Ξαναζούμε μέρες 2002. Με συνθέτη τον Χρυσοχοΐδη, ενορχηστρωτή και διευθυντή ορχήστρας τους επιτελείς της Αντιτρομοκρατικής και ορχήστρα τα γνωστά παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας, ιδιαί-τερα της τηλεόρασης, ο ελληνικός λαός βομβαρδίζεται και πάλι μ’ έναν ορυμαγδό τρομολαγνείας και τρομοϋστερίας. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις, στον Τύπο κυρίως, προσπαθούν να κρατήσουν κάποιες αποστάσεις και να θέσουν κάποια ερωτήματα, όμως όλ’ αυτά πνίγονται από τις κραυγές των παπαγάλων, που λένε με το πιο φυσικό ύφος τα πιο απίθανα πράγματα. Ακόμα και οι καλαμωτές, με τις οποίες είναι φραγμένες σχεδόν όλες οι αυλές στη Νέα Φιλαδέλφεια και τη Νέα Ιωνία, παρουσιάζονται ως ενοχοποιητικό στοιχείο για τους 6 συλληφθέντες.
Περιττό να πούμε ότι το περιβόητο τεκμήριο αθωότητας πετάχτηκε και πάλι στα σκουπίδια. Κι ας είναι απείρως λιγότερα και ασθενέστερα αυτά που εμφανίζονται ως «ενδείξεις ενοχής», σε σχέση με όσα παρουσιάστηκαν στην υπόθεση της 17Ν. Ποινικοποιούν όχι μόνο προσωπικές, αλλά και στενές συγγενικές σχέσεις. Προσπαθούν να εμπλέξουν πολιτικούς χώρους. Ακόμη και την «Κ» φωτογραφίζουν, αναφέροντας άρθρο του Δ. Κουφοντίνα στις στήλες της (έτσι –λένε– έδινε γραμμή στα μέλη του «Επαναστατικού Αγώνα»!). Και βέβαια, ποινικοποιούν συλλήβδην τον αναρχικό-αντιεξουσιαστικό χώρο.
Αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: «Θριαμβολογεί ο πρωθυπουργός της πιο αντιλαϊκής κυβέρνησης των τελευταίων δεκαετιών, κυριολεκτικά εχθρός του λαού, γιατί η κυβέρνησή του, με στρατηλάτη τον κυνηγό κεφαλών υπουργό Προ Πο, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, κατάφερε πλήγμα στον “εσωτερικό εχθρό” με τις συλλήψεις των Νίκου Μαζιώτη, Παναγιώτας Ρούπα, Σαράντου Νικητόπουλου, Βαγγέλη Σταθόπουλου, Χριστόφορου Κορτέση και Κώστα Γουρνά, ως μελών του Επαναστατικού Αγώνα. Φυσικά, δεν είναι η πρώτη φορά που οι κυρίαρχοι για να αποπροσανατολίσουν και να εκφοβίσουν την κοινωνία, για να κάμψουν τους χώρους και τα κινήματα αντίστασης και ανατροπής καταφεύγουν στο δόγμα της “ασφάλειας” και στο ιδεολόγημα της “πάταξης της τρομοκρατίας”. Σε αυτή τους την επιχείρηση δεν διστάζουν να ποινικοποιήσουν προσωπικές σχέσεις, να καταπατήσουν το ίδιο τους το Σύνταγμα, να σπιλώσουν πρόσωπα και διαδρομές, να ανακαλύψουν ή να κατασκευάσουν στοιχεία, αποδεικνύοντας ότι το κράτος είναι ο μόνος τρομοκράτης».
Αυτά που παρουσιάζουν ως στοιχεία ενοχής είναι κυριολεκτικά γελοία. Σε κανένα στοιχειωδώς σοβαρό δικαστήριο δεν θα μπορούσαν να στα- θούν. Ομως, στο μηχανισμό των έκτακτων στρατοδικείων του «τρομοπολέμου» το ισχύον δίκαιο κουρελιάζεται ακόμα και στις πιο στοιχειώδεις διατάξεις του, όπως έχει αποδειχτεί στις μεγάλες πολιτικές δίκες που έγιναν την προηγούμενη επταετία.
Οι συνήγοροι των συλληφθέντων καταγγέλλουν ότι η δικογραφία είναι κινούμενη άμμος, με στοιχεία που προστίθενται καθημερινά ή των οποίων γίνεται επίκληση στα διαβιβαστικά της Ασφάλειας χωρίς να έχουν κατατεθεί στη δικογραφία, με αποτέλεσμα οι κατηγορούμενοι να μη γνωρίζουν για τι κατηγορούνται και, συνεπώς, να μη μπορούν να αμυνθούν στην κατηγορία. Το κατηγορητήριο που καταρτίστηκε στηρίζεται στη ναζιστική αρχή της συλλογικής ευθύνης, όπως ακριβώς εφαρμόστηκε στην υπόθεση του ΕΛΑ. Ολοι οι συλληφθέντες κατηγορούνται για τα πάντα. Οχι μόνο για συμμετοχή στον «Επαναστατικό Αγώνα», αλλά και για συμμετοχή σε όλες τις ενέργειες της οργάνωσης. Χωρίς κανένα αποδεικτικό στοιχείο. Χωρίς να έχουν βρεθεί όπλα ή εκρηκτικά στα σπίτια τους, που έχουν βαφτιστεί «γιάφκες»!
Οι Ν. Μαζιώτης και Π. Ρούπα έχουν καταγγείλει τη διαδικασία ως πολιτική δίωξη και έχουν αρνηθεί να απολογη- θούν ή να συμπράξουν με οποιονδήποτε τρόπο στην ανάκριση. Ο Σ. Νικητόπουλος αρνήθηκε τις κατηγορίες και κατήγγειλε ότι ποινικοποιείται η γνωριμία του με τον Λ. Φούντα και τον Ν. Μαζιώτη. Οι απολογίες των υπολοίπων τριών βρίσκονταν σε εξέλιξη όταν έκλεινε η ύλη της «Κ».
Θα επανέλθουμε, φυσικά. Σημειώνουμε μόνο ότι σε κάθε περίπτωση έχουν την αλληλεγγύη μας.