«Ας σεβαστεί (σ.σ. ο ΣΥΡΙΖΑ), έστω και για μία φορά, τους θεσμούς και ας πάψει να υπερασπίζεται κάθε λογής κατηγορούμενο για αναρχία και τρομοκρατία». Η πολιτικά νηπιακή και ζωώδης δήλωση της εκπροσώπου Τύπου της ΝΔ Αννας-Μισέλ Ασημακοπούλου βοήθησε να αποκαλυφθεί το πρόσωπο μιας ακροδεξιάς που παριστάνει τη φιλελεύθερη αστική δύναμη. Μιας ακροδεξιάς που δεν μπορεί να σεβαστεί ούτε το ισχύον αστικό δίκαιο. Οταν η εκπρόσωπος Τύπου ενός αστικού κόμματος εξουσίας, που κατά τεκμήριο κρίνεται επαρκής για να βγάζει προς τα έξω την κομματική γραμμή ακολουθώντας το τυπικό της αστικής δημοκρατίας, αποκαλεί δημοσίως την αναρχική ιδεολογία έγκλημα που διώκεται ποινικά, μπορείτε να φανταστείτε ποια είναι η πραγματικότητα. Τι συζητιέται στα γραφεία, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας.
Τι να πεις, όμως, για τον Πρετεντέρη, ο οποίος δύο μέρες μετά τη δήλωση Ασημακοπούλου, την έπεσε στον ΣΥΡΙΖΑ διότι «διαμαρτύρεται εντόνως για την παρατεινόμενη προφυλάκιση του “αντιεξουσιαστή” ή “αναρχικού” Κ. Σακκά, ο οποίος συνελήφθη σε αποθήκη με οπλισμό που αποδίδεται στη Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς». Κατηγορεί τον ΣΥΡΙΖΑ ότι δε διαθέτει αίσθηση δικαίου, διότι υποστηρίζει πως «οφείλει να διωχθεί ποινικά ένας πολιτικός και πρώην υπουργός Οικονομικών (σ.σ. Βενιζέλος) ακόμη και αν δεν προκύπτει κάτι συγκεκριμένο εναντίον του», ενώ από την άλλη «οφείλει να προστατευθεί πολιτικά ένας “αντιεξουσιαστής” (ή κάτι συναφές) που πιάστηκε με τα Καλάσνικοφ».
Οπως βλέπουμε, ο Πρετεντέρης δίκασε τον Βενιζέλο και τον έκρινε αθώο, όπως δίκασε και τον Σακκά και τον έκρινε ένοχο. Λογικό από τη μεριά του. Για τα κοράκια της προπαγάνδας δεν ισχύει καν το νομικό σύστημα. Δικτατορικώ το τρόπω αποφασίζουν και διατάζουν. Ο ΣΥΡΙΖΑ είχε κάθε δικαίωμα να θέλει να παραπέμψει τον Βενιζέλο σε προανακριτική επιτροπή. Η πρότασή του δεν πέρασε στη Βουλή, οπότε περιορίστηκε στις πολιτικές καταγγελίες. Η περίπτωση Σακκά, επίσης, είναι πεντακάθαρη νομικά. Κατηγορείται, αρνείται το μεγαλύτερο μέρος των κατηγοριών (βασιμότατα, όπως γνωρίζει όποιος παρακολουθεί τη δίκη), αλλά η υπόθεση δεν έχει τελειώσει καν σε πρώτο βαθμό (μέχρι να τελεσιδικήσει θα χρειαστούν μερικά χρόνια). Η προφυλάκισή του, όμως, θα έπρεπε να έχει αρθεί πριν από δεκατρείς μήνες, όταν συμπλήρωσε το 18μηνο. Ο ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να πάρει θέση σ’ αυτό. Λέμε αναγκάστηκε, γιατί το έκανε όταν ο Σακκάς ξεκίνησε απεργία πείνας και όχι όταν πάρθηκε η σχετική απόφαση του Συμβουλίου για παράταση έως τους 36 μήνες της προφυλάκισης του Σακκά και του Γερ. Τσάκαλου.
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνει τίποτ’ άλλο από το να υπερασπίζεται την αστική νομιμότητα. Δέχεται μια τόσο λυσσαλέα επίθεση, καθαρά προβοκατόρικη (κάθε μέρα η ΝΔ εκδίδει καναδυό ανακοινώσεις για να κατηγορήσει τον ΣΥΡΙΖΑ ως προστάτη της «τρομοκρατίας»), γιατί ένα μεγάλο κομμάτι της σημερινής αστικής δημοκρατίας είναι υπέρ της χρήσης καθαρά δικτατορικών μέσων όταν πρόκειται για τους πολιτικούς αντιπάλους του συστήματος. Αλλοι μιλούν ανοιχτά, όπως η Ασημακοπούλου και ο Πρετεντέρης, άλλοι μιλούν έμμεσα, με τη σιωπή τους για την προκλητική παραβίαση της ίδιας της αστικής νομιμότητας.