Στις 7 Μάρτη του 2013 ψηφίστηκε κατ’ αρχήν και κατ’ άρθρο νομοσχέδιο του υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής με τίτλο «Επείγουσες ρυθμίσεις του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και άλλες διατάξεις» και στις 12 Μάρτη ψηφίστηκε στο σύνολό του. Ενώ μόνο δύο από τα δεκατρία άρθρα του νομοσχέδιου ήταν αρμοδιότητας ΥΠΕΚΑ (τροποποιούν τα άρθρα 268 και 271 του Δασικού Κώδικα). εμφανίστηκε ως νομοσχέδιο του ΥΠΕΚΑ. Είναι κι αυτό σύμπτωμα των καιρών.
Ολοι οι βουλευτές, εκτός της Διαμάντως Μανωλάκου του λεγόμενου ΚΚΕ, ισχυρίστηκαν κατά τη συζήτηση στην Ολομέλεια της Βουλής, ότι δήθεν με τα άρθρα 1 και 2 του νομοσχεδίου αυστηροποιούνται οι ποινές για την παράνομη υλοτομία.
Το νομοσχέδιο κατά την εισαγωγή του στη Βουλή προέβλεπε ότι για ζημιά στο δάσος μέχρι 200 ευρώ το αδίκημα θα θεωρείται πταίσμα, ενώ για ζημιά μεγαλύτερη από 10.000 ευρώ θα θεωρείται κακούργημα. Οταν έφτασε στην Ολομέλεια, ο αναπληρωτής υπουργός ΠΕΚΑ Στ. Καλαφάτης αύξησε το κατώτερο ποσό από 200 σε 300 ευρώ, ο δε βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Β. Αποστόλου ζήτησε από τον αναπληρωτή υπουργό να αυξηθεί κι άλλο το ποσό, από 300 σε 400 ευρώ και το αδίκημα να παραμένει πταίσμα, «διότι τα 300 ευρώ δεν μπορούν να καλύψουν αυτό που σας προανέφερα, δηλαδή τις ατομικές ανάγκες των κατοίκων. Θα συμφωνούσαμε και πραγματικά δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, αν έστω φτάναμε στα 400 ευρώ για να μπορέσουμε να καλύψουμε έστω στοιχειωδώς αυτό το όριο».
Και οι άλλοι βουλευτές, συμπολιτευόμενοι και αντιπολιτευόμενοι, ακόμη και η Δ. Μανωλάκου, συμφώνησαν με το όριο των 300 ευρώ, μέχρι το οποίο το αδίκημα της λαθροϋλοτομίας θα χαρακτηρίζεται πταίσμα, γιατί έτσι θα καλύπτονται στοιχειωδώς οι ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων. Αυτό είναι που έχει σημασία και όχι το ότι στην κατ’ άρθρο συζήτηση οι βουλευτές των Περισσού, ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛΛ καταψήφισαν τα δύο αυτά άρθρα. Να προσθέσουμε ακόμη, ότι ο εκπρόσωπος των φασιστών της Χρυσής Αυγής Ε. Μπούκουρας σχολίασε στην αρχή αρνητικά το νομοσχέδιο, υποστηρίζοντας ότι ενώ αυστηροποιούνται οι ποινές δεν θα είναι αποτελεσματικό στην καταπολέμηση της λαθροϋλοτομίας, εκστρατεύοντας αυτή τη φορά ενάντια στους λαθροϋλοτόμους από την Αλβανία που καταστρέφουν μεγάλες δασικές εκτάσεις στην Πίνδο. Στο τέλος, όμως, απείχε από την καταψήφιση του νομοσχεδίου, τόσο στην καταρχήν όσο και στην κατ’ άρθρο ψηφοφορία, όπως είναι η πάγια πρακτική του φασιστικού μορφώματος στη Βουλή.
Ολοι όσοι ισχυρίζονται ότι με τις διατάξεις αυτές αυστηροποιούνται οι διώξεις κατά της λαθροϋλοτομίας ψεύδονται αισχρά. Με την παρ. 2 του άρθρου 38 του νόμου 4055/2012 προβλεπόταν ότι για ζημιά που προκαλείται στο δάσος με την λαθροϋλοτομία μέχρι 600 ευρώ το αδίκημα θεωρούνταν πταίσμα, ενώ σύμφωνα με τον Δασικό Κώδικα (άρθρο 268) για ζημιά μεγαλύτερη από 1.000 δρχ. ή 2,93 ευρώ το αδίκημα θεωρούνταν πλημμέλημα! Οταν πριν ένα χρόνο το πταίσμα ήταν μέχρι 2,92 ευρώ, ενώ τώρα γίνεται μέχρι 300 ευρώ, δεν είναι πρόκληση να λέμε ότι αυστηροποιείται το σύστημα δίωξης της λαθροϋλοτομίας;
Θα μας αντικρούσει ίσως κάποιος επισημαίνοντας ότι το σύστημα αυστηροποιείται σε σχέση με το νόμο 4055/2012, γιατί μειώνεται από 600 σε 300 ευρώ το ύψος της ζημιάς πάνω από το οποίο το πταίσμα γίνεται πλημμέλημα. Αυτή όμως είναι μια στρεβλή απεικόνιση της πραγματικότητας. Εξηγούμαστε. Με την κλαινούργια ρύθμιση ένας λαθροϋλοτόμος μπορεί να κόψει 10,8 Χωρικά Κυβικά Μέτρα δρυός ή 15 Χωρικά Κυβικά Μέτρα οξυάς ή 28,065 Χωρικά Κυβικά Μέτρα πεύκης και ελάτης και το αδίκημα να χαρακτηρίζεται πταίσμα! Αμφιβάλλει κανείς, ότι κανένας από τα λεγόμενα λαϊκά στρώματα δεν έχει τα τεχνικά μέσα για να μπορέσει με τη μία να κόψει και να μεταφέρει τέτοιες ποσότητες ξυλείας;
Είναι δεδομένο, λοιπόν, ότι και με τη νέα διάταξη οι λαθροϋλοτόμοι χοντρέμποροι και τα τσιράκια τους θα μπορούν να συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο. Η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα θα αναγκάζονται να κάνουν περισσότερα δρομολόγια, λόγω της μείωσης του πλαφόν από 600 σε 300 ευρώ.
Ας σχολιάσουμε λίγο και τον ισχυρισμό όλων των βουλευτών (πλην του ΣΥΡΙΖΑίου Αποστόλου που ζήτησε πλαφόν 400 ευρώ), ότι είναι ανάγκη να καθοριστεί το πλαφόν του πταίσματος στα 300 ευρώ προκειμένου να καλύπτονται οι ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων. Οπως είπαμε, ούτε η εργατική τάξη, ούτε τα εργαζόμενα μισθωτά και εκμεταλλευόμενα στρώματα των πόλεων, ούτε η συντριπτική πλειοψηφία της αγροτιάς έχουν τα μέσα να κόβουν κρυφά δέντρα στα δάση και να τα μεταφέρουν στο σπίτι τους για να καλύψουν τις ανάγκες τους. Πέραν του ότι είναι απαράδεκτο να ισχυρίζεται κανείς ότι πρέπει να γίνεται κοινωνική πολιτική σε βάρος των δασών, ο ίδιος ο ισχυρισμός όλων των βουλευτών είναι ψευδέστατος και μέσω αυτού καλύπτουν τους εμπόρους καυσόξυλων που είναι οι ηθικοί αυτουργοί της λαθροϋλοτομίας. Με το ποσό των 10.000 ευρώ, πάνω από το οποίο το αδίκημα γίνεται κακούργημα, εντυπωσιάζονται αυτοί που δε γνωρίζουν τη δασική πολιτική και τη δασική νομοθεσία. Στην πράξη τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Για να προκαλέσει ένας λαθροϋλοτόμος καταστροφή ύψους 10.000 ευρώ θα πρέπει να κόβει κάθε φορά 494 Χωρικά Κυβικά Μέτρα Οξυάς ή 360 ΧΚΜ Δρυός, πράγμα αδύνατο, γιατί θα απαιτούνταν πολύς χρόνος και μεταφορικά μέσα. Οι αλητήριοι της τρικομματικής κυβέρνησης έβαλαν αυτή τη διάταξη για λόγους καθαρά προπαγανδιστικούς. Για να ισχυρίζονται ότι δήθεν καταπολεμούν τη λαθροϋλοτομία.
Η ζημιά που έγινε στο δασικό πλούτο είναι τεράστια. Οι υπηρεσίες που είναι επιφορτισμένες με την καταπολέμηση της λαθροϋλοτομίας είναι λειψές και ήταν επόμενο να μην μπορέσουν να πιάσουν όλους τους λαθροϋλοτόμους. Πέραν του μικρού αριθμού των υπαλλήλων, η παράνομη υλοτομία δεν καταπολεμιέται μόνο με μέτρα καταστολής.
Το 2009 κατασχέθηκαν 1.619 τόνοι λαθραίας ξυλείας, το 2010 2.315 τόνοι, το 2011 8.949 τόνοι και το 2012 13.089 τόνοι. Από τους αριθμούς φαίνεται καθαρά ότι τα δύο τελευταία χρόνια είχαμε έκρηξη της λαθροϋλοτομίας. Πρέπει να περιμένουμε ότι και του χρόνου η λαθροϋλοτομία των ξυλεμπόρων θα παραμείνει σε ψηλά επίπεδα, ακόμη και αν μειωθεί ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης στα επίπεδα του 2011-2012, γιατί ακόμη και με μειωμένο τον Ειδικό Φόρο θα παραμείνει ψηλή η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης.