«Η δική μου δουλειά περιορίζεται στην αντιμετώπιση και διαχείριση των μη νόμιμων μεταναστευτικών ροών ώστε να σταματήσει αυτό το χάλι στο κέντρο της Αθήνας αλλά και να σταματήσει να μας βρίζει η ΕΕ για παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η οποία βέβαια ΕΕ έχει την απόλυτη ευθύνη για την κατάσταση της Ελλάδας καθώς την έχει καταστήσει σκουπιδότοπο ανθρώπινων ψυχών», γράφει σε πρόσφατη ανάρτηση στο blog της η σύμβουλος στο υπουργείο Προ-Πο Αφροδίτη αλ-Σάλεχ. Δεν γνωρίζουμε ποιες ακριβώς είναι οι συμβουλές για τις οποίες πληρώνεται η κ. Σάλεχ, γνωρίζουμε όμως τι συνέβη στην Αθήνα την περασμένη Τρίτη.
Ορδές μπάτσων, συνοδευόμενοι από συνεργεία της νομαρχίας, οργάνωσαν μέρα μεσημέρι επιχείρηση σκούπα στο κέντρο της πόλης, εισβάλλοντας σε παλιά σπίτια, απ’ αυτά που έχουν μετατραπεί σε «σκουπιδότοπους ψυχών». Οσοι μετανάστες είχαν χαρτιά απλώς πετιούνταν έξω από τα κτίρια τα οποία στη συνέχεια σφράγιζαν τα συνεργεία της νομαρχίας. Οσοι δεν είχαν χαρτιά στοιβάζονταν στις κλούβες και έπαιρναν το δρόμο για κάποιο από τα διάσπαρτα σε όλη την Αττική κολαστήρια, προκειμένου να απελαθούν. Ηταν η έμπρακτη απάντηση της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ σε όσους (δεξιούς, ακροδεξιούς και Πασόκους) της επιτέθηκαν για το μεταναστευτικό νομοσχέδιο που πρόσφατα ψήφισε.