Η καταγγελία έγινε από τη Θεραπευτική Ομάδα της Μονάδας Απεξάρτησης Τοξικομανών «18 ΑΝΩ», από το Σωματείο Υποστήριξης του Επιστημονικού και Κοινωνικού Εργου του «18 ΑΝΩ» και από τα Μέλη Κοινωνικής Επανένταξης 18 ΑΝΩ. Δεν πρόκειται, λοιπόν, για «ράδιο αρβύλα» ή για «υπερβολές κάποιου».
Την Παρασκευή 22 Σεπτέμβρη, από τις 3 μέχρι τις 5:30 το απόγευμα, η είσοδος της Κοινωνικής Επανένταξης, που στεγάζεται στην οδό Χανίων 4Α στην Κυψέλη, είχε αποκλειστεί από τουλάχιστον πέντε μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ και τουλάχιστον έξι αστυνομικούς. «Κατά την είσοδο και έξοδο των θεραπευομένων, ασκούνταν έλεγχος σωματικός και λεκτικός με ειρωνικό ύφος και απειλητική διάθεση. Ο έλεγχος συνοδευόταν και με προσωπικές ερωτήσεις πέραν των αρμοδιοτήτων τους», καταγγέλλει η θεραπευτική ομάδα. Και συμπληρώνει: «Η πρωτοφανής αυτή ενέργεια των αστυνομικών οργάνων έρχεται σε αντίθεση με το θεραπευτικό μας έργο και παραβιάζει κατάφορα το δικαίωμα στην απεξάρτηση και τον αγώνα των θεραπευομένων».
«Εχουμε κερδίσει την δεύτερη ευκαιρία στην ζωή μας αλλάζοντας τρόπους και συνήθειες, διεκδικούμε την θέση μας στην κοινωνία ισότιμα, με αξιοπρέπεια», τονίζουν τα μέλη της Κοινωνικής Επανένταξης. Και καταλήγουν: «Απαιτούμε τον σεβασμό και την στήριξη στον αγώνα που κάνουμε για απεξάρτηση και επανένταξη σε μια κοινωνία, όπου οι Σύγχρονοι Καιάδες δεν έχουν καμία θέση. Καταγγέλλουμε οποιαδήποτε μορφή τραμπουκισμού, βίας, στιγματισμού από την ΕΛΑΣ και συγκεκριμένα από την ομάδα ΔΙΑΣ».
Είτε πρόκειται για εντολή από την ιεραρχία της Αμεσης Δράσης (που είναι το πιθανότερο) είτε για πρωτοβουλία των μπάτσων, που αποφάσισαν να ικανοποιήσουν μ' αυτόν τον τρόπο τα χαμερπή τους ένστικτα (γνωστά από τις συμπεριφορές προς μετανάστες και διαδηλωτές), σημασία έχει πως πρόκειται για μια εκδήλωση κρατικού αυταρχισμού και κοινωνικού ρατσισμού, από έναν μηχανισμό καταστολής που «κάνει τα στραβά μάτια» όταν σε κοινή θέα εξελίσσεται το πρεζεμπόριο. Οι πρεζέμποροι κάνουν ανενόχλητοι τη δουλειά τους και η αστυνομία στοχοποιεί θεραπευτικά προγράμματα και ανθρώπους που δίνουν μάχη για να ξεφύγουν από το κοινωνικό περιθώριο και το καρτέρι του θανάτου. Και επί ΣΥΡΙΖΑ…