«Επανέρχεται το τεκμήριο ενοχής, η αρχή της συλλογικής ευθύνης», κραύγαζε από το βήμα ο πρόεδρος της Ενωσης Εισαγγελέων Σωτήρης Μπάγιας, προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθήνας την περίοδο που συλλαμβάνονταν οι φερόμενοι ως μέλη της 17Ν.
Αυτοκριτική; Οχι βέβαια. Η φράση του κ. Μπάγια δεν αναφέρεται ούτε στους συλληφθέντες και κατηγορηθέντες για υποθέσεις «τρομοκρατίας», ούτε στην καταδίκη των Τσιγαρίδα, Αγαπίου, Αθανασάκη, Κανά για την υπόθεση του ΕΛΑ, χωρίς στοιχεία και με βάση τη ναζιστική αρχή της συλλογικής ευθύνης. Για τις διαδικασίες «κάθαρσης» στο δικαστικό χώρο ήταν η οργή του. Αλλωστε, στο προεδρείο της γενικής συνέλευσης της ΕΔΕ φιγουράριζαν ο εφέτης Κ. Φράγκος, μέλος της σύνθεσης του έκτακτου τρομοδικείου που εφάρμοσε την αρχή της συλλογικής ευθύνης και ο πρόεδρος εφετών Ι. Τέντες, πρόεδρος του τρομοδικείου που δικάζει και πάλι τους ίδιους κατηγορούμενους, με την ίδια λογική.
ΥΓ: Αλήθεια, ο κ. Τέντες με τον κ. Φράγκο, που καταπώς φαίνεται ανήκουν στην ίδια συνδικαλιστική παράταξη, δεν συζητούν καθόλου για τη συγκεκριμένη δίκη;