Ξεφτίλα! Αυτός ο χαρακτηρισμός ταιριάζει στη συμπεριφορά του πρύτανη του Πολυτεχνείου Σιμόπουλου, που κατάφερε να τινάξει την κατάσταση στον αέρα, προχωρώντας στη φίμωση του Ιndymedia και του σταθμού Ραδιοζώνες Ανατρεπτικής Εκφρασης. Το πολυσέλιδο κείμενο που εξέδωσε για να δικαιολογήσει τη στάση του αποκαλύπτει άνθρωπο ανεύθυνο, δειλό, επικίνδυνο τελικά.
Τι να πεις για τη… νομική ανάλυση που κάνει, σύμφωνα με την οποία «έχουν σχηματιστεί τουλάχιστον πέντε δικογραφίες, οι οποίες ερευνώνται από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και την Εισαγγελία Εφετών Αθηνών. Οι δικογραφίες αφορούν σε αδικήματα όπως: εγκληματικής οργώνωσης, τρομοκρατικών πράξεων, έκρηξης που μπορούσε να προκύψει κίνδυνος για άνθρωπο, κατασκευής και κατοχής εκρηκτικών υλών, φθοράς ξένης ιδιοκτησίας, συκοφαντικής δυσφήμησης, εμπρησμού κατ’ εξακολούθηση». Ακόμα και ο πλέον αφελής μπορεί να καταλάβει πως αυτά τα αδικήματα δεν αφορούν το Indymedia, αλλά αναλήψεις ευθύνης που έγιναν μέσα από το Indymedia. Ακόμη και οι πιο αρρωστημένοι ασφαλίτικοι εγκέφαλοι δεν διανοήθηκαν ποτέ να απαγγείλουν κατηγορία κατά της «Ελευθεροτυπίας/ ή του «Ποντικιού», που δημοσίευσαν πολλές φορές προκηρύξεις ανάληψης ευθύνης ένοπλων οργανώσεων, και βέβαια δεν το κάνουν ούτε κατά του Indymedia. Το κάνει ο άνθρωπος που παριστάνει τον πρύτανη. Αν ήταν έτσι, τότε θα έπρεπε να έχει κλείσει το Indymedia εδώ και χρόνια.
Οχι μόνο δεν τόλμησε να το κλείσει, αλλά ακόμη και τώρα δεν τολμά να πει την αλήθεια και γράφει ψέματα. Θαυμάστε τον: «Η εφαρμογή της πιο πάνω διαδικασίας (σ.σ. να δηλώνει ποιος παίρνει ένα πριζάκι για σύνδεση στο Ιντερνετ) έγινε σταδιακά και η προθεσμία για την ολοκλήρωση των διαδικασιών, έληξε στις 11.4.2013. Κατά τη λήξη της προθεσμίας αυτής, κανείς δεν είχε αιτηθεί – με βάση την ορισθείσα διαδικασία – τη χρήση της πρίζας, που παρέχει πρόσβαση στο δίκτυο του υποδικτύου 147.102. 58.33»! Φταίνε οι Ιντιμιντιάδες που δεν πήγαν να πάρουν Ιντερνετ με τη νέα διαδικασία!
Δεν χρειάζεται να τον διαψεύσει το Indymedia, τον διέψευσε ο Φοιτητικός Σύλλογος Χημικών Μηχανικών, με ψήφισμά του που υπέγραψαν όλες οι παρατάξεις. Παραθέτουμε ολόκληρο το ψήφισμα, γιατί δίνει αποστομωτική απάντηση στον Σιμόπουλο:
«Ο Φοιτητικός Σύλλογος καταδικάζει την πρωτοβουλία του πρύτανη Σίμου Σιμόπουλου να διακόψει την παροχή διαδικτύου στο athens.indymedia και στις Ραδιοζώνες Ανατρεπτικής Εκφρασης-98FM. H κατασταλτική αυτή κίνηση έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με το δημοκρατικά αυτονόητο δικαίωμα στην ελεύθερη διακίνηση ιδεών, πόσο μάλλον σε χώρο ασύλου.
Ο πρύτανης παρακάμπτοντας κάθε έννοια εσωτερικής δημοκρατίας, έφτασε να αγνοεί την υπογεγραμμένη από όλο το Δ.Σ. απόφαση του Φ.Σ. Χημικών Μηχανικών η οποία δήλωνε ρητά ότι η παροχή ίντερνετ στα 2 εγχειρήματα κατοχυρώνεται στο όνομα του Φοιτητικού Συλλόγου. Καλούμε λοιπόν τον πρύτανη να σταματήσει να κρύβεται πίσω από ψευτο-θεσμικά κολλήματα, να σταματήσει να απέχει -υπό τον φόβο της κριτικής- από τον φυσικό χώρο της πολυτεχνειούπολης και να αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες των πράξεών του.
Οι αποφάσεις του Ε.Μ.Πολυτεχνείου δεν αναλογούν σε καμιά κρυφή και αδιαφανή διαβούλευση του πρύτανη με εισαγγελείς και κατασταλτι- κούς μηχανισμούς. Οι αποφάσεις αναλογούν στα συλλογικά όργανα της πολυτεχνειακής κοινότητας.
Απαιτούμε
– Αμεση διεξαγωγή ανοιχτής Συγκλήτου για το ζήτημα
– Αμεση επανασύνδεση της παροχής διαδικτύου στο athens.indymedia και τον 98FM
Κάτω τα χέρια από την ελεύθερη διακίνηση ιδεών».
Το Indymedia έχει ξαναβγεί στο διαδικτυακό αέρα μέσα από την πρυτανεία του ΕΜΠ, που βρίσκεται υπό κατάληψη. Αυτό κατάφερε ο κρυπτόμενος Σιμόπουλος, που δεν ξανατόλμησε να ρίξει όλο το δίκτυο του ΕΜΠ για να κόψει το Indymedia. Είναι επίσης ο ηθικός αυτουργός της παραβίασης του ασύλου σε ένα άλλο πανεπιστημιακό ίδρυμα, το ΕΚΠΑ. Οι μπάτσοι εισέβαλαν στην πρυτανεία, μπουζούριασαν στις κλούβες όποιον βρήκαν μέσα και συνέλαβαν τελικά έξι, χωρίς να παραλείψουν να μπινελικώσουν και ν’ απειλήσουν δύο φωτορεπόρτερ (Μάριο Λώλο και Τατιάνα Μπόλαρη), με τους οποίους έχουν προηγού-μενα, καθώς παλιότερα τους είχαν ξυλοφορτώσει (τον πρώτο τον έστειλαν για μερικές μέρες στην Εντατική). Το πρόσχημα του κατεβάσματος της σημαίας χρησιμοποιήθηκε δεόντως προπαγανδιστικά (το πόσο «έξυπνες» είναι τέτοιες κινήσεις είναι άλλης τάξης θέμα), αλλά δεν μπορεί να σώσει τον Σιμόπουλο. Είναι αυτός που άνοιξε τον ασκό του Αιόλου και καλά θα κάνει να τον κλείσει γρήγορα. Μπορεί να θέλησε να υπερασπιστεί τον καθηγητή που δουλεύει υπέρ των χρυσοθήρων και ενοχλήθηκε από δημοσιεύματα στο Indymedia, όμως το ΕΜΠ δεν είναι προσωπικό μαγαζί του Σιμόπουλου, για να παριστάνει τον πρύτανη και τον μπάτσο ταυτόχρονα. Ας καταλάβει ότι αυτά δεν περνάνε.