Μπροστά στην κατακραυγή για τη δράση οργανωμένου τάγματος εφόδου, που δρα ως πολιτοφυλακή στη Μόρια, η αστυνομία αναγκάστηκε να συλλάβει εφτά άτομα και να σχηματίσει σε βάρος τους δικογραφία για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, με την επιβαρυντική περίσταση πράξεων που διώκονται και με τον αντιρατσιστικό νόμο, και παράβαση της νομοθεσίας για τα όπλα (είχαν αυτοσχέδια ρόπαλα).
Ο εισαγγελέας τους άφησε όλους ελεύθερους, παραπέμποντάς τους να δικαστούν σε τακτική δικάσιμο τον Γενάρη του 2021! Οι συλληφθέντες είναι όλοι κάτοικοι Λέσβου, πέντε Ελληνες, ένας Αλβανός και ένας Βούλγαρος (επιβεβαιώθηκε έτσι για μια ακόμα φορά, ότι οι νεοναζιστές στρατολογούν και αλλοδαπούς, φτάνει αυτοί να είναι «άριοι» και όχι «υπάνθρωποι» από την Ασία και την Αφρική).
Τις επόμενες μέρες τα φασισταριά συνέχισαν τη δράση τους σαν να μην έτρεξε τίποτα, στήνοντας και πάλι μπλόκο στην είσοδο της Μόριας, έτοιμα να κατασπαράξουν κάθε πρόσφυγα που θα έπεφτε στα χέρια τους.
Ο Χαράλαμπος Ζαχαριάδης, εργαζόμενος σε ΜΚΟ, κατήγγειλε όσα έζησε τη Δευτέρα, επιστρέφοντας με το αυτοκίνητο μαζί με την κοπέλα του στη Μόρια: «Πλησιάζοντας στο χωριό είδαμε μπροστά μας περίπου 30 άτομα. Κάποια από αυτά, με μπροστάρη ένα άτομο που έμοιαζε με αρχηγό, μπήκαν μπροστά στο αυτοκίνητο για να μην περάσουμε και έτσι μας ακινητοποίησαν. Αρχικά πέρασαν την κοπέλα μου για μία Ιταλίδα, μέλος ΜΚΟ που είχε δεχτεί άγρια επίθεση πριν από λίγο καιρό. Της μίλησαν στα αγγλικά και τη ρώτησαν εάν είναι από την Ιταλία. Οταν τους απάντησε στα ελληνικά, άρχισαν τις ερωτήσεις: “Ποιοι είστε, πού μένετε, πού πάτε;“. Οταν τους ρώτησα εάν έχουν εξουσιοδότηση για να μας κάνουν έλεγχο, τότε άρχισαν να βάζουν χέρια μέσα στο αυτοκίνητο και να φωνάζουν: “Προδότες, εσείς φέρνετε τους μετανάστες και τους συντηρείτε εδώ“ και άλλα τέτοια. Τους απάντησα με επιχειρήματα και τους ρώτησα γιατί δεν αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο και απέναντι στους ντόπιους του χωριού της Μόριας που δουλεύουν στο ΚΥΤ. Απάντηση δεν πήρα».
Η συνέχεια είναι πιο αποκαλυπτική. Η κοπέλα κατάφερε να καλέσει την αστυνομία από το κινητό της. Λέει ο Ζαχαριάδης: «Τους είπε ότι έχουμε εγκλωβιστεί, ότι απειλούμαστε άμεσα και ότι θέλουμε βοήθεια. Ηρθαν δύο αστυνομικοί, ένας ένστολος και ένας με πολιτικά. Τους ζήτησα να καταγράψουν τα στοιχεία των ατόμων που μας απείλησαν. Ηταν όλοι τους εκεί. Αυτό, όμως, δεν έγινε. Αντιθέτως κράτησαν μόνο τα δικά μας στοιχεία ταυτότητας. Η Αστυνομία λειτουργεί μονομερώς; Οταν καταφέραμε τελικά να φύγουμε, πήγαμε στη Μυτιλήνη, καταθέσαμε αναφορά στην Αστυνομία και ζητήσαμε την ποινική δίωξη των ατόμων αυτών. Απ’ όσο ξέρω δεν έγινε καμία σύλληψη».
Αυτή η εξέλιξη αποδεικνύει ότι τα φασισταριά δε δρουν με δική τους πρωτοβουλία, αλλά έχουν ενθάρρυνση (αν όχι καθοδήγηση) από τον κατασταλτικό μηχανισμό. Εύλογα σκέφτεται κανείς ότι οι συλλήψεις των εφτά, που έγιναν από άνδρες της ΔΙΑΣ, ή έγιναν τυχαία και πρωτοβουλιακά από κάποιους μπάτσους που δεν ήταν στο κόλπο ή έγιναν για τα μάτια του κόσμου. Το γεγονός ότι η Αστυνομία αρνήθηκε να πάρει τα στοιχεία ανθρώπων που ήταν μπροστά της και είχαν καταγγελθεί από πολίτες ότι τους απειλούσαν, δείχνει ότι έπεσε «γραμμή» να τους αφήσουν ανενόχλητους. Σίγουρα η «γραμμή» δόθηκε από «ψηλά» στην τοπική αστυνομία. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στο νησί (όπως και στα άλλα νησιά όπου έχουν εγκλωβιστεί πρόσφυγες) υπάρχουν κλιμάκια της ΕΥΠ/ΚΥΠ, που έχει μακρά παράδοση στη χρησιμοποίηση φασιστικών ομάδων «επί του πεδίου».