Ο Δήμος Μούτσης δε χρειάζεται συστάσεις. Εκτός του ότι είναι ένας συνθέτης με διαδρομή δεκαετιών στο ελληνικό τραγούδι, είναι και ένας άνθρωπος που δεν είχε ποτέ έντονη πολιτική δράση, ώστε να τον κατηγορήσουν ως προκατειλημμένο έναντι της αστυνομίας. Τη νύχτα της 6ης προς 7η Δεκέμβρη, ο γνωστός συνθέτης έγραψε στο facebook τα εξής: «ΖΗΤΩ Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ – Χτες βράδυ γύρω στη 1 απ' το “κολαστήριο“ αστυνομικό τμήμα των Εξαρχείων, ακούγονταν κραυγές και φοβερό ξύλο. Μπορεί άραγε κάποιος να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες; Το ότι οι μπάτσοι γδύνανε τους ανθρώπους μέσα στο δρόμο το είδαμε. Αλλωστε αυτό το ίδιο, είναι κάτι που εγώ προσωπικά τό 'βλεπα άπειρες φορές να συμβαίνει επί χούντας στο κέντρο της Αθήνας!».
Με αστραπιαία ταχύτητα (βλέπετε η καταγγελία έγινε από «επώνυμο» πολίτη και είχαν προηγηθεί οι φωτογραφίες και τα βίντεο με τη δράση των ΜΑΤ), το αρχηγείο της μπατσαρίας έσπευσε να απαντήσει (από το facebook!): «Σχετικά με επώνυμη ανάρτηση του Δήμος Μούτσης και ισχυρισμούς ότι ακούγονταν φωνές από βασανιστήρια στο Αστυνομικό Τμήμα Εξαρχείων τις πρωινές ώρες μεταξύ της 6ης και 7ης Δεκεμβρίου, ενημερώνουμε ότι στα κρατητήρια του Τμήματος υπήρχαν από τις προηγούμενες ημέρες 6 αλλοδαποί κρατούμενοι για διοικητική απέλαση και ένας για ποινική υπόθεση. Οι μόνες φωνές που υπήρξαν και προφανώς καμία σχέση δεν είχαν με βασανιστήρια, ήταν από αλλοδαπό που προσήλθε οικειοθελώς στο Αστυνομικό Τμήμα εκείνη την ημέρα, με εμφανή ψυχολογικά προβλήματα. Κατόπιν συνεννόησης με τον Εισαγγελέα, μεταφέρθηκε σε ψυχιατρική κλινική όπου και περιθάλπεται. Καμία προσαγωγή σχετικά με τα επεισόδια της 6ης Δεκεμβρίου δεν έγινε στο Αστυνομικό Τμήμα Εξαρχείων».
Δε χρειάζεται να κάνουμε καμιά ανάλυση. Ο Μούτσης άκουσε καλά τι συνέβαινε. Μίλησε για κραυγές και φοβερό ξύλο. Το αν αφορούσαν κάποιους ή κάποιον δυστυχή αλλοδαπό και όχι συλληφθέντες για τις εκδηλώσεις στην επέτειο της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλο, όπως υπέθεσε ο συνθέτης, δεν αλλάζει τίποτα.