Το βράδυ της περασμένης Δευτέρας, κατά τις 11, τα γραφεία της «Κόντρας» στην Αγαθουπόλεως 65 βρέθηκαν περικυκλωμένα από Δελτάδες που απειλούσαν να μπουκάρουν μέσα. Μόλις είχε τελειώσει η συνέλευση της εφημερίδας, κάποιοι σύντροφοι είχαν φύγει, κάποιοι άλλοι στέκονταν στην πόρτα και συζητούσαν, γενικά υπήρχε μια κινητικότητα μέσα κι έξω από το κτίριο. Ξαφνικά, περισσότερες από 10 μηχανές δικάβαλες σταμάτησαν έξω από το κτίριο, ενώ ένα περιπολικό έκλεισε το δρόμο στο ύψος της Φυλής.
Ενας που φαινόταν επικεφαλής απευθύνθηκε με θράσος στους συντρόφους που ήταν έξω από το κτίριο λέγοντας: «παραταχθείτε, όλοι στον τοίχο, με τα χέρια ψηλά». Οι σύντροφοι άρχισαν τα «γαλλικά» και μπήκαν όλοι μέσα στο κτίριο, φράζοντας το διάδρομο με την πόρτα ανοιχτή. Αρχισαν οι φωνές: «μαζέψτε τα», «δρόμο από εδώ», «δεν θα σας περάσει» και άλλα σχετικά. Καναδυό Δελτάδες έκαναν κίνηση προς την πόρτα, όμως το ξανασκέφτηκαν και δεν προχώρησαν. Στο μεταξύ, η γειτονιά είχε αρχίσει να βγαίνει στα μπαλκόνια από τις φωνές, ο δρόμος είχε πήξει από αυτοκίνητα που έφταναν μέχρι την Πατησίων και η αποφασιστικότητα των συντρόφων έδειξε στους θρασύτατους μπάτσους ότι δεν τους παίρνει.
Ο επικεφαλής κρυβόταν και δεν έλεγε το όνομά του. Ενας άλλος ανέφερε ότι ονομάζεται Κωνσταντίνος Περπερίδης, αστυφύλακας, αριθμός 272853. Ενας τρίτος προσπαθούσε να πει πως κάπου στην περιοχή έγινε μια ληστεία και γι’ αυτό έψαχναν! Τελικά, ο επικεφαλής, που έδειχνε να τα ‘χει χαμένα επειδή δεν περίμενε την αντίδραση, ανέβηκε στη μηχανή, έκανε σήμα στους άλλους και έφυγαν όλοι μαζί, ενώ οι σύντροφοι τους γιουχάριζαν.
Αυτές φαίνεται ότι είναι οι νέες μέθοδοι του υπουργού ΠΡΟ ΠΟ Χ. Παπουτσή. Ας το βάλει καλά στο μυαλό του, όμως, ότι όσες φορές και να στείλει τα σκυλιά του, αυτός ο χώρος θα συνεχίσει να λειτουργεί, όπως λειτουργεί εδώ και δυο δεκαετίες. Δεν θα του ζητήσουμε την άδεια.
ΥΓ: Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή (τραβήχτηκε βιαστικά, νύχτα και με μια φτηνή φωτογραφική μηχανή), μπορείτε όμως να μετρήσετε 6 μοτοσικλέτες, που καταλάμβαναν τη μια πλευρά του δρόμου. Οι υπόλοιπες ήταν από την άλλη πλευρά.