Μετά τον «φοιτητή με τα πράσινα παπούτσια» και τον «φοιτητή με την πυτζάμα», έχουμε τώρα τον «γυμναστή με τα ράστα μαλλιά». Ο Μάριος Ζ. προφυλακίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες, γιατί οι ανακριτικές αρχές έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι όχι μόνο τις μαρτυρίες ανθρώπων που ήταν μπροστά όταν συνελήφθη, αλλά ακόμα και τις φωτογραφίες που διαψεύδουν τις μαρτυρίες των ΜΑΤάδων.
Ο Μάριος Ζ. είναι ένα ακόμα θύμα της κρατικής καταστολής. Επιλέχτηκε από το σωρό με μόνο κριτήριο την εμφάνισή του, τα πλούσια ράστα μαλλιά του και το σακίδιο που μετέφερε στην πλάτη του, φουσκωμένο από το μπουρνούζι που πάντοτε κουβαλά μαζί του, γιατί εργάζεται σαν δάσκαλος κολύμβησης για μικρά παιδιά στο ΟΑΚΑ. Διαδήλωνε μαζί με δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενους στην ογκώδη πορεία της Πέμπτης 11 Μάρτη, όταν δέχτηκε ξαφνικά την επίθεση ΜΑΤά από πίσω. Τον άρπαξε από τα μαλλιά, τον έριξε κάτω και του πέρασε χειροπέδες.
Στην Ασφάλεια ο ΜΑΤάς κατέθεσε ότι φορούσε κουκούλα και ότι του πέταξε μολότοφ, από την οποία κινδύνεψε να καεί.
Η σκηνή απαθανατίστηκε από πολλές φωτογραφικές μηχανές. Οι φωτογραφίες δείχνουν ότι ο άνθρωπος δεν φοράει τίποτα στο κεφάλι του. Επίσης, καμιά μολότοφ δεν έπεσε στο σημείο της σύλληψής του, γεγονός που προσφέρθηκαν να καταθέσουν δεκάδες άνθρωποι που ήταν μπροστά. Ανακριτής και εισαγγελέας, όμως, κομμάτι του μηχανισμού καταστολής που θέλει να στείλει τρομοκρατικά μηνύματα σε όσους κατεβαίνουν στο δρόμο ενάντια στα μέτρα της κυβέρνησης, χωρίς ν’ ακούσουν τους μάρτυρες, χωρίς να δώσουν καμιά σημασία στις φωτογραφίες που διαψεύδουν τους ΜΑΤάδες, αποφάσισαν την προφυλάκισή του, καταστρέφοντας τη ζωή ενός ακόμη νέου