Τη Δευτέρα δικάζεται στο Εφετείο της Θεσσαλονίκης η αγωνίστρια Havva Suicmez, γνωστή στην Ελλάδα ως Εμινέ, της οποίας την έκδοση ζητά το τουρκικό κράτος. Ηδη, έχει απορριφθεί μια φορά το αίτημα έκδοσης, με το όνομα Gonul Yilmaz, που χρησιμοποιούσε η Εμινέ όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα ως πολιτική πρόσφυγας πριν από 15 χρόνια.
Θυμίζουμε ότι η Εμινέ συνελήφθη με γκανγκστερικό τρόπο το απόγευμα της 23ης Μάρτη του 2013, στο κέντρο της Αθήνας. Μεταφέρθηκε στη Θεσσαλονίκη και στη συνέχεια αποφασίστηκε η προφυλάκισή της στον Κορυδαλλό.
Στο μεταξύ, συνεχίζουν την απεργία πείνας που άρχισαν στις 23 Σεπτέμβρη οι αγωνιστές Ahmet Düzgün Yüksel και Erdogan Gakir, που αποφασίστηκε να εκδοθούν σε Γαλλία και Γερμανία, αντίστοιχα, χώρες στις οποίες αντιμετωπίζουν ποινές πολύχρονων φυλακίσεων, με την κατηγορία της «τρομοκρατίας». Το «αδίκημά» τους ήταν η οργάνωση και συμμετοχή σε δημόσιες εκδηλώσεις αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους της Τουρκίας και άλλες πολιτικές εκδηλώσεις, τις οποίες οι Αρχές αυτών των χωρών συνδέουν με το DHKP-C, το οποίο έχουν χαρακτηρίσει «τρομοκρατική οργάνωση». Οι δυο αγωνιστές αρνήθηκαν να καταγγείλουν την επαναστατική τους συνείδηση κι αυτό στη «δημοκρατική» Ευρώπη θεωρείται έγκλημα. Μόνο η φασιστική και ρατσιστική δράση δεν διώκεται.
Οι τούρκοι και κούρδοι πολιτικοί πρόσφυγες έβρισκαν άλλοτε καταφύγιο στην Ελλάδα, όμως οι εποχές έχουν πλέον αλλάξει. Οι κυβερνήσεις έχουν γίνει παραπάνω από εχθρικές απέναντί τους, ενώ συνεργάζονται με το τουρκικό καθεστώς, όπως αποδείχτηκε και με την απαγωγή του πολιτικού πρόσφυγα Bulut Yayla, που παραδόθηκε στο τουρκικό καθεστώς.
Γι’ αυτό και πρέπει να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να σταματήσει το καθεστώς των διώξεων.