Για τις 2 Οκτώβρη αναβλήθηκε η δίκη των ατόμων που συνελήφθησαν μετά την εισβολή των ΕΚΑΜ στην κατάληψη ΔΕΛΤΑ, το Σεπτέμβρη του 2012 και είχε προσδιοριστεί για την περασμένη Δευτέρα. Είναι η δεύ-τερη δίκη σε βάρος τους, διότι ήδη δικάστηκαν και καταδικάστηκαν με τη διαδικασία του αυτόφωρου, όταν συνελήφθησαν, μεταξύ άλλων και για διακεκριμμένη περίπτωση διατάραξης οικιακής ειρήνης.
Μετά απ’ αυτή την καταδίκη έβαλαν μπροστά την κατασκευή νέου κατηγορητήριου, πάλι για διακεκριμμένη περίπτωση διατάραξης οικιακής ειρήνης, διευρύνοντας όμως το χρόνο τέλεσης των αξιόποινων πράξεων, από το 2008 μέχρι τη μέρα της σύλληψής τους. Κατηγορούνται ακόμη για διακεκριμμένες φθορές, τις οποίες το κατηγορητήριο αναβιβάζει στο εξωφρενικό ποσό των 3,5 εκατ. ευρώ, μιλώντας για γκρέμισμα μεσοτοίχων και αφαίρεση καθισμάτων. Στην πραγματικότητα, όσοι στεγάστηκαν στο παρατημένο από το ΑΤΕΙΘ κτίριο ΔΕΛΤΑ, που ρήμαζε επί τέσσερα χρόνια, όχι μόνο δεν προξένησαν ζημιές, αλλά συντήρησαν επί τόσα χρόνια το κτίριο. Ζημιές προκάλεσαν τα ΕΚΑΜ όταν μπουκάρισαν. Αλλες για να διευ-κολύνουν τη στρατιωτικού τύπου επιχείρησή τους (φτιάχνονται τα ανθρωποειδή από κάτι τέτοια, ακόμα κι αν επιχειρησιακά δεν τους χρειάζονται) και άλλες επίτηδες, για να βγάλουν το άχτι τους έναντι των καταληψιών. Βανδάλισαν συστηματικά το κτίριο, για να μην είναι πλέον κατοικήσιμο, σπάζοντας ακόμη και τζάμια με τα γυαλιά να πέφτουν στο δρόμο, ο οποίος αποκλείστηκε για να μην τραυματιστεί κάποιος περαστικός.
Είναι φανερό πως επιχειρούν να εξοντώσουν όσους συνέλαβαν, για να στείλουν ένα τρομοκρατικό μήνυμα σε όλα τα πολιτικά και κοινωνικά εγχειρήματα που αναπτύσσονται σε κατειλημμένους χώρους.