Το περασμένο Σάββατο συνελήφθη ξανά ο Γιώργος Μοναστηριώτης και αφού κρατήθηκε το Σαββατοκύριακο οδηγήθηκε στο Αυτόφωρο Πενταμελές Ναυτοδικείο Πειραιά, κατηγορούμενος ξανά για λιποταξία, για το διάστημα από τον Οκτώβρη του 2004 μέχρι σήμερα. Ζήτησε αναβολή και η δίκη του θα γίνει τη Δευτέρα 17 Γενάρη στις 9 το πρωί στο Ναυτοδικείο Πειραιά (Ακτή Μουτσοπούλου 66).
Πρόκειται για μια νέα προκλητική ενέργεια της στρατοκρατίας ενάντια σ’ έναν αγωνιστή που με τη στάση του συμβολίζει τα αντιπολεμικά αισθήματα του ελληνικού λαού, την άρνησή του να συνδράμει με οποιονδήποτε τρόπο την ιμπεριαλιστική εκστρατεία και τη βάρβαρη κατοχή του Ιράκ από τη συμμαχία των «σταυροφόρων ενάντια στην τρομοκρατία».
Ο Μοναστηριώτης υπηρετούσε με θητεία πενταετούς κατάταξης (ΕΠ.Υ.) στο Πολεμικό Ναυτικό και συγκεκριμένα στη φρεγάτα «Ναυαρίνο». Το Μάη του 2003 το πολεμικό αυτό καράβι πήρε εντολή να πλεύσει στον Περσικό για να συνδράμει στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο κατά του Ιράκ. Τότε ο Γ. Μοναστηριώτης αρνήθηκε να συμμετάσχει στην ιμπεριαλιστική αποστολή και αποχώρησε από τις τάξεις του Πολεμικού Ναυτικού, αρνούμενος να αναλάβει ξανά υπηρεσία. Ολα αυτά τα δημοσιοποίησε με δημόσια δήλωσή του, η οποία έτυχε ευρείας δημοσιότητας και προκάλεσε θετική αίσθηση. Ηταν ο πρώτος οπλίτης του ελληνικού στρατεύματος που αρνήθηκε να συμμετάσχει σε μια ιμπεριαλιστική εκστρατεία, ευθυγραμμιζόμενος με το τεράστιο αντιπολεμικό κίνημα που εκείνη την περίοδο δονούσε ολόκληρη την Ελλάδα.
Αυτό ήταν που συγκέντρωσε σε βάρος του την μήνιν της στρατοκρατίας και της πολιτικής εξουσίας. Ο ίδιος επεδίωξε να απαλλαγεί από την υποχρέωση συμμετοχής του στο στράτευμα, επισκεπτόμενος επανειλημμένα το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού, τη Διεύθυνση Ναυτικής Εκπαίδευσης και το Ναυτοδικείο. Επεδίωξε να δηλώσει και τυπικά την παραίτησή του, όμως προσέκρουε συνεχώς άλλοτε στην άρνηση, άλλοτε στην ευθυνοφοβία και άλλοτε στην επίκληση άγνοιας των νόμων από τους διάφορους αρμόδιους.
Ετσι, κηρύχτηκε λιποτάκτης και μια μέρα που επισκέφτηκε ξανά το Ναυτοδικείο για τη διερεύνηση της υπόθεσής του συνελήφθη και δικάστηκε επ’ αυτοφώρω σε ποινή φυλάκισης τριών ετών και τεσσάρων μηνών, χωρίς η έφεσή του να έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα. Ετσι, οδηγήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στις φυλακές Κορίνθου. Τότε ξέσπασε ένα πλατύ κίνημα αλληλεγγύης, στο οποίο δεν συμμετείχαν μόνο άνθρωποι από τον αντιεξουσιαστικό χώρο (στον οποίο ανήκει ο Μοναστηριώτης) και την επαναστατική αριστερά, αλλά και κοινοβουλευτικές δυνάμεις, συνδικάτα και άλλοι φορείς. Ετσι, το Αναθεωρητικό Δικαστήριο Αθηνών υποχρεώθηκε να αναστείλει την εκτέλεση της ποινής του και να τον αποφυλακίσει μέχρι την εκδίκαση της έφεσής του.
Μετά την αποφυλάκισή του ο Μοναστηριώτης προσήλθε στη Διεύθυνση Ναυτικής Εκπαίδευσης με σκοπό να υποβάλει δήλωση παραίτησης και να απαλλαγεί από το καθεστώς ένταξής του στο στράτευμα, το οποίο δεν τον εκφράζει συνειδησιακά και εξελίσσεται γι’ αυτόν σε καθεστώς αναγκαστικής εργασίας. Και πάλι, όμως, δεν κατέστη δυνατόν να υποβάλει την παραίτησή του και να γίνει αυτή δεκτή, με την επίκληση των ίδιων γραφειοκρατικών λόγων. Ετσι, λίγες μέρες μετά την αποφυλάκισή του, κοινοποίησε στον υπουργό Εθνικής Αμυνας και στον αρχηγό ΓΕΝ εξώδικη δήλωση παραίτησής του, ενώ λίγες μέρες μετά ο δικηγόρος του Κώστας Παπαδάκης υπέβαλε αίτημα συνάντησής του με τον υπουργό για την υποστήριξη της παραίτησης.
Αντί για απάντηση σ’ αυτό το αίτημα, ήρθε η νέα σύλληψη και παραπομπή σε νέα δίκη με την ίδια κατηγορία. Η πρόκληση γίνεται ακόμα μεγαλύτερη. Πρόκληση όχι μόνο προς τον Μοναστηριώτη, που πληρώνει την άρνησή του να συμμετάσχει σε έναν άδικο ιμπεριαλιστικό πόλεμο, αλλά στα εκφρασμένα αντιπολεμικά και αντιιμπεριαλιστικά αισθήματα του ελληνικού λαού. Ως πρώτη πράξη αντίστασης σ’ αυτή την πρόκληση ας είναι η παρουσία μας τη Δευτέρα το πρωί στο Ναυτοδικείο του Πειραιά.