Στο Ασκληπιείο της Βούλας μεταφέρθηκαν οι δύο από τους πολιτικούς πρόσφυγες από την Τουρκία, που πραγματοποιούν απεργία πείνας από τις 24 Σεπτέμβρη για ν’ ακυρώσουν τις απελάσεις τους σε Γαλλία, Γερμανία και Τουρκία. Η επιλογή του συγκεκριμένου νοσοκομείου (όπου δε θυμόμαστε να έχει άλλη φορά μεταφερθεί κρατούμενος) έγινε για να είναι μακριά από την ακτίνα διαδηλώσεων.
Επειδή ακούστηκαν διάφορα περί υποχρεωτικής σίτισης, οι μεν απεργοί πείνας ξεκαθάρισαν ότι θα το αποτρέψουν με κάθε μέσο, το δε σωματείο εργαζόμενων στο νοσοκομείο κατέστησε σαφές ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει καμιά ενέργεια χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ασθενούς. Αυτή η γραμμή πρέπει να τηρηθεί μέχρι το τέλος, όπως έχει τηρηθεί σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις στη χώρα μας.
Αν η κυβέρνηση θέλει νεκρούς, να βγει να το πει. Αλλιώς να ακυρώσει άμεσα τις απελάσεις και να χορηγήσει πολιτικό άσυλο στους αγωνιστές αυτούς.