Σύμφωνα με δημοσίευμα του περιοδικού «Επίκαιρα», στο κέντρο εκπαίδευσης των ειδικών δυνάμεων του ελληνικού στρατού στο Μεγάλο Πεύκο γίνονται τις τελευταίες μέρες ασκήσεις για την αντιμετώπιση διαδηλώσεων. Οι μισθοφόροι εκπαιδεύονται στη ρίψη χημικών, αλλά και στην αντιμετώπιση πλήθους σώμα με σώμα!
Δεν χρειάζεται να σκεφτούμε πολύ για να καταλάβουμε γιατί γίνεται αυτό. Το σύστημα ζει με την απειλή κοινωνικών εξεγέρσεων και ετοιμάζεται για την περίπτωση που η αστυνομία δεν θα μπορεί να καταστείλει μια εξέγερση. Ο στρατός –παρά τα περί του αντιθέτου λεγόμενα– πάντοτε ήταν προσανατολισμένος στην αντιμετώπιση του «εσωτερικού εχθρού». Στα χρόνια της μεταπολίτευσης δεν χρειάστηκε να το κάνει (αν και έχει καταγραφεί συμμετοχή στρατού στο χτύπημα της μεγάλης απεργίας στα ορυχεία Σκαλιστήρη στο Μαντούδι, όπου οι εργάτες διέθεταν το όπλο του δυναμίτη), αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει και τέτοιο πρόγραμμα εκπαίδευσης. Το γεγονός ότι ο στρατός είναι στην πλειοψηφία του μισθοφορικός διευκολύνει την εκπαίδευσή του ως δύναμη καταστολής. Το αστικό κράτος φοβάται τη λαϊκή εξέγερση. Ας κάνουμε το φόβο του εφιάλτη.