«Τη ζωντανή βόμβα την είχε κάνει πακέτο ο γείτονας». Αυτός ήταν ο πρωτοσέλιδος τίτλος της τουρκικής εφημερίδας Vatan για την απαγωγή από την ελληνική αστυνομία του πολιτικού πρόσφυγα Μπουλούτ Γιαϊλά και την παράδοσή του στις τουρκικές μυστικές υπηρεσίες. Η τουρκική εφημερίδα αναφέρει ακόμη και τη συνοριακή είσοδο Παζάρκουλε, στην οποία η ελληνική αστυνομία παρέδωσε τον Γιαϊλά.
Πανομοιότυπα είναι τα ρεπορτάζ και των υπόλοιπων εφημερίδων, με τη διαφορά ότι υιοθετούν την επίσημη εκδοχή της τουρκικής Ασφάλειας. Οτι δηλαδή ο Γιαϊλά πέρασε παράνομα στην Τουρκία, αφού πρώτα εκπαιδεύτηκε στις βόμβες στην Ελλάδα, και συνελήφθη στην Ανδριανούπολη. Δεν παραλείπουν, δηλαδή, να εκθέσουν τους έλληνες συνεργάτες τους, επαναφέροντας το γνωστό σενάριο περί λειτουργίας στρατόπεδου εκπαίδευσης τούρκων ανταρτών στο Λαύριο (εκεί βρίσκεται μόνο το κτίριο στέγασης μεταναστών, που θυμίζει ερείπιο).