Στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας βρίσκεται από το περασμένο Σάββατο ο Χριστόδουλος Ξηρός. Εφριξαν οι γιατροί μπροστά στην εικόνα που αντίκρισαν και έκοψαν το βήχα των ανθρωποφυλάκων, που ήθελαν να τον γυρίσουν άρον-άρον στη φυλακή.
Το νέο επεισόδιο στην περιπέτεια της υγείας του πολιτικού κρατούμενου συνέβη στο επισκεπτήριο εκείνης της μέρας. Συζητώντας με συγγενείς του μαζί με τ’ αδέρφια του Σάββα και Βασίλη, ο Χριστόδουλος αισθάνθηκε αδιαθεσία. Σηκώθηκε να φύγει, αλλά δεν πρόλαβε να φτάσει στο κελί του. Κατέρρευσε στο διάδρομο. Συγκρατούμενοί του έσπευσαν και τον κουβάλησαν, ενώ έβαλαν τις φωνές στους φύλακες για μια ακόμη φορά. Δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να ταλαιπωρείται τόσους μήνες, να μην ξέρει τι έχει κι αυτοί να τον κοροϊδεύουν.
Στο κατ’ ευφημισμόν νοσοκομείο των φυλακών, όπου τον μετέφεραν, διεξήχθη ο καθιερωμένος τραγέλαφος που τη συγκεκριμένη μέρα πήρε άλλα χαρακτηριστικά. Ο υπεύθυνος γιατρός αρνιόταν να τον στείλει σε πραγματικό νοσοκομείο, επειδή -άκουσον, άκουσον!- ήταν… 17 Νοέμβρη! Ενας άντρας σχεδόν δυο μέτρα πέφτει κάτω σαν κοτόπουλο, οι συγκρατούμενοί του αναφέρουν ότι μπορεί να έχει χτύπημα στο κεφάλι και κάποιος που θέλει να λέγεται γιατρός κάνει πολιτικούς συνειρμούς. Τα μπινελίκια του Χριστόδουλου φαίνεται πως έπιασαν τόπο κι έτσι τον έστειλαν στο Γενικό Κρατικό της Νίκαιας, που εφημέρευε. Η αξονική στο κεφάλι δεν έδειξε τίποτα, όταν όμως οι γιατροί είδαν τα χέρια του Χριστόδουλου γεμάτα εξανθήματα έπαθαν πλάκα. Οι ανθρωποφύλακες πίεζαν να τον γυρίσουν στη φυλακή, όμως οι γιατροί δεν υπέγραφαν με τίποτα και του έκαναν εισαγωγή στο νοσοκομείο. Μολονότι αυτό πρέπει να θεωρείται αυτονόητο για κάθε γιατρό που σέβεται την επιστήμη του, οφείλουμε να εξάρουμε τη θαρραλέα στάση τους, γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν δει πολλά τα μάτια μας.
Το πολύμορφο ερύθημα που παρουσιάζει ο Χριστόδουλος είναι μέχρι στιγμής άγνωστης αιτιολογίας. Πρέπει να το ψάξουν από πολλές πλευρές, όμως η έξαρση των φαινομένων δεν το επιτρέπει ακόμα. Προς το παρόν αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα, για να μπορέσουν στη συνέχεια να ερευνήσουν τα αίτια. Για τον πολιτικό κρατούμενο, όμως, ο θάλαμος κρατουμένων του νοσοκομείου μετατράπηκε σε απομόνωση χειρότερη και από την ειδική πτέρυγα του Κορυδαλλού. Στους συγγενείς του (πρώτου βαθμού), που τον επισκέφτηκαν την Τρίτη, μέρα που τον βλέπουν κανονικά στο επισκεπτήριο της φυλακής, απαγορεύτηκε να έρθουν σε οποιαδήποτε επαφή μαζί του, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του. Την Τετάρτη, σκλήρυναν ακόμα περισσότερο τη στάση τους απαγορεύοντας στο Χριστόδουλο ακόμα και τη χρήση του τηλεφώνου! Ο σκοπός τους είναι φανερός. Να τον εξωθήσουν στα άκρα, για να ζητήσει την επιστροφή του στη φυλακή, χωρίς οι γιατροί να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν το (εκ των πραγμάτων σοβαρό) πρόβλημα της υγείας του.