Προκλητικότερος από κάθε άλλη φορά ο Πολύδωρας, εμφανίστηκε στη Βουλή (εκπροσωπώντας τον Καραμανλή, που προτίμησε να φυγομαχήσει και να μην απαντήσει ο ίδιος στην ερώτηση του Αλαβάνου) και δήλωσε ότι ο πρωθυπουργός περιβάλλει με απόλυτη εμπιστοσύνη τον Βουλγαράκη, δίνοντας έτσι τέλος στα σενάρια που κυκλοφορούσαν, σύμφωνα με τα οποία ο Καραμανλής ήταν έτοιμος να αποπέμψει τον Βουλγαράκη, αν «φούσκωνε» λίγο ακόμα η υπόθεση με τις απαγωγές των Πακιστανών πέρσι το καλοκαίρι.
Εκανε, όμως, και ένα βήμα ακόμα ο Πολύδωρας. Ισχυρίστηκε ότι οι Πακιστανοί «επιδίδονται στο σπορ της αρπαγής αμοιβαίως»! Ετσι, από το «προβοκάτσια» ή «φάρσα» του Βουλγαράκη και αφού περάσαμε από το «ίσως να έγιναν κάποιες υπερβολές στα πλαίσια των 5.000 νομίμων ελέγχων» του Ζαγορίτη, φτάσαμε στην «απαγωγή από ομοεθνείς τους» του Πολύδωρα. Με την κάλυψη πάντοτε του Καραμανλή, που επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά ότι ήταν απολύτως ενήμερος για τις απαγωγές και αυτός που άναψε το πράσινο φως για να γίνουν από την ΕΥΠ σε συνεργασία με βρετανικές μυστικές υπηρεσίες.
Η λογική Πολύδωρα δε διαφέρει από τις «εκδοχές» που προηγήθηκαν. Είναι γνωστό πως τα δουλεμπορικά κυκλώματα της Ασίας έχουν οργανώσει φυλακίσεις μεταναστών, προκειμένου να εισπράξουν τα λεφτά από τους συγγενείς τους. Ακόμα και δολοφονίες για παραδειγματισμό. Τι σχέση, όμως, μπορεί να έχει η δράση αυτών των κυκλωμάτων με τις συγκεκριμένες καταγγελίες; Οι άνθρωποι που απήχθησαν ζούσαν νόμιμα (με χαρτιά) στην Ελλάδα. Ετσι και είχαν οποιοδήποτε μπλέξιμο με μαφιόζικα κυκλώματα, θα έραβαν το στόμα τους και δεν θα έκαναν καμιά καταγγελία.
Αυτή τη χοντράδα, όμως, δεν την πέταξε τυχαία ο Πολύδωρας. Σύγχυση προσπαθεί να σκορπίσει, εκμεταλλευόμενος και τη διάχυση του ενδιαφέροντος που υπάρχει ύστερα από τόσο καιρό. Σε λίγες μέρες μπορεί να ρίξουν και σε διάφορα παπαγαλάκια ακόμα και εκθέσεις της Ασφάλειας για απαγωγές από δουλεμπορικά κυκλώματα, ώστε να επιταθεί η σύγχυση, μέχρι που ο φάκελος της υπόθεσης να πάει στο αρχείο με το χαρακτηρισμό «άγνωστοι δράστες», αφού τα δυο στελέχη της ΕΥΠ μάλλον τυπικά θα ελεγχθούν (τα ονόματά τους μπήκαν περισσότερο για να βγάλει το άχτι του ο εισαγγελέας που έκανε την προκαταρκτική εξέταση και είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει πόσο περιφρονητικά του συμπεριφέρθηκε η ΕΥΠ). Εμείς θα το ξαναπούμε. Το μείζον ζήτημα δεν είναι οι ευθύνες της κυβέρνησης, αλλά η ίδια η ,αντιτρομοκρατική» συνεργασία.