Σε κρίσιμη φάση μπαίνει ο απεργός πείνας Γιάννης Μιχαηλίδης, που νοσηλεύεται φρουρούμενος στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας, διανύοντας σήμερα την 28η ημέρα απεργίας πείνας. Σε μια εκδήλωση κοινωνικής αναλγησίας, η διοίκηση του νοσοκομείου δεν έχει χορηγήσει άδεια συνοδού στους οικείους του, ενώ υπάρχει και περιορισμός επισκεπτηρίων. Το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Αμφισσας, ενώ έχουν περάσει 39 μέρες από τη συνεδρίασή του, δεν δημοσιοποιεί την απόφασή του, συμμετέχοντας έτσι στο βασανισμό του απεργού πείνας.
Ο Γιάννης Μιχαηλίδης δικαιούται την υφ’ όρον απόλυση και πρέπει να του τη χορηγήσουν «εδώ και τώρα».
Από τον συνήγορο του απεργού πείνας, Γιώργο Κακαρνιά, λάβαμε το παρακάτω Δελτίο Τύπου:
Σήμερα 19/6, ο Γιάννης Μιχαηλίδης βρίσκεται στην 28η ημέρα απεργίας πείνας και νοσηλεύεται φρουρούμενος στο νοσοκομείο Λαμίας. Το βάρος του είναι 57,5 κιλά, από 62,5 κιλά στις 14/6, ενώ κατά την έναρξη ήταν 73,1 κιλά, δηλαδή απώλεια του 21% του αρχικού του βάρους και το σάκχαρο 60.
Η κατάστασή του είναι κρίσιμη και όσο πλησιάζει τις 30 ημέρες ασιτίας υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο απότομης πτώσης και κίνδυνος για υπογλυκαιμικό σοκ και μόνιμες βλάβες στην υγεία του. Ταυτόχρονα, υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης των οικείων του, η διοίκηση του νοσοκομείου μέχρι σήμερα δεν έχει χορηγήσει άδεια συνοδού και υπάρχει περιορισμός επισκεπτηρίων.
Ως συνήγορος του Γ. Μιχαηλίδη απευθύνω έκκληση να τελειώσει άμεσα, την Δευτέρα, η αναμονή με μία θετική απόφαση του αρμοδίου συμβουλίου.
Από εδώ και πέρα κάθε μέρα που περνάει μπορεί να έχει ανεπανόρθωτες συνέπειες για την υγεία του.
Γιώργος Κακαρνιάς