Την 1η Ιούνη συνεδριάζει το Συμβούλιο Εφετών
Δέκα μήνες συμπληρώνουν στη φυλακή οι Π. Ασπιώτης, Γ. Καλαϊτζίδης (στον Κορυδαλλό) και Π. Καρασαρίνης (Ναύπλιο), προφυλακισμένοι για μια ανύπαρκτη (επί της ουσίας) υπόθεση. Μια υπόθεση μέσω της οποίας η Ασφάλεια προσπάθησε να στείλει ένα γενικότερο τρομοκρατικό μήνυμα «στα Εξάρχεια», συνεπικουρούμενη από πρόθυμους δικαστικούς λειτουργούς (προθυμότερη όλων η ανακρίτρια Μ. Κουτέρη, γνωστή και από τη συμμετοχή της στις θεόπνευστες εκδρομές του πατρός Γιοσάκη).
Το κατηγορητήριο διογκώθηκε σκόπιμα. Τους φόρτωσαν όλες τις επιθέσεις με μολότοφ που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην Αθήνα. Τους κατηγόρησαν για απόπειρες ανθρωποκτονίας 21 ΜΑΤάδων (ειρήσθω εν παρόδω ότι κανένας τους δεν έπαθε τίποτα), μολονότι αρνήθηκαν κάθε συμμετοχή τους στην επίθεση κατά την οποία απαλλοτριώθηκαν μερικές ασπίδες και δεν υπάρχει κανένα στοιχείο σε βάρος τους. Και για κερασάκι στην τούρτα τους φόρτωσαν τη δημιουργία ανύπαρκτης «τρομοκρατικής» οργάνωσης, για να τους παραπέμψουν να δικαστούν σε τρομοδικείο και όχι σε Μικτό Ορκωτό.
Την ερχόμενη Πέμπτη 1 Ιούνη θα συνεδριάσει το Συμβούλιο Εφετών για να εξετάσει τρεις ακόμη αιτήσεις αποφυλάκισης με όρους, που έχουν υποβάλει. Η εισήγηση του εισαγγελέα είναι θετική για τους Ασπιώτη και Καρασαρίνη και αρνητική για τον Καλαϊτζίδη. Προχθές (Πέμπτη) έγινε το μεσημέρι παράσταση διαμαρτυρίας από συνηγόρους και συγγενείς και το απόγευμα συγκέντρωση διαμαρτυρίας από τις Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους. Το επόμενο ραντεβού αλληλεγγύης είναι την Πέμπτη το πρωί στο Εφετείο (Κυρ. Λουκάρεως), όπου θα μεταφερθούν οι τρεις αγωνιστές. Να είμαστε εκεί.