Συμπαιγνία γιατρών – Αντιτρομοκρατικής; Ζητούνται εξηγήσεις!
Το απόγευμα της περασμένης Τρίτης εκτυλίχτηκε μια ακόμα ιστορία αστυνομικού τρόμου και ιατρικής αθλιότητας σε βάρος του Σάββα Ξηρού, ο οποίος αντιμετωπίζει πλέον τον κίνδυνο της ολοκληρωτικής και μη αντιστρεπτής τύφλωσης και από τα δυο μάτια.
Εδώ και λίγο καιρό, ο γνωστός οφθαλμίατρος Νίκος Μανιός επισκέφτηκε τις φυλακές Κορυδαλλού και εξέτασε τον Σάββα, ο οποίος εδώ και καιρό βλέπει ελάχιστα. Διαπίστωσε αρχή αποκόλλησης στο αριστερό μάτι και πρότεινε την άμεση μεταφορά του στο ΚΟΦΚΑ (Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο «Γιώργος Γεννηματάς») προκειμένου να του γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, για να μην τυφλωθεί εντελώς (πιθανότητες επανόδου δεν υπάρχουν, το ζήτημα είναι να μη χειροτερεύσει κι άλλο). Το σχετικό αίτημα εγκρίθηκε από τον οφθαλμίατρο της φυλακής, σκάλωσε όμως στα γρανάζια της εισαγγελίας Πειραιά.
Την περασμένη Τρίτη ο Σάββας θα μεταφερόταν στο Εφετείο, προκειμένου να υποστηρίξει την έφεσή του στο Συμβούλιο Εφετών, που θα συζητούσε αν αυτή θα γίνει δεκτή ή αν θα απορριφθεί ως εκπρόθεσμη. Από το πρωί αισθάνθηκε ενοχλήσεις και στο δεξί μάτι. Εντονη θολούρα και «φλασάκια». Οταν επέστρεψε στη φυλακή, ανέφερε αυτές τις ενοχλήσεις στο γιατρό, ο οποίος έκρινε ότι αυτές είναι ενδείξεις αρχής αποκόλλησης και του δεξιού ματιού και διέταξε την έκτακτη μεταφορά του στο νοσοκομείο. Επειδή ο γιατρός το χαρακτήρισε έκτακτο περιστατικό, δεν χρειαζόταν εισαγγελική έγκριση και έτσι αργά το απόγευμα ο Σάββας μεταφέρθηκε στο ΚΟΦΚΑ.
Η κατάσταση εκεί θύμιζε έντονα «Ευαγγελισμό» το καλοκαίρι του 2002. Η Αντιτρομοκρατική έκανε αισθητή την παρουσία της και σε λίγο κατέφθασε και ο διευθυντής της κλινικής, πράγμα καθόλου συνηθισμένο. Τρεις ασφαλίτες θρονιάστηκαν στο γραφείο του, κυκλοφορούσαν μαζί του στους διαδρόμους χαριεντιζόμενοι σαν φιλαράκια, ενώ ένας από τους συνηγόρους του Σάββα, που βρισκόταν εκεί, αντιμετωπίστηκε από τον διευθυντή με σκαιό τρόπο. Σε λίγο ανακοίνωσε πως ο ασθενής δεν έχει τίποτα και πρέπει να επιστρέψει στη φυλακή. Χρειάστηκαν οι έντονες διαμαρτυρίες του συνηγόρου Γιώργου Γκουντούνα και της συντρόφου του Σάββα, Αλίθια Ρομέρο, για να του κάνουν το υπερηχογράφημα που είχε ζητηθεί. Σύμφωνα με πληροφορίες μας, το συμπέρασμα που κατέληξε το ΚΟΦΚΑ ήταν πως η κατάσταση από το Φλεβάρη (που έγινε η προηγούμενη εξέταση) παραμένει στάσιμη.
Εμείς, όμως, αμφιβάλλουμε κατά πόσο αυτή είναι μια ελεύθερη ιατρική κρίση και δεν είναι μια κρίση υπαγορευμένη από την πίεση της Αντιτρομοκρατικής. Αυτά που έγιναν στο ΚΟΦΚΑ μας επιβάλλουν να βγάλουμε αυτό το συμπέρασμα. Εχουμε υπόψη και το κυριακάτικο δημοσίευμα του Παπαχελά, γνωστού για τις σχέσεις του με την αμερικάνικη πορεσβεία, στο «Βήμα», με το οποίο αποκαλυπτόταν ότι «η Ουάσιγκτον έχει εκφράσει σε όλα τα επίπεδα τη δυσφορία της για την αποφυλάκιση του Παύλου Σερίφη και του Χρήστου Τσιγαρίδα, διότι θεωρεί ότι ο μεν πρώτος είναι ο μόνος που αποδεδειγμένα συμμετείχε στη δολοφονία του «δικού τους» Ρίτσαρντ Γουέλς, ο δε δεύτερος απασχόλησε τις αμερικανικές υπηρεσίες για παραπάνω από 15 χρόνια». Μπορούμε, λοιπόν, εύκολα να καταλάβουμε ποια είναι η πίεση στην περίπτωση του Σάββα. Οσο για την ιατρική ανεξαρτησία, το έγκλημα του «Ευαγγελισμού» δεν μας επιτρέπει να έχουμε αυταπάτες.
Ο Σάββας Ξηρός μπορεί να παραστεί στη δίκη σε δεύτερο βαθμό, μολονότι ο ίδιος δεν είχε υποβάλει άμεσα έφεση. Μπορεί να παραστεί γιατί όλες οι κατηγορίες που αντιμετωπίζει είναι κατά συναυτουργία και «παρασύρεται» από τους συγκατηγορούμενούς του. Επέλεξε, όμως, να υποβάλει έφεση τώρα και να ζητήσει να υποστηρίξει αυτοπροσώπως στο Συμβούλιο το παραδεκτό της. Στο Συμβούλιο υποστήριξε τους λόγους που τον οδήγησαν να μην υποβάλει αμέσως έφεση. Ηταν -όπως είπε- μια εκδήλωση διαμαρτυρίας για την αντιμετώπισή του από το δικαστήριο, το οποίο παραβίασε το δικαίωμά του να συμμετάσχει ουσιαστικά στη δίκη, αφού ήταν σχεδόν τυφλός και κουφός. Δήλωσε, ότι θέλει να συμμετάσχει ουσιαστικά στο εφετείο, όμως όρος γι’ αυτό είναι η βελτίωση της υγείας του. Γι’ αυτό ταυτόχρονα με την έφεση υπέβαλε και αίτηση αποφυλάκισης.
Εχει γίνει φανερή, όμως, μια μεθόδευση για απόρριψη της αίτησης αναστολής εκτέλεσης της ποινής (αναμένεται να συζητηθεί τον Ιούνη) για τυπικούς λόγους. Ο εισαγγελέας Κ. Καρούτσος πρότεινε την απόρριψη της έφεσης ως εκπρόθεσμης. Αν αυτή η πρόταση γίνει δεκτή από το Συμβούλιο, ενδέχεται το Πενταμελές Εφετείο (τμήμα αναστολών), που θα συζητήσει την αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής, να την απορρίψει ως απαράδεκτη, επειδή ο Σάββας δεν έχει υποβάλει αίτηση και επομένως δεν είναι υποχρεωμένος να παρευρίσκεται στο εφετείο. Μ’ αυτή τη μεθόδευση μπορούν να παρακάμψουν την ουσία. Την ουσία της κατάστασης της υγείας του Σάββα. Για να ικανοποιηθεί η αμερικάνικη απαίτηση να εξοντώνεται στη φυλακή ένας άνθρωπος σχεδόν τυφλός, σχεδόν κουφός και με μύριες άλλες βλάβες της υγείας του. Ενας άνθρωπος που δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί και που οι συνθήκες της φυλακής (ειδικά οι ειδικές συνθήκες στις οποίες κρατείται ο ίδιος και οι άλλοι πολιτικοί κρατούμενοι) τον οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην ολοκληρωτική και μη αντιστρεπτή τύφλωση.