Η είδηση ήταν απ' αυτές που δεν μπορούν να διαψευστούν, καθώς προέκυψε από τη δημοσίευση διαγωνισμού. Το υπουργείο Αμυνας προκήρυξε διαγωνισμό για την προμήθεια πλωτού φράχτη που θα χρησιμοποιηθεί «στο πλαίσιο συνδρομής των Ενόπλων Δυνάμεων στην διαχείριση της προσφυγικής κρίσης για την αντιμετώπιση της διαρκώς αυξανόμενης μεταναστευτικής/προσφυγικής ροής». Κάποιοι γελάνε με το μήκος του πλωτού φράγματος που θα είναι μόλις 2.700 μέτρα (αλλά θα κοστίσει μισό εκατομμύριο!). Διευκρινίστηκε, όμως, ότι η προμήθεια αφορά τη δοκιμαστική εφαρμογή. Αν αποδώσει, θα κάνουν μεγάλες παραγγελίες. Αλλοι λένε πως πρόκειται για γκάφα ολκής, γιατί οι επίμαχες περιοχές θα απαιτούσαν πολλά χιλιόμετρα φράγματος, το οποίο κάθε άλλο παρά ασφαλές θα είναι, καθώς στην περιοχή πλέουν πάρα πολλά σκάφη καθημερινά (εμπορικά, επιβατικά, ψαράδικα, αναψυχής) και πολύ σύντομα ο πλαστικός φράχτης θα γίνει κόσκινο ή θα προκαλέσει θύελλα διαμαρτυριών, καθώς θα εμποδίζει τη ναυσιπλοΐα. Κι άλλοι λένε ότι απλώς κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία για «μασούλημα».
Εμείς επιλέγουμε να μην εστιάσουμε στις τεχνικές πλευρές (δεν αναζητήσαμε βοήθεια που θα μπορούσαν να μας δώσουν γνώστες του αντικειμένου), για να μείνουμε στην πολιτική πλευρά. Στην πραγματικότητα, προσπαθούν να στήσουν φράχτες-παγίδες μέσα στη θάλασσα, που μπορεί να μετατραπούν σε παγίδες θανάτου, καθώς τα σκάφη της πλάκας που μεταφέρουν πρόσφυγες και μετανάστες οδηγούνται συνήθως από κάποιον απ' αυτούς, χωρίς καμιά εμπειρία στη θάλασσα.