Την ευκαιρία να πάρουν εκδίκηση από τους απερ- γούς πείνας της Υπατίας βρήκαν η Αστυνομία και τα παπαγαλάκια της στα ΜΜΕ. Με ενορχηστρωτή τη ΓΑΔΑ στήθηκε ένα ολόκληρο σκηνικό, με τη σύλληψη τεσσάρων πρώην απεργών πείνας στο αεροδρόμιο, τους οποίους παρουσίασαν ως… κλεπταποδόχους, συλλαμβάνοντάς τους την ώρα που ετοιμάζονταν να ταξιδέψουν για την πατρίδα τους. Αλήθεια, υπάρχουν πολλοί που θα κουβαλούσαν μαζί τους στο αεροδρόμιο, στο σακκίδιο που πήραν μέσα στο αεροπλάνο, αντικείμενα κλεμμένα; Ειδικά οι πρώην απεργοί πείνας της Υπατίας, που έδωσαν έναν τόσο σκληρό και επίπονο αγώνα, θα ρισκάριζαν να μεταφέρουν από ένα παλιό λάπτοπ και από ένα-δυο παμπάλαια κινητά στο αεροδρόμιο, ξέροντας ότι είναι κλεμμένα, όταν στόχος τους είναι να καταφέρουν επιτέλους κάποια στιγμή να νομιμοποιηθούν;
Η ΓΑΔΑ, με ανακοίνωσή της, παρουσίασε ως κλοπιμαία αντικείμενα αγορασμένα κανονικά από μαγαζιά, αντικείμενα αγορασμένα από το παζάρι στο Μοναστηράκι, αντικείμενα αγορασμένα χέρι με χέρι, ακόμα και αντικείμενα χαλασμένα, που προορίζονταν για ανταλλακτικά. Αντικείμενα άμεσης προσωπικής χρήσης, όπως κινητά, φορτιστές και γυαλιά, και αντικείμενα που ποτέ δεν θα μπορούσαν να κλαπούν, όπως φτηνά αρώματα από τους υπαίθριους πάγκους. Μήπως όποιος αγοράζει ένα παλιό λάπτοπ χέρι με χέρι ζητάει και απόδειξη αγοράς από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του; Μήπως ξέρει αν κάποτε κλάπηκε και πόσους ιδιοκτήτες άλλαξε έκτοτε; Γεμάτες είναι καθημερινά οι εφημερίδες και το Ιντερνετ από αγγελίες για ανάλογα αντικείμενα που πουλιούνται χέρι με χέρι.
«Από την έρευνα-προανάκριση διαπιστώθηκε ότι τα παραπάνω αντικείμενα είχαν κλαπεί από οικίες και οχήματα στην Αθήνα και αποδόθηκαν στους κατόχους τους», αναφέρει η ανακοίνωση της ΓΑΔΑ. Δεν λέει, όμως, ποια αντικείμενα επιστράφηκαν. Επιστράφηκαν μήπως τα γυαλιά και τα αρώματα; Επιστράφηκε ένα παλιό play- stacion που ήρθε σαν δώρο από τα Χανιά; Επιστράφηκε ένα αυτοφορτιζόμενο τρυπάνι, που επίσης ήρθε από τα Χανιά, καθώς ο κάτοχός του είναι ξυλουργός; Επιστράφηκαν τα προσωπικά κινητά, αγορασμένα κι αυτά στα Χανιά; Επιστράφηκαν και οι φορτιστές των κινητών; Και γιατί δεν ανακοίνωσαν ότι βρήκαν και μερικά χαλασμένα κινητά, αλλά μίλησαν μόνο για μπαταρίες;
Οι τέσσερις δικογραφίες που φτιάχτηκαν (και όχι μία ενιαία) δείχνουν καθαρά πως στήθηκε αυτή η υπόθεση. Το 90% των αντικειμένων που αναφέρονται ως κλοπιμαία ουδέποτε έχουν καταγγελθεί ως τέτοια! Το ένα από τα τέσσερα λάπτοπ παρουσιάζεται ως προϊόν κλοπής από άγνωστο ιδιοκτήτη! Απαξ και είσαι μετανάστης και έχεις λάπτοπ, σίγουρα το έχεις κλέψει, ακόμα και αν κανένας δεν έχει καταγγείλει την κλοπή του! Τα άλλα τρία λάπτοπ αποδόθηκαν άρον-άρον σε τρεις ανθρώπους. Οι δύο είχαν πράγματι κάνει καταγγελία κλοπής για λάπτοπ ίδιας μάρκας και τους αποδόθηκαν επειδή τα αναγνώρισαν εξωτερικά! Λες και τα λάπτοπ δεν έχουν αριθμό σειράς ο οποίος γράφεται στην απόδειξη αγοράς! Τα παρέδωσαν σε δυο ανθρώπους χωρίς να κάνουν το στοιχειώδη έλεγχο, βάσει αριθμού σειράς και απόδειξης αγοράς! Και μάλιστα, στη μια περίπτωση το λάπτοπ παραδόθηκε στη μητέρα του θύματος κλοπής, που το… αναγνώρισε! Πώς το αναγνώρισε; Από την εξωτερική όψη! Λες και τα λάπτοπ της ίδιας μάρκας διαφέρουν εξωτερικά. Υπάρχουν και χειρότερα, όμως. Το τρίτο λάπτοπ δόθηκε σε αστυνομικό, ο οποίος ουδέποτε είχε καταγγείλει ότι του έκλεψαν λάπτοπ! Εμφανίζεται να καταθέτει εκ των υστέρων ότι του έκλεψαν ένα λάπτοπ πριν από λίγο καιρό, αλλά δεν το ανέφερε σε καμιά αστυνομική υπηρεσία! Και πώς κατάλαβαν οι συνάδελφοί του ότι είναι δικό του και τον ειδοποίησαν να πάει να το αναγνωρίσει; Φαίνεται πως διαθέτουν μαντικές ικανότητες!!!
