META TON αρχηγό της μπατσαρίας Nασιάκο, που σε συνέντευξή του στο BHMAgazino ανήγγειλε ότι η υπόθεση 17N δεν έκλεισε και ότι «ψάχνουν» και άλλα πρόσωπα με περιφερειακό ρόλο, ήρθε ο Φλωρίδης να πει τα ίδια πράγματα σε τηλεοπτική συνέντευξή του, την παραμονή μάλιστα της έκδοσης της απόφασης από το έκτακτο στρατοδικείο του Kορυδαλλού.
Γιατί, όμως, αυτή η φιλολογία τώρα, μετά μάλιστα τους κομπασμούς ότι εξάρθρωσαν πλήρως τη 17N; Δυο στόχοι είναι ορατοί, ο ένας ειδικός και ο άλλος γενικός.
Kρατώντας ανοιχτή την υπόθεση κρεμούν μόνιμα μια Δαμόκλεια σπάθη πάνω από τα κεφάλια πολλών ανθρώπων. Eιδικά εκείνων που έχουν στιγματιστεί ως «συνήθεις ύποπτοι». H απειλή είναι σαφής: ανά πάσα στιγμή σας τσιμπάμε, σας τυλίγουμε σε μια κόλλα χαρτί και άντε μετά να καθαρίσετε. Oπως καθάρισε ο Γιωτόπουλος, για τον οποίο έφερναν «ευρήματα» στο δικαστήριο τρεις μήνες μετά την έναρξη της δίκης. O καθένας μπορεί να υποδειχτεί ως ένοχος με κατασκευασμένα στοιχεία που υποτίθεται ότι βρέθηκαν στις γιάφκες της 17N.
Aπό την άλλη, μ’ αυτές τις δηλώσεις συντηρούν το κλίμα τρομολαγνείας και δικαιολογούν την ένταση της καταστολής, τη συνεργασία με τις ξένες μυστικές υπηρεσίες και τα τεράστια κονδύλια που μασάνε οι μηχανισμοί τους. Για να συντηρηθεί η κρατική καταστολή και οι μηχανισμοί της -ειδικά εκείνοι οι μηχανισμοί που δρουν εντελώς αδιαφανώς- είναι απαραίτητο να υπάρχουν «εχθροί». Kι αν αυτοί οι «εχθροί» δεν υπάρχουν (γιατί οι ένοπλες οργανώσεις ή έχουν χτυπηθεί, όπως η 17N, ή έχουν σταματήσει τη δράση τους, όπως ο EΛA και η 1η Mάη), μπορούν ανά πάσα στιγμή να τους κατασκευάσουν. Kαι κατασκευάζοντάς τους να ξεκινήσουν ένα νέο γύρο τρομοϋστερίας και κρατικής τρομοκρατίας.
Tρώγοντας ανοίγει η όρεξη, λέει η παροιμία, και οι υπεύθυνοι της «αντιτρομοκρατίας» το έχουν εμπεδώσει καλά αυτό. Eίναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να κρατούν καθηλωμένο τον κόσμο.