα χαρτιά “νομιμοφροσύνης'' που κυκλοφορούν στις λαϊκές αγορές του Δήμου Αριστοτέλη. Πρακτικές που θυμήζουν άλλες εποχές. Ως πρώτο μέτρο αντίδρασης και συμβάλοντες στο να πέσουν οι τόνοι αποφασίσαμε να μην λειτουργήση η Λαϊκή Αγορά του Παλαιοχωρίου την ερχόμενη Παρασκευή 2/10/15».
Σύλλογος Επαγγελματοβιοτεχνών Μεγάλης Παναγιάς
«Ο Σύλλογος Επαγγελματοβιοτεχνών Μεγάλης Παναγίας Χαλκιδικής καταγγέλλει τον τραμπουκισμό και τον εκβιασμό που δέχθηκαν οι μικροπωλητές της Λαϊκής Αγοράς Παλαιοχωρίου την Παρασκευή 25/9/2015 από εγκάθετους “εργαζόμενους'' της εταιρείας Ελληνικός Χρυσός.
Από νωρίς το πρωί απαιτούσαν εκβιαστικά από τους μικροπωλητές να υπογράψουν σε ένα χαρτί ότι στηρίζουν την επένδυση και τους εργαζόμενους (!) για να εξακολουθήσουν να εργάζονται στη Λαϊκή του Παλαιοχωρίου και τις επόμενες Παρασκευές.
Προς τιμήν τους οι περισσότεροι δεν υπέγραψαν και οι δήθεν εργαζόμενοι συνέχισαν το έργο τους εξαπολύοντας απειλές προς μέλη του συλλόγου μας προερχόμενα από τον κλάδο της μαναβικής, τα οποία με αξιοπρέπεια και θάρρος αντιμετώπισαν τη μανιασμένη αγέλη των υπαλλήλων της Eldorado.
Καταγγέλλουμε επίσης την Ελληνικός Χρυσός για το εμφυλιοπολεμικό κλίμα που έχει δημιουργήσει στην περιοχή αλλά και για την επικοινωνιακή της προσπάθεια να αναδείξει τη μεταλλευτική ως τη μοναδική δραστηριότητα της περιοχής.
Δε θα ανεχτούμε άλλες τέτοιες συμπεριφορές απέναντι σε μέλη του συλλόγου μας και επιφυλασσόμεθα για την άσκηση κάθε νόμιμου δικαιώματός μας».