Nα σταματήσει η σκευωρία ενάντια στον Κώστα Αβραμίδη και να τερματιστεί άμεσα η δικαστική εκκρεμότητα και η ομηρία του ζητούν με κοινό κείμενο μια σειρά συλλογικότητες, οι οποίες συνυπογράφουν και σχετική αφίσα. Την περασμένη Πέμπτη οργανώθηκε εκδήλωση διαμαρτυρίας και συνέντευξη Τύπου έξω από το κτίριο του Εφετείου Αθήνας. Παραθέτουμε στη συνέχεια το κείμενο με τις υπογραφές των συλλογικοτήτων.
Το Συμβούλιο Εφετών με το βούλευμα του 277/2005, συνεχίζει τη δίωξη του μέλους της Συσπείρωσης Ενάντια στην Κρατική Τρομοκρατία Κ. Αβραμίδη, εξαρτώντας την παραπομπή του στο δικαστήριο από υποτιθέμενα αποτυπώματα σε ένα βιβλίο, για συμμετοχή του στην οργάνωση Ε.Ο. 17Ν και διατηρώντας ανοιχτή την ανάκριση για την ηθική αυτουργία σε 45 ενέργειές της.
Η νέα δίωξη εναντίον του Κ. Αβραμίδη είναι φρονηματική. Τα στοιχεία εξακολουθούν να είναι τα ίδια με τα οποία ο ανακριτής έκλεισε δύο φορές την ανάκριση θεωρώντας τα ανάξια λόγου. Δηλαδή τα υποτιθέμενα δακτυλικά αποτυπώματα σε ένα βιβλίο, πολιτικά κείμενα της ιστοσελίδας της Συσπείρωσης και η ασαφής μαρτυρία κατηγορούμενου. Η μαρτυρία αυτή αν και κατασκευασμένη, δεν αναγνωρίζει τον Κ. Αβραμίδη ως μέλος της ΕΟ 17Ν.
Δύο χρόνια τώρα η περιβόητη ταυτοποίηση των δακτυλικών του αποτυπωμάτων δεν οδήγησε στη σύλληψη και παραπομπή του. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα:
_ Τα στοιχεία αυτά δεν αποτελούν ικανό στοιχείο ακόμα και αν υπάρχουν. Αυτή άλλωστε είναι και η άποψη του δικαστή που μειοψήφησε στο βούλευμα.
_ Ο Κώστας Αβραμίδης διώκεται για τις ιδέες του, γιατί δε “λούφαξε” μετά τον Ιούνη του 2002 και γιατί δεν κάνει τη χάρη στους διώκτες του να συνδιαλλαγεί μαζί τους αναφορικά με τις πιθανές διαδρομές ενός καθόλα νόμιμα κυκλοφορούντος βιβλίου.
Η Μακαρθικού τύπου δημοκρατία, σε πλήρη σύμπλευση με την Ευρω – Αμερικάνικη τρομοϋστερία και το κυνήγι μαγισσών φαίνεται αποφασισμένη να συντρίψει τους κοινωνικούς της αντιπάλους. Παράλληλα προς τις διώξεις των συνδικαλιστών – εργατών, μαθητών, αγροτών – κάνει δίκες με προαποφασισμένες καταδίκες με εφευρήματα ηθικής αυτουργίας και ψυχικής συνδρομής αλλά και με παραγραμμένα αδικήματα και εκ νέου παραπομπή αθωωθέντων όπως ο Γ. Σερίφης και ο Μ. Κασίμης. Η εξουσία προσπαθεί να δημιουργήσει σιδερόφρακτο μηχανισμό αποτροπής των κοινωνικών αγώνων και των λαϊκών αντιστάσεων.
♦ Δηλώνουμε ότι η ποινικοποίηση της ρήξης και της αντίστασης στις επιλογές του κράτους και του κεφαλαίου δεν θα περάσει.
♦ Ζητάμε να καταργηθούν οι τρομονόμοι και οι Εμφυλιοπολεμικές νομοθεσίες. Να ακυρωθούν όλες οι παράνομες δίκες και οι αποφάσεις τους που έγιναν σε έκτακτο νομοθετικό καθεστώς.
♦ Εκφράζουμε την συμπαράστασή μας στον Κώστα Αβραμίδη και απαιτούμε την άρση κάθε δίωξης εναντίον του.
ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑ-ΤΙΑ, ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΡΑ-ΤΟΥΜΕΝΟΥΣ, ΜΕΤΩΠΟ ΡΙ-ΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ, ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ, ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, ΕΚΚΕ, ΚΟΝΤΡΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΑΣΥΝΘΕΣΗ, ΟΚΔΕ – ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ, ΕΣΕ (ΑΘΗΝΑΣ), ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ, ΟΚΔΕ – ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΑΛΗ, ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ “ΔΡΟΜΟΙ”, ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΑΡΙ-ΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙΝΗ-Η ΙΛΙΟΥ – ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΕΝΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΠΗΝΤΕΞ.