Αναβάθμιση της κατηγορίας για τον Κορκονέα και υποβάθμισή της για τον Σαραλιώτη ήταν η απόφαση του Μεικτού Ορκωτού Δικαστήριου της Αμφισσας για τους δολοφόνους του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Ο Κορκονέας καταδικάστηκε για ανθρωποκτονία με άμεσο δόλο, χωρίς να του αναγνωριστεί κανένα ελαφρυντικό και ο Σαραλιώτης καταδικάστηκε για απλή συνέργεια και με την αναγνώριση δυο ελαφρυντικών η ποινή του έπεσε στο ελάχιστο.
Η μετατροπή της κατηγορίας για τον Κορκονέα (από ενδεχόμενο δόλο που ήταν το κατηγορητήριο σε άμεσο δόλο) αποφασίστηκε οριακά (μειοψήφισαν η πρόεδρος, ένας δικαστής και ένας ένορκος). Ετσι, ο δολοφόνος έχει ελπίδες να πάει στο δεύτερο βαθμό και να «σπάσει» τα ισόβια. Οσο για τον Σαραλιώτη, αντί να καταδικαστεί σαν άμεσος συνεργός, κατηγορία που τεκμηριώνεται από τα ίδια τα πραγματικά περιστατικά, καταδικάστηκε σαν απλός συνεργός, πήρε και τα ελαφρυντικά και σε δυο χρονάκια μπορεί να είναι ελεύθερος (αν δεν αποφυλακιστεί στο μεταξύ με κάποιο βούλευμα).
Η αστική Δικαιοσύνη υπερέβη τον εαυτό της για να φτάσει σ’ αυτό το αποτέλεσμα. Αν δεν υπήρχαν οι ένορκοι, ο Κορκονέας θα είχε ήδη «σπάσει» τα ισόβια με απόφαση 2-1. Αλλωστε, γι’ αυτό έκαναν τη δίκη στην Αμφισσα. Για να μην έχουν τη λαϊκή πίεση. Ποιος ξέρει πού θα πάνε τη δίκη στο δεύτερο βαθμό.