«Ξαναχτύπησε» ο Αγγελέτος Κανάς. Οπως ακριβώς και τις παραμονές της πρώτης δίκης για την υπόθεση του ΕΛΑ, επιτίθεται με χυδαίο και υβριστικό τρόπο ενάντια σε όσους καταγγέλλουν αυτή την υπόθεση και ζητούν την αθώωση του ίδιου και των συγκατηγορουμένων του. Τα (άσφαιρα) πυρά του δεν πήραν μόνο τις Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους και το Αντιτρομοκρατικό Φεστιβάλ, αλλά και τις πολιτικές οργανώσεις (ΣΥΝ, ΑΚΟΑ, ΜΕΡΑ κ.λπ.), που οργάνωσαν την εκδήλωση καταγγελίας της νέας τρομο-δίκης στο Πολυτεχνείο την προηγούμενη Δευτέρα, τις οποίες κατηγορεί επίσης ότι «εξυπηρετούν τους σκοπούς και τις επιδιώξεις αυτών που έστησαν την πλεκτάνη, τη δίκη-θέατρο και καταδίκη φυλάκισή μου/μας για 12 αιώνες, χωρίς κανένα στοιχείο και απόδειξη ενοχής». Μιλά για «νταβατζήδες» και ρωτάει: «μήπως έχετε συνάψει σύμβαση με το επιτελείο κατασκευής ενόχων, τον κοινό εγκέφαλο και με το κοινό ταμείο;».
Λέει πολλά ακόμη, στο ίδιο ύφος, που συνιστούν ένα παραλήρημα, χωρίς αρχή και τέλος, που αποκαλύπτει ότι ο Α. Κανάς έχει πάρει διαζύγιο με την κοινή λογική. Είναι δυνατόν να κατηγορεί ως συνεργάτες των σκευωρών όσους καταγγέλλουν ως σκευωρία σε βάρος του όλα αυτά που του έχουν φορτώσει; Και όμως είναι.
H περίπτωση έχει καταντήσει γραφική και ως τέτοια θα πρέπει να αντιμετωπίζεται. Θυμίζουμε αυτό που είχε πει κάποια στιγμή στην πρώτη δίκη ο Χρήστος Τσιγαρίδας: «Μη δίνετε σημασία στον Κανά. Ανήκει στην κατηγορία των μακαρίων φτωχών τω πνεύματι». Το νέο παραλήρημά του επιβεβαιώνει τον Τσιγαρίδα.
Για να τελειώνουμε μ’ αυτό το θέμα. Το Κίνημα Αλληλεγγύης δεν ασχολείται ειδικά με τον Κανά. Στόχος του είναι να αποκρούσει την τρομοϋστερία, να αντισταθεί στην κρατική τρομοκρατία. Συνέβη στα πλοκάμια αυτής της γιγάντιας κρατικής επιχείρησης να πιαστεί και ο Κανάς και το Κίνημα Αλληλεγγύης είναι υποχρεωμένο να αναφέρεται και σ’ αυτόν, αφού αποτελεί τμήμα αυτής της υπόθεσης. Γι’ αυτό και δεν πρόκειται να του ζητήσει την άδεια. Η υπόθεση αυτή είναι μια υπόθεση καθαρά πολιτική και γι’ αυτό το κίνημα ασχολείται μαζί της, όπως έχει καθήκον. Αυτό το καθήκον δεν είναι διαπραγματεύσιμο, ας το καταλάβει επιτέλους ο Α. Κανάς.
Εκεί που είναι εντελώς ασυγχώρητος και κάνει και ζημιά στον εαυτό του, χωρίς να το καταλαβαίνει, είναι όταν επιτίθεται και πάλι ενάντια στον Χρ. Τσιγαρίδα (φωτογραφίζοντάς τον χωρίς να τον κατονομάζει), κατηγορώντας τον ως συνεργαζόμενο με τις διωκτικές αρχές, για να στηρίξει το κατηγορητήριο. Αυτές οι συκοφαντίες, βέβαια, δεν αγγίζουν τον Τσιγαρίδα και την άποψη που έχει το επαναστατικό κίνημα γι’ αυτόν, αλλά εκθέτουν ανεπανόρθωτα τον ίδιο τον Κανά.
Ο συνήγορός του Α. Κούγιας, στη διάρκεια της προηγούμενης δίκης, είχε αναφερθεί με κολακευτικά λόγια στην προσωπικότητα του Χρ. Τσιγαρίδα και στη στάση του στη δίκη, αντλώντας απ’ αυτή τη στάση υπερασπιστικά επιχειρήματα για τον πελάτη του (ιδιαίτερα από το ξεμπρόστιασμα της Κυριακίδου, που έκανε ο Τσιγαρίδας). Αλλά και ο ίδιος ο Κανάς, στην απολογία του, πήρε πίσω όλα όσα είχε υπαινιχτεί για τον Χρ. Τσιγαρίδα. Συγκεκριμένα, απαντώντας σε σχετική ερώτηση του αναπληρωτή προέδρου της έδρας Γρ. Μάμαλη, την Τρίτη 20.7.04, είπε ότι οι συνθήκες της φυλακής δεν του επέτρεψαν να κατανοήσει τη στάση του Τσιγαρίδα και για ποιο λόγο αυτός δεν είχε απαντήσει, όταν ο Κανάς του ζήτησε (με επιστολή στα «Νέα») να πει αν ο Κανάς ήταν μέλος του ΕΛΑ. Από τα όσα είπε ο κ. Τσιγαρίδας στη δίκη -κατέληξε ο Κανάς- έχω κατανοήσει τη στάση του και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί του.
Πώς, λοιπόν, επανέρχεται στα παλαιότερα; Τί τον έκανε να ξαναλλάξει γνώμη και πόσες φορές ακόμα θα το κάνει; Αβυσσος…