Την 33η μέρα απεργίας πείνας διανύει σήμερα ο Κώστας Σακκάς. Μολονότι οι γιατροί κρούουν από την προηγούμενη εβδομάδα το καμπανάκι του κινδύνου (ιδιαίτερα επιβαρυντικό παράγοντα θεωρούν το ότι ο Κ. Σακκάς κάνει απεργία πείνας για δεύτερη φορά), το Συμβούλιο Εφετών που θα κρίνει την αίτηση αποφυλάκισης που έχει υποβάλει μέσω της συνηγόρου του δεν ασχολήθηκε με το ζήτημα ούτε την Τρίτη ούτε την Πέμπτη. Κι ας είχε ζητηθεί να εξεταστεί η υπόθεση κατά προτεραιότητα κι ας είχε συμφωνήσει ο προϊστάμενος του Εφετείου.
Είναι προφανές ότι αφήνουν τον Κ. Σακκά να ταλαιπωρηθεί, να φτάσει στο έσχατο σημείο εξάντλησης για ν’ αποφασίσουν την αποφυλάκισή του, όπως έχουν κάνει και σε άλλες περιπτώσεις πολιτικών κρατούμενων στο παρελθόν. Αυτό ισοδυναμει με βασανιστήριο, ταυτόχρονα όμως είναι και παιχνίδι με τη φωτιά, γιατί –όπως προειδοποιούν οι γιατροί– σε περιπτώσεις τέτοιων απεργιών πείνας ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ξαφνικά. Δεν υπάρχουν σίγουρες προβλέψεις.
Συμβούλια συνεδριάζουν Τρίτες και Πέμπτες, οπότε περιμένουμε να δούμε αν την ερχόμενη Τρίτη θα εξετάσουν το αίτημα του Κ. Σακκά ή θα τον αφήσουν κι άλλο.