Συμμορία φασιστοειδών της Χρυσής Αυγής έχει πραγματοποιήσει το τελευταίο διάστημα τουλάχιστον δυο επιθέσεις ενάντια σε μετανάστες στην περιοχή της Ηλιούπολης, όπως μας κατήγγειλαν σύντροφοι. Σημειώνουμε το γεγονός γιατί στη συγκεκριμένη περιοχή δεν είχαν παρατηρηθεί παρόμοια κρούσματα στο παρελθόν και επειδή βρίσκεται στον ίδιο άξονα με το Νέο Κόσμο και το Μπραχάμι, όπου οι νεοναζί έχουν αναπτύξει σχετικά πυκνή συμμορίτικη δράση το τελευταίο διάστημα.
Φαίνεται πως έχουν επιλέξει τη μέθοδο της… εξαγωγής της δράσης τους. Βγαίνουν παγανιά και παραμονεύουν σε απόμερα σημεία. Χτυπούν ξεμοναχιασμένους μετανάστες που βαδίζουν αμέριμνοι και φεύγοντας γεμίζουν την περιοχή με τρικάκια με ρατσιστικά συνθήματα.
Είναι περιττό να πούμε πως δεν περιμένουμε από την Αστυνομία να σταματήσει τους νεοναζί. Αυτή τους κάνει πλάτες και συνεργάζεται μαζί τους. Σημειώνουμε, όμως, πως αυτές οι συμμορίες αισθάνονται άνετα μέσα στο κλίμα της ξενοφοβίας και του ρατσισμού, που ξαναφουντώνει καθώς η οικονομική κρίση χτυπά την εργαζόμενη ελληνική κοινωνία.