Η περιοχή του Πρέβελη είναι γνωστή, ακόμα και σε αυτούς που δεν ζουν στην Κρήτη για το μαγευτικό περιβάλλον, την πλούσια μοναδική βλάστηση που περιλαμβάνει και σπάνια είδη φυτών απειλούμενα με εξαφάνιση. Τα τελευταία χρόνια όμως ο όμορφος αυτός βιότοπος καταστρέφεται συστηματικά από τις επεκτατικές τάσεις του μοναστηριού.
Ανάμεσα στα «αναπτυξιακά» έργα της μονής συγκαταλέγονται:
♦ Η εκχέρσωση περιοχών με κυπαρίσσια, χαρουπιές, αιωνόβιες ελιές. Θύμα τους ακόμα και η τεράστια καρυδιά του Παλαιού μοναστηριού.
♦ Φωτιές σε διάφορα σημείου, που καταστρέφουν μεταξύ άλλων και τους δέτες, (δέντρα τα οποία έχουν φυτευτεί σοφά από τους παλιούς για να δένουν τις πεζούλες).
♦ Περιοχές με θυμάρια, φασκόμηλα, άγρια βλάστηση μετατρέπονται σε βοσκότοπους.
♦ Συρματοπλέγματα παντού, κόβουν την πρόσβαση στο ποτάμι και κλείνουν τα φυσικά μονοπάτια.
Εκτός από την τεράστια οικολογική καταστροφή που προκαλεί, το μοναστήρι έχει κάνει σαφές ότι δεν θέλει γείτονες. Οι γείτονες της μονής οφείλουν να υφίστανται τα απόβλητα του ελαιοτριβείου της μονής (δεν θεωρήθηκε απαραίτητο να καλυφθούν), ενώ οι σοβαρές επεμβάσεις της Μονής στην γύρω περιοχή έχουν αποτέλεσμα φθορές στην ιδιοκτησία των γειτόνων καθώς τμήματα γης υποχωρούν και χώματα καλύπτουν τα χωράφια τους.
Και φυσικά δεν υπάρχει κανένας σεβασμός, ούτε καν η στοιχειώδης ανεκτικότητα, για τους ανθρώπους που αποφάσισαν να ζήσουν κοντά στην φύση, οι οποίοι διώκονται συστηματικά μια και είναι «διαφορετικοί» και η διαφορετικότητα τρομάζει. Eφτασαν στο σημείο να κάψουν το καταφύγιο ανθρώπου που ζούσε τα τελευταία δέκα χρόνια σε σπηλιά κοντά στο ποτάμι. Δεν δίστασαν να στείλουν στο δικαστήριο, με ψευδές κατηγορητήριο, και να εκδιώξουν έναν παππού που ζούσε σε καλύβι πέντε τετραγωνικών μέτρων.
Δεν περιμέναμε φυσικά να τηρεί το «αγαπάτε αλλήλους» ο ηγούμενος της μονής ο οποίος οπλοφορεί.
Είναι γνωστό ότι τα μοναστήρια είναι μεγάλες και επικερδείς επιχειρήσεις και επειδή οι επιχειρήσεις δεν διακρίνονται για τον σεβασμό τους στην φύση και στον άνθρωπο οφείλουμε εμείς να προστατέψουμε τον μοναδικό βιότοπο του Πρέβελη.
Οι γείτονες της μονής του Πρέβελη