Πρώτη είδηση στα ραδιόφωνα και στο Ιντερνετ από το μεσημεράκι της περασμένης Τρίτης: «Νέα τροπή στην υπόθεση του θανάτου του Ζακ Κωστόπουλου. Ανιχνεύτηκε βιολογικό υλικό του στο μαχαίρι». Αρα; Αρα, πήγε να ληστέψει, μη μας τον βγάζετε αθώα περιστερά!
Την είδηση τη διοχέτευσαν οι μπάτσοι και τα παπαγαλάκια την αναπαρήγαγαν χωρίς να βάλουν ούτε ένα ερωτηματικό. Πώς γίνεται και βρέθηκε DNA σε ένα μαχαίρι, στο οποίο δε βρέθηκαν αποτυπώματα (γιατί οι μπάτσοι φρόντισαν να τα σκουπίσουν); Βρέθηκε DNA του Ζακ ή μείγμα; (Χρειάζεται μήπως να θυμίσουμε τις υποθέσεις Ηριάννας-Περικλή, Θεοφίλου κτλ. και τις αποφάσεις που πήραν τα ίδια τα αστικά δικαστήρια, πετώντας στα σκουπίδια τις πραγματογνωμοσύνες του «εργαστήριου» της Ασφάλειας;). Ποιων άλλων ατόμων DNA βρέθηκε στο ίδιο πειστήριο; (Δεν μπορεί να μη βρέθηκε κανενός άλλου, όταν όλοι είδαμε έναν μπάτσο να κρατάει το μαχαίρι από τη λαβή).
Να το πάμε και παραπέρα. Το DNA σ' ένα κινητό αντικείμενο δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Ιδίως όταν το αντικείμενο αυτό βρέθηκε υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες. Ενας άνθρωπος αιμόφυρτος, συμπλέκεται με άλλους, συμπλέκεται με τους μπάτσους, ξαπλώνεται σ' ένα χώρο όπου βρίσκεται το μαχαίρι και τεράστιες κηλίδες από το αίμα του, ενδεχομένως τρίχες από τα μαλλιά του κτλ. Θα ήταν παράδοξο να μη βρεθούν ίχνη βιολογικού υλικού του σε ό,τι αντικείμενο υπήρχε σ' αυτόν το χώρο. Θα ήταν παράδοξο, όμως, αυτά τα ίχνη βιολογικού υλικού να μην είχαν μπλεχτεί με ίχνη βιολογικού υλικού άλλων ατόμων, με αποτέλεσμα η δειγματοληψία να δίνει μείγματα δύο ή περισσότερων ατόμων, τα οποία -όπως αποδεικνύει η θεωρία και όπως δέχονται και τα δικαστήρια- δεν μπορούν να αξιολογηθούν ποινικά, είναι για τα σκουπίδια.
Κι αν δεχτεί κανείς ότι ο δολοφονημένος Κωστόπουλος έπιασε το μαχαίρι, ποιος μας λέει πως το είχε ως όπλο για ληστεία και δεν ήταν ένα μαχαίρι που βρήκε μέσα στο κοσμηματοπωλείο ή το είχε κάποιος από τους δύο «νοικοκυραίους» που τον λιντσάριζαν; Ηταν ένα απλό μαχαίρι για φρούτα, που δεν το επιλέγει κανείς ως όπλο για να κάνει ληστεία και μάλιστα σε κοσμηματοπωλείο, που όσο να 'ναι έχει περισσότερα μέτρα ασφάλειας από οποιοδήποτε απλό μαγαζί. Πώς μπορούμε να δεχτούμε ότι έκανε απόπειρα ληστείας (που δε στέκει, γιατί ο κοσμηματοπώλης δεν ήταν μέσα στο μαγαζί) ή έστω κλοπής, ένας άνθρωπος που δευτερόλεπτα πριν τον βλέπουμε να προσπαθεί να μπει σε ένα άλλο μαγαζί για να πάρει νερό, κάποιος τον προπηλακίζει και τον διώχνει και κάποιος άλλος του προσφέρει ένα μπουκάλι νερό που μόλις είχε αγοράσει; Τι σόι ληστής ήταν αυτός που έκοβε βόλτες πανικόβλητος έξω από το χώρο της υποτιθέμενης ληστείας, ασκεπής, χωρίς την παραμικρή κάλυψη ή παραποίηση των χαρακτηριστικών του, σαν να επιθυμούσε να τον γράψουν οι κάμερες;
Η απλή λογική μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι καμιά απόπειρα ληστείας δεν υπήρξε. Οι μπάτσοι, όμως, εκτός από δολοφόνοι είναι και προβοκάτορες. Κι έχουν άφθονους συνεργούς στην προβοκάτσια. Το έχουμε δει στις καθαρά πολιτικές υποθέσεις. Πιάνουν κάποιον, τον διαπομπεύουν (τα παπαγαλάκια αναπαράγουν ό,τι τους σερβίρει το χαλκείο της Αντιτρομοκρατικής) και τον στέλνουν στο δικαστήριο με την «κοινή γνώμη» (πλην μιας μειοψηφίας) πεπεισμένη ότι είναι μέλος της ΣΠΦ, τρομοκράτης, ληστής, μπορεί και δολοφόνος. Και στις περιπτώσεις που τα δικαστήρια αποφασίσουν διαφορετικά (όπως στην περίπτωση του Θεοφίλου και άλλων αγωνιστών), ελάχιστοι θυμούνται ποιο ήταν το σκηνικό που μπάτσοι και παπαγαλάκια είχαν στήσει την περίοδο της σύλληψης.
Το ίδιο έκαναν και τώρα. Οταν είδαν ότι το «πρεζάκι» που μόλις είχαν αποτελειώσει, ολοκληρώνοντας το έργο που ξεκίνησαν οι «νοικοκυραίοι», είχε φίλους με πρόσβαση στην ενημέρωση, όταν είδαν ότι μέρα με τη μέρα χάνουν το παιχνίδι κι ότι το σκηνικό που έστησαν, το σκηνικό του «ληστή» που περίπου «αυτοκτόνησε», κατέρρευσε, χάρη σε στοιχεία που έδωσαν στη δημοσιότητα άλλοι και όχι αυτοί, έψαχναν κάτι για να ρεφάρουν τις εντυπώσεις. Και πιάστηκαν από το «DNA στο μαχαίρι». Οχι πως έχει καμιά σημασία (κάθε άνθρωπος με σκέψη και κοινωνική ευαισθησία είναι πεπεισμένος ότι τον Ζακ Κωστόπουλο τον λιντσάρισαν οι δύο «νοικοκυραίοι» και τον αποτελείωσε η αγέλη των μπάτσων), αλλά είμαστε σίγουροι ότι όταν δοθεί στη δημοσιότητα η έκθεση πραγματογνωμοσύνης, και το «DNA» θα αποδειχτεί μια ασφαλίτικη κατασκευή. Μας το λέει η πείρα μας.