Στις 2 Ιούνη, ο εισαγγελέας Αντ. Μύτης προτείνει στο Συμβούλιο Εφετών την παραπομπή του Κώστα Αβραμίδη σε δίκη με την κατηγορία της «συμμετοχής στη 17Ν» (δεν τολμούν να προχωρήσουν και στη δίωξη για ηθική αυτουργία, απ’ αφορμή τις σκαναρισμένες προκηρύξεις της 17Ν που βρισκόταν στο σάιτ της «Συσπείρωσης Ενάντια στην Κρατική Τρομοκρατία», το οποίο χειριζόταν ο Αβραμίδης).
Οι διωκτικοί μηχανισμοί έχουν αποθρασυνθεί και θέλουν σώνει και καλά να σύρουν τον Κ. Αβραμίδη σε δίκη. Δεν θα τους περάσει. Δεν θα τους αφήσουμε. Κι αν το τολμήσουν, αν στήσουν μια δίκη με κατηγορούμενο τον Κώστα, η σκευωρία τους θα καταρρεύσει. Γιατί ο Αβραμίδης δεν είναι μόνος του. Τόσα χρόνια στο κίνημα αλληλεγγύης τον ξέρουμε καλά και ξέρουμε πως η δίωξή του είναι καθαρά φρονηματική και ταυτόχρονα προειδοποιητική για όλους μας. Θέλουν να μας κάνουν να λουφάξουμε φοβισμένοι, μη τυχόν και έχουμε την τύχη του Κώστα.
Η υπόθεση είναι γνωστή, αλλά ξαναθυμίζουμε τους βασικούς σταθμούς της. Το Μάη του 2003 και ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η δίκη της 17Ν, ο Κ. Αβραμίδης συλλαμβάνεται από την Αντιτρομοκρατική, επειδή -λέει- διέπρατε το αυτόφωρο αδίκημα της συμμετοχής στη 17Ν, τη δράση της οποίας συνέχιζε μαζί με δυο μυθικά πρόσωπα, τον «Πάρκινσον» και την «Αννα». Στοιχεία σε βάρος του αποτυπώματά του σε βιβλίο που φέρεται ότι βρέθηκε σε γιάφκα της οργάνωσης. Αρνείται την κατηγορία και αμφισβητεί τα αποτυπώματα, ξεκαθαρίζοντας ότι ένα βιβλίο μπορεί να το έχει πιάσει οπουδήποτε (σ’ ένα σπίτι, σ’ ένα βιβλιοπωλείο). Ο ανακριτής Ζερβομπεάκος, ύστερα από μια σύντομη ανάκριση τον αφήνει αμέσως ελεύθερο, λέγοντάς του: «Πηγαίνετε κύριε, είστε ελεύθερος, δεν προέκυψαν ούτε ενδείξεις σε βάρος σας». Μεσολαβεί η γελοία υπόθεση με τις σκαναρισμένες προκηρύξεις και η νέα κατηγορία για… ηθική αυτουργία, που δεν την υποστηρίζει ούτε η Αντιτρομοκρατική. Ο Ζερβομπεάκος κλείνει για δεύτερη φορά την ανάκριση, αποφαινόμενος: «Η κυρία ανάκριση περατώθηκε με την έκδοση “ΤΥΠΙΚΗΣ ΚΛΗΣΕΩΣ” του κατηγορουμένου, διότι κατά την γνώμη μου δεν προέκυψαν παντάπασιν ενδείξεις ενοχής για την ως άνω πράξη και ως εκ τούτου όχι μόνο δεν υφίσταται λόγος κλητεύσεως του κατηγορουμένου σε απολογία, αλλά, έτι περαιτέρω, η τοιαύτη κλήτευση αποτελεί μομφή, που προσβάλλει αναιτίως την ανθρώπινη αξιοπρέπεια του κατηγορουμένου».
Το Συμβούλιο, αντί να απαλλάξει τον Αβραμίδη, όπως ουσιαστικά πρότεινε ο ανακριτής , διέταξε να γίνει πραγματογνωμοσύνη για να αποδειχτεί αν ήταν δικά του τα αποτυπώματα. Κλήθηκε, δηλαδή, εκ νέου η Ασφάλεια να ξαναγνωματεύσει (ο περιβόητος Γιαννακούρης, προφανώς, που έγινε ρόμπα στη δεύτερη δίκη για τον ΕΛΑ). Και επειδή η Ασφάλεια προφανώς… επιβεβαίωσε τον εαυτό της, ο εισαγγελέας προτείνει την παραπομπή. Αν και μετά απ’ αυτό δεν ξεσηκωθεί ο κόσμος, τί να πούμε. Εμείς, πάντως θα είμαστε παρόντες.