«Αυτός είναι εισαγγελέας υπεράσπισης»! Εκπληκτη η γερμανίδα συνάδελφος, εξέφρασε μ’ αυτό τον τρόπο τη γνώμη της για τον εισαγγελέα του Μικτού Ορκωτού Δικαστήριου Αθήνας, ενώπιον του οποίου δικάζεται ο Α. Ανδρουτσόπουλος, ο διαβόητος «Περίανδρος της Χρυσής Αυγής», κατηγορούμενος για τη δολοφονική επίθεση ενάντια στους Κουσουρή, Φωτιάδη και Καραμπατσόλη.
Τα γεγονότα είναι γνωστά. Ομάδα «χρυσαυγιτών», οπλισμένη με λοστούς και καδρόνια, επιτέθηκε στους τρεις νέους που έπιναν τον καφέ τους απέναντι από τα δικαστήρια της Ευελπίδων, λίγο μετά από μια φραστική αντιπαράθεση ανάμεσα σε «χρυσαυγίτες» και διαδηλωτές φοιτητές και εκπαιδευτικούς. Ο Κουσουρής δέχτηκε τα χτυπήματα στο κεφάλι και για ένα μήνα χαροπάλευε στην Εντατική. Από φωτογραφίες και αυτός και οι άλλοι δύο παθόντες (χτυπήθηκαν άγρια και αυτοί) αναγνώρισαν τον Ανδρουτσόπουλο, ο οποίος φυγοδίκησε για χρόνια και στο τέλος παραδόθηκε μόνος του για να «καθαρίσει».
Από την πρώτη κιόλας μέρα της δίκης φάνηκε καθαρά το πώς. Ο επικεφαλής των ΜΑΤ κατέθεσε ότι τα «παιδιά» (έτσι αποκαλούσε τους «χρυσαυγίτες») τα συνόδευσαν οι άνδρες του μέχρι τη Μαυροματαίων και ανάμεσά τους θυμάται να ήταν και ο Ανδρουτσόπουλος. Αρα, δεν προλάβαιναν αυτοί οι ίδιοι να οπλιστούν και να επιστρέψουν για να επιτεθούν! Εμείς, όμως, θυμόμαστε πολύ καλά πως τα ΜΑΤ τους έβγαλαν απλά μέχρι την έξοδο των δικαστηρίων και τους είδαμε να ξαμολιούνται στην περιοχή. Γι’ αυτό και λέγαμε σε παιδιά που ήταν στη συγκέντρωση να μη ξεμοναχιαστούν και να απομακρυνθούν από την περιοχή. Και το αποκορύφωμα. Ο αξιωματικός των ΜΑΤ κατέθεσε ότι στην υπηρεσία του τις επόμενες μέρες ακουγόταν πως την επίθεση την οργάνωσαν αναρχικοί, για να συκοφαντήσουν την Αστυνομία!!!
Ηρθε, δηλαδή, μόνο ένας ΜΑΤάς για να προσφέρει, εμμέσως πλην σαφώς, άλλοθι στους δολοφόνους. «Ενα αυτοκίνητο καίγεται και έρχονται τριάντα άνδρες των ΜΑΤ για μάρτυρες», σχολίασε με νόημα ο πολύπειρος Σ. Φυτράκης (συνήγορος πολιτικής αγωγής).
Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε ο εισαγγελέας με προκλητικές ερωτήσεις-παρεμβάσεις στα θύματα και τους άλλους μάρτυρες κατηγορίας. Δεν πρέπει να είναι σίγουροι ότι υπήρχε ανθρωποκτόνος διάθεση! Και δεν πρέπει να μιλούν για ρόπαλα, γιατί δεν ήταν τίποτα σιδερένιοι λοστοί, απλά καδρόνια ήταν!! Την απάντηση του την έδωσε ο διευθυντής της νευροχειρουργικής κλινικής στην οποία νοσηλεύτηκε μεταξύ ζωής και θανάτου ο Κουσουρής: Το χτύπημα που δέχτηκε στο κεφάλι ήταν τέτοιο που θα μπορούσε να σπάσει μπετόν πάχους τριάντα εκατοστών.
Ολο το σκηνικό «μυρίζει» μεθόδευση. Ο «χρυσαυγίτης» δήλωσε προκλητικά ότι είναι «παντελώς αθώος», ο ΜΑΤάς του έδωσε άλλοθι και ο εισαγγελέας δουλεύει στην κατεύθυνση δημιουργίας «αμφιβολιών». Γι’ αυτό και τις επόμενες μέρες χρειάζεται ακόμα πιο μαζική παρέμβαση στη δίκη.