Αυτό που συνέβη αργά το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στην Αθήνα δεν έχει προηγούμενο. Είναι η δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν στις 2.2.2008, όταν Χρυσαυγίτες, στηριζόμενοι επιχειρησιακά από διμοιρίες των ΜΑΤ, επιτέθηκαν και μαχαίρωσαν αντιφασίστες διαδηλωτές) που ΜΑΤ και νεοναζί συνεργάζονται ως ενιαίο σώμα καταστολής και η πρώτη που αυτό το ενιαίο σώμα οργανώνει εκκαθαριστική επιχείρηση κατά μεταναστών στο κέντρο της πρωτεύουσας. Η εξέλιξη αυτή δεν είναι τυχαία. Συνδέεται άμεσα πρώτο με τη γενικότερη αναβάθμιση και ένταση της κρατικής καταστολής (μετά το Δεκέμβρη και καθώς η κρίση γεννά την απειλή κοινωνικών εκρήξεων) και δεύτερο με την απόφαση για καθάρισμα του κέντρου από μετανάστες και πρόσφυγες και συγκέντρωσή τους σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.
Επειδή τα κυρίαρχα ΜΜΕ έδωσαν και πάλι μια ψεύτικη εικόνα των γεγονότων, πρέπει να κάνουμε μια σύντομη περιγραφή τους. Εδώ και καιρό, ο Δήμος Αθηναίων, διάφοροι επιχειρηματίες του κέντρου και το συγκρότημα Αλαφούζου έχουν στήσει μια προπαγανδιστική εκστρατεία για τη «βρόμα» και την «εγκληματικότητα» που επικρατούν στο κέντρο της Αθήνας με φορείς τους μετανάστες. Το τελευταίο διάστημα γίνονται συνεχείς επιχειρήσεις «σκούπα» από μπάτσους και δημοτόμπατσους, με σκοπό να σπρώξουν τους μετανάστες μακριά από το κέντρο. Μέσα σ’ αυτό το κλίμα και μετά την πρόβα τζενεράλε στον Αγιο Παντελεήμονα, η νεοναζιστική «Χρυσή Αυγή» αποφάσισε να επιχειρήσει κάτι θεαματικό στο κέντρο: να χτυπήσει και να εκκενώσει το κτίριο του παλιού Εφετείου στη Σωκράτους, στο οποίο κατοικούν –σε άθλιες συνθήκες– πάνω από 600 μετανάστες. Στόχος πλήρως εναρμονισμένος με τις επιδιώξεις της Αστυνομίας, η οποία είχε ήδη στείλει τελεσίγραφο στους μετανάστες να εκκενώσουν το κτίριο.
Καλυμμένοι πίσω από την ταμπέλα «Κίνηση Πολιτών», οι νεοναζί γνώρισαν άφθονη προβολή από τα ΜΜΕ, που δεν είδαν τίποτα το ρατσιστικό στη συγκέντρωσή τους. Το απόγευμα του Σαββάτου, μαζεύτηκαν καμιά διακοσαριά άτομα, όλοι Χρυσαυγίτες και ρατσιστές χούλιγκαν που έχουν στρατολογήσει με τη συστηματική δουλειά τους στα γήπεδα. Δίπλα τους τα ΜΑΤ, τους προστάτευαν από τις τρεις αντιρατσιστικές συγκεντρώσεις. Αφού έπαιξαν ρατσιστικά εμβατήρια και χτύπησαν κάποιους διερχόμενους μετανάστες, ξεκίνησαν πορεία προς τη Σωκράτους, πάντα με τη συνοδεία των ΜΑΤ. Οταν έφτασαν έξω από το παλιό Εφετείο, άρχισαν να πετούν πέτρες και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης προς τους μετανάστες που ήταν οχυρωμένοι και δεν κάθησαν με σταυρωμένα χέρια, αλλά ανταπάντησαν με καταιγισμό από πέτρες. Ταυτόχρονα, τα ΜΑΤ επιτέθηκαν στην αντιρατσιστική συγκέντρωση στη Μενάνδρου (πίσω πόρτα Εφετείου), σπρώχνοντας τους συγκεντρωμένους μακριά, για ν’ ανοίξουν δρόμο στους νεοναζί. Μόνο χάρη στη σθεναρή αντίσταση των μεταναστών και ορισμένων αντιρατσιστών που πρόλαβαν να μπουν στο κτίριο κατορθώθηκε να απωθηθούν οι νεοναζιστικές ορδές. Η κοινή επιχείρηση δεν πέτυχε.