Δυόμισι μήνες μετά την προηγούμενη συνέντευξή τους (11 Μάρτη), οι δικηγόροι της Κωνσταντίνας Κούνεβα, Δάφνη Βαγιανού και Κώστας Παπαδάκης, επανήλθαν με νέα συνέντευξη Τύπου, την περασμένη Τετάρτη, για να καταγγείλουν τα ίδια πράγματα. Οτι η ανάκριση καρκινοβατεί, ότι αυτοί που έπρεπε να κληθούν δεν κλήθηκαν, ότι χάθηκε πολύτιμος χρόνος καθώς για πολύ καιρό οι έρευνες στρέφονταν αποκλειστικά στο φιλικό και συγγενικό περιβάλλον της Κούνεβα, ότι δεν έγινε καμιά έρευνα στις αποθήκες που πωλούν υλικά σαν το οξύ που χρησιμοποιήθηκε στη δολοφονική επίθεση κατά της συνδικαλίστριας κ.λπ. Δυο μήνες πέρασαν από τότε που κατέθεσε η ίδια η Κ. Κού-νεβα και όμως καμιά αξιοποίηση της κατάθεσής της δεν έγινε. Ξέρετε γιατί; Γιατί, όπως με έκπληξή τους πληροφορήθηκαν μόλις τις τελευταίες μέρες οι συνήγοροι, καθ’ όλο αυτό το διάστημα η δικογραφία είχε φύγει από το γραφείο του ανακριτή Ελ. Γεωργίλη και είχε επιστρέψει στην εισαγγελία, προκειμένου να συνταχθεί το απαλλακτικό βού-λευμα για τον άτυχο μετανάστη από την Αλβανία, γνωστό της Κ. Κούνεβα, στον οποίο οι αδίστακτοι της ασφάλειας πήγαν να φορτώσουν το έγκλημα, επειδή ο άνθρωπος τηλεφώνησε για να μάθει τι συνέβη, όταν άκουσε από τα ΜΜΕ για τη δολοφονική απόπειρα. Οι δικαστικές αρχές, που τόσο αστραπιαία δρουν όταν πρόκειται να βγάλουν καμιά εργατική κινητοποίηση παράνομη και καταχρηστική, εξακολουθούν να ενεργούν με ρυθμό χελώνας, αφήνοντας τη δικογραφία να «χάνεται» για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Το μόνο παρήγορο που ακούστηκε σ’ αυτή τη συνέντευξη Τύπου είναι ότι η Κωνσταντίνα πάει καλύτερα στην υγεία της. Οι γιατροί κατάφεραν να αποκαταστήσουν τη βασική βλάβη στον οισοφάγο και άρχισαν πλέον να της χορηγούν ελαφρά τροφή από το στόμα. Ομως, ο επίπονος μαραθώνιος της μαχητικής εργάτριας έχει πολλά χιλιόμετρα ακόμη. Υπάρχουν προβλήματα στην τραχεία και στο αναπνευστικό σύστημα, καθώς και στο πρόσωπο και τα μάτια, που πρέπει να αποκατασταθούν. Το καλό είναι ότι οι γιατροί αισιοδοξούν.