Εμφάνισαν ως κλοπιμαία ακόμη και αντικείμενα για τα οποία υπάρχουν πρόσφατες αποδείξεις αγοράς, οι οποίες, βέβαια, θα κατατεθούν στο δικαστήριο. Για όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει καμιά καταγγελία κλοπής!
Είναι φανερό τι έγινε. Φώναξαν δυο ανθρώπους που είχαν καταγγείλει κλοπή λάπτοπ, τους είπαν ότι άμα δηλώσουν ότι τα αναγνωρίζουν και ότι ζητούν την ποινική δίωξη των συλληφθέντων, θα τους τα δώσουν, χωρίς άλλη διαδικασία, και αυτοί δέχτηκαν να παίξουν το παιχνίδι, αδιαφορώντας αν έτσι έμπλεκαν σε περιπέτειες κάποιους αθώους ανθρώπους. Στόχος τους ήταν να δημιουργήσουν μια προβοκάτσια σε βάρος των πρώην απεργών πείνας, διοχετεύοντας την είδηση ότι συνελήφθησαν τέσσερις απ’ αυτούς με τις βαλίτσες τους γεμάτες με κλοπιμαία και δημιουργώντας κλίμα ενάντια σε όλους. Ομως, είναι τόσο «σοβαρή» η κατηγορία, που και οι τέσσερις συλληφθέντες παραπέμφθηκαν στο Αυτόφωρο Μονομελές Πλημμελειοδικείο (το χαμηλότερου βαθμού δικαστήριο), το οποίο μάλιστα τους άφησε ελεύθερους μέχρι να γίνει η δίκη τους την Παρασκευή, μολονότι οι τρεις δεν είναι κάτοικοι Αθήνας. Ο δικαστής είδε τους ανθρώπους και κατάλαβε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να είναι κλέφτες ή κλεπταποδόχοι και να κουβαλούν φόρα-παρτίδα ασήμαντης αξίας κλοπιμαία στο αεροδρόμιο. Κατάλαβε ότι σκοπός τους δεν ήταν να διαφύγουν από την Ελλάδα, αλλά να κάνουν το ταξίδι στις πατρίδες τους, που κέρδισαν με τον αγώνα τους, και να επιστρέψουν στις δουλειές τους.
Ούτε είναι τυχαίο ότι κανένας από τους μάρτυρες αστυνομικούς ή πολίτες δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο. Μάλιστα, συνέβη ένα επεισόδιο που αποκάλυψε ότι η υπόθεση είναι στημένη για να βγει πολιτική υπεραξία. Το δικαστήριο ανέβαλε τη δίκη για την Παρασκευή και διέταξε την άρση της κράτησης των συλληφθέντων, όμως οι ασφαλίτες που τους συνόδευαν προσπάθησαν να τους περάσουν και πάλι χειροπέδες, δηλώνοντας ότι θα τους μεταφέρουν στο αεροδρόμιο. Μετά από έντονες διαμαρτυρίες αλληλέγγυων, παρέμβαση της συνηγόρου Αννυς Παπαρούσσου στο δικαστήριο και δήλωσης ότι θα υποβληθεί μήνυση για παράνομη κατακράτηση, που τρομοκράτησε τον επικεφαλής της συνοδείας (τηλεφωνούσε απεγνωσμένα σε κάποιον ανώτερο, που τον πίεζε να τους μεταφέρει πάλι στα κελιά του αεροδρόμιου και φώναζε «δεν έχω δικαίωμα να τους κρατήσω»), δόθηκε τελικά εντολή να τους αφήσουν ελεύθερους. Ας σημειωθεί πως όταν τους έστειλαν στο δικαστήριο, δεν τους παρέδωσαν τα χαρτιά τους (διαβατήριο, απόφαση αναβολής της απέλασης κ.λπ.), ούτε τα χρήματα που τους πήραν, ούτε τα υπόλοιπα προσωπικά τους αντικείμενα. Ηταν σίγουροι πως θα τους πάρουν πίσω κρατούμενους, για να τους παρουσιάσουν σαν μεγάλους εγκληματίες και να τους περιφέρουν δεμένους με χειροπέδες. Δεν τους πέρασε, όμως.
Αργά το απόγευμα, οι τέσσερις μετανάστες, συνοδευόμενοι από αλληλέγγυους, πήγαν στο Τμήμα του αεροδρόμιου και παρέλαβαν τα χαρτιά τους, τα λεφτά τους και τις βαλίτσες τους (χωρίς τα πράγματα που τους κατέσχεσαν). Η δίκη θα γινόταν χτες Παρασκευή.