Στην συμπερίληψή του στον κατάλογο της «Αρχής Καταπολέμησης Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες και Χρηματοδότησης της Τρομοκρατίας και Ελέγχου των Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης/ Β’ Μονάδα (αρ.7 Ν.3932/11)», η οποία του κοινοποιήθηκε πριν από μερικές μέρες, αναφέρεται σε κείμενό του ο Χριστόδουλος Ξηρός (ολόκληρο το κείμενο μπορείτε να το βρείτε στο https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1342899).
Με το γνωστό καυστικό του ύφος αναφέρεται στη «δέσμευση-δήμευση περιουσιακών στοιχείων των προγραμμένων με θεαματικά αποτελέσματα, 150 ευρώ σε μία περίπτωση, 300 ολόκληρα ευρώ (από επίδομα ανεργίας) σε μια άλλη και 300 σε μία τρίτη!», για να συμπληρώσει: «Βέβαια, ειδικά στη δική μου περίπτωση το μέτρο της δέσμευσης-δήμευσης λογαριασμών είναι κενό γράμμα, αφού η προσωπική μου περιουσία είναι κάτω του μηδενός. Ετσι παραπέμπω τους επίδοξους θηρευτές μαύρου χρήματος στη δήλωση που έκανα στο στρατοδίκη Μαργαρίτη το 2003 (η γνωστή δήλωση για τις καπνοσακούλες)».
Παραπέρα, αναφέρεται στην πολιτική κυβέρνησης-πλουτοκρατίας και στο πλιάτσικο σε βάρος του εργαζόμενου λαού και της δημόσιας περιουσίας και καταλήγει: «Προσωπικά η ένταξη μου στον κατάλογο προγραφών που τηρούν οι Νενέκοι των δανειστών οι σύγχρονοι Γερμανοτσολιάδες αποτελεί τίτλο τιμής. Οσο για το ποιοι έβλαψαν τη χώρα ο καθείς από αυτούς ακόμη και για να πάει σινεμά ή στην ταβέρνα χρειάζεται διμοιρίες των ΜΑΤ και έναν λόχο για τις καθημερινές του μετακινήσεις